TSMC chystá výrobu 3nm čipov

Najväčší dodávateľ procesorov pre spoločnosť Apple je podľa poslednej správy od DigiTimes na dobrej ceste ku zahájeniu sériovej výroby 3-nanometrového výrobného procesu v druhej polovici tohto roka. Fabrika bude schopná v rámci skúšok vyprodukovať cca 30 000 čipov mesačne.

To sa však bavíme iba o začiatku. Už v roku 2022 by mohli kapacity narásť na cca 55 000 kusov mesačne, čo bude výsledkom objednávkového záväzku voči spoločnosti Apple. Rok 2023 potom prinesie zhruba 105 000 (3nm) čipov mesačne, vďaka čomu sa dočkáme aj osadenia do bežných produktov.

- Reklama -

V porovnaní so súčasnými 5nm procesormi budú ich 3nm nástupcovia výkonnejší o cca 15% a energeticky úspornejší o cca 30%. To nie sú zanedbateľné rozdiely.

Aby toho nebolo málo, TSMC plánuje zlepšiť dodávky aj všetkých aktuálnych procesorov, ktorých dnes dokáže poskytnúť každý mesiac zhruba 90 000 kusov. V blízkej budúcnosti by to mohlo byť cca 105 000 kusov a koncom roka až 120 000 kusov mesačne.

Analytická spoločnosť TrendForce na záver uvádza, že čipy A16 Bionic v roku 2022 budú s vysokou pravdepodobnosťou produkované pomocou 4nm výrobného procesu. Technológia 3nm výrobného procesu, ktorej bol venovaný tento článok bude zrejme nasadená až v čipoch A17 Bionic v roku 2023.

- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here