Ľudia sa na internete často stretávajú s pojmom VPN. Napriek tomu veľa z nich nevie, čo to je a ako to funguje. Rozhodli sme sa vám túto problematiku ozrejmiť. Poďme na to.

Čo je to VPN?

Začnime asi tým, čo to vlastne VPN (Virtual Private Network) znamená. Virtuálna privátna sieť dokáže vytvoriť zašifrované a bezpečné pripojenie na sieťach, ktoré majú slabšiu ochranu.

Pomocou VPN si vie používateľ ukryť svoju IP adresu, vďaka čomu ho nebude možné sledovať (kde sa nachádza). Získa tak prístup k stránkam alebo obsahu, ktorý nie je pre jeho región (krajinu) dostupný a tiež sa môže vyhnúť rôznym druhom cenzúry na internete.

Technológia VPN funguje ako počítačová sieť, pomocou ktorej je možné pripojiť zariadenia do jedinej virtuálnej siete. Dôležité je v tomto bode podotknúť, že zariadenia môžu byť na nezávislých sieťach a na úplne inom mieste (vrámci celého sveta). VPN v tomto prípade robí to, že komunikácia medzi nimi prebieha, ako by boli súčasťou jedného sieťového segmentu.

Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?
VPN je vo svete veľmi populárna – svetapple.sk

Virtuálna privátna sieť umožňuje aj prepojenie firemných počítačov alebo laptopov do vnútornej firemnej siete. Toto poznáme aj ako intranet.

Ako funguje VPN a načo ho viete využívať.

Pokiaľ tomu stále nerozumiete, asi najlepším spôsobom, akým vám to vysvetliť je uvedenie príkladu. Spomeňme si na teroristické útoky na Srí Lanke, ktoré sa odohrali 21. apríla 2019. V znepokojivej situácii tamojšia vláda vypla sociálne siete, a tak v krajine nebolo možné pomerne dlho používať Facebook, Instagram a podobne. Mnohých ľudí to samozrejme znepokojilo, nakoľko ako turisti nemohli komunikovať so zvyškom sveta.

V nepríjemnej situácii sa ocitol aj známy moderátor Sajfa, ktorý tento príbeh opísal v tomto videu. Po približne 48 hodinách sa mu podarilo „naštartovať“ sociálne siete tým, že začal používať VPN.

Čo však v tomto prípade virtuálna privátna sieť urobila? Hoci sa používateľ aj s telefónom nachádza na Srí Lanke, v skutočnosti dokázala špeciálna appka túto lokalitu účinne skryť a oklamať tak systém s tým, že zariadenie fungovalo rovnako, ako by bolo prihlásené v krajine, kde všetko beží bez akýchkoľvek obmedzení.

Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?
Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?

Ľudia VPN používajú aj vtedy, keď chcú používať rôzne streamovacie služby (napríklad Netflix), na ktorých je v rozličných krajinách, rozličný obsah. Pokiaľ teda majú vo Švédsku niečo, čo nie je dostupné na Slovensku, systém sa dá týmto spôsobom jednoducho obísť a používateľ má k dispozícii viac obsahu, ktorý ináč nie je lokalizovaný pre jeho región.

Prečítajte si tiež  Meta zakročila proti Európanom. Threads si v EÚ neužijete ani cez VPN služby

Používanie VPN je bezpečnejšie. Môže to by zadarmo ale aj za poplatok.

Jeden z dôvodov, prečo ľudia využívajú privátnu virtuálnu sieť je aj ten, že je jej používanie omnoho bezpečnejšie, ako keď ste na bežnej sieti. Pomocou VPN viete v podstate úplne skryť svoju identitu, takže nikto presne nevie, kto sa nachádza na druhej strane (dobre je sa nad tým zamyslieť aj opačne). VPN sa dá využívať aj na verejných Wi-Fi, vďaka čomu sa ľudia zbavia rizika, že na nich zaútočí šikovný hacker.

Na trhu nájdeme viacero spoločností, ktoré ponúkajú virtuálnu privátnu sieť. Niektoré je možné využívať zadarmo, za iné si treba naopak zaplatiť. Pokiaľ si vyberiete druhú možnosť, dostanete komplexný balík, ktorý ráta s lepším zabezpečením, vyššou rýchlosťou a tiež väčším množstvom dát. Je to teda iba na vás.

VPN zadarmo:

 1. HOTSPOT SHIELD FREE VPN (500MB dát denne)
 2. TUNNELBEAR (500MB dát mesačne)
 3. WINDSCRIBE (10GB dát mesačne)
 4. SPEEDIFY (1GB dát mesačne)
 5. PROTONVPN FREE (Neobmedzený limit ale dostupné sú iba 3 lokácie)

VPN za poplatok:

 1. NordVPN (3,49$/ mesačne pri predplatnom na 36 mesiacov)
 2. IPVanish (5,2$/ mesačne pri predplatnom na 12 mesiacov)
 3. Ivacy (3,33$/ mesačne pri predplatnom na 12 mesiacov)
 4. Windscribe (4,08$/ mesačne pri predplatnom na 12 mesiacov)
 5. SaferVPN (9,99$/ mesačne)

VPN pre iPhone (iOS)

 1. ExpressVPN (12,99$/ mesačne, alebo 99,99$/ ročne)
 2. NordVPN (11,99/ mesačne, alebo 83,99$/ ročne)
 3. Surfshark (10,99$/ mesačne, alebo 47,99/ ročne)
 4. Cyberghost (11,99$/ mesačne, alebo 79,99/ ročne)
 5. IPVanish (9,99$/ mesačne, alebo 74,99/ ročne)

VPN pre Android

 1. NordVPN (6,99€ až 89,99€, v závislosti od dĺžky predplatného)
 2. ExpressVPN (14,14€ až 109,13€, v závislosti od dĺžky predplatného)
 3. Surfshark  (6,99€ až 74,99€, v závislosti od dĺžky predplatného)
 4. Cyberghost (2,99€ až 64,99€, v závislosti od dĺžky predplatného)
 5. PrivateVPN (?)

Malé odporúčanie na záver: Pokiaľ teraz chcete začať používať VPN, určite si veľmi dobre naštudujte, čo vám jednotliví poskytovatelia služieb v rámci predplatného vlastne ponúkajú. Ceny sú rozličné, čo ale nie je náhoda. Každý vám vie poskytnúť niečo iné. Musíte si teda nájsť to, čo vám bude najviac vyhovovať.

Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?
Čo je to VPN, ako funguje a na čo sa používa?

zdroj: Wikipedia, TechBox, Techradar, T3, VPNmentor, Pandaseciurity, makeuseof, EN Wikipedia

Môže ťa zaujímať
- Reklama -