Cydia žaluje Apple

Začíname mať pocit, že v poslednej dobe už nepíšeme o novinkách ale o žalobách, ktoré sú vedené voči spoločnosti Apple. Na túto firmu sa to valí z každej strany a teraz prichádza ďalší pokus o vysúdenie lepších podmienok, prípadne peňazí zo strany Cydie. Je to trochu paradoxná situácia. Tento obchod je súčasťou Jailbreaku, ktorý však na platformu iOS/iPadOS nepatrí.

Cydia bola založená ešte v roku 2008 Jayom Freemanom (Saurik), ako alternatívny internetový obchod s nelegálnymi aplikáciami a softvérom pre odomknuté (hacknuté) iPhony či iPady. Ľahko ste tu nainštalovali rôzne témy, tweaky či platené appky zadarmo. V súčasnosti má žiaľ Cydia jeden veľký problém a tým je nízka popularita.

Odomykanie iOS/iPadOS zariadení nie je také cool, ako kedysi a hlavne sa to pri najnovších modeloch ani nedá. Aj preto zrejme prichádza útok priamo zo strany internetového obchodu, ktorý využíva aktuálnu situáciu a nespokojnosť vývojárov so správaním sa spoločnosti Apple.

Cydia v uplynulých dňoch žalovala Apple a obvinila ho z použitia protisúťažných taktík. Aj keď bližšie podrobnosti nepoznáme, situácia je celkom paradoxná. Tento softvér na iOS/iPadOS nepatrí. Ako mu teda môže prekážať protisúťažné taktiky?

Tak isto treba spomenúť fakt, že Cydia bola vo veľkom používaná na „obchádzanie pravidiel App Store“. Z morálneho hľadiska teda nie je v poriadku aby z čohokoľvek vinila Apple. Hovorca technologického giganta, Fred Sainz uviedol, že firma žalobu preskúma, no obvinenia odmieta.

App Store je v súčasnosti jedinou autorizovanou a legálnou možnosťou, akým si môžete nainštalovať viac ako 1,8 milióna aplikácii do svojho iPhonu alebo iPadu.

Prečítajte si tiež  Takto sa natáčala reklama na nový iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Apple použilo špeciálneho robota
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJthe verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.