Celý svet si dnes pripomína stratu jedného z najväčších vizionárov a zároveň najlepších CEO spoločností vôbec. Samozrejme ide o Steva Jobsa, ktorý 5.októbra 2011 podľahol rakovine pankreasu. Dnes prešli už tri roky od jeho smrti a my spomíname na to, čo dokázal svetu priniesť!

Vizionár, akého ľudstvo nepoznalo!

Steve Jobs bol podľa jeho priateľov, kolegov či významných osobností jedným z najväčších vizionárov vôbec. Dokázal totiž vo svete presadiť niečo, čo svet doposiaľ nevidel. A pokiaľ už aj náhodou videl, všetko, čo bolo ikonicky označené nakúsnutým jabĺčkom, dodávalo produktu úplne iný, nový rozmer. Povedzme si to na rovinu, Steve by vám vedel predať aj nos medzi očami. Vedel totiž skvele vyjednávať a jeho inštinkt ho viedol k tomu, aby aj dnes, po jeho smrti, bolo Apple jedným z najdôležitejším hráčom na mobilnom či počítačovom trhu!

2001 – iPod

Jedným z produktov, ktorý dostal spoločnosť Apple na úplne inú úroveň a zároveň ponúkol ľuďom úplne iný rozmer v počúvaní hudby, bol práve iPod. Ten predstavilo Apple ešte v roku 2001 a vďaka nemu v podstate poznáme dnešné iPhony či iPady také aké sú! Jobs totiž prišiel s predstavou vytvoriť hudobný prehrávač, do ktorého sa zmestí 1000 skladieb. Netrvalo dlho a to čo si zadal, napokon aj zrealizoval. Jeho spoločnosť vytvorila niečo, čo ľudia zbožňovali, či už po vnútornej HW stránke, alebo po tej dizajnovej. Postupom času vytvoril aj hudobný, internetový obchod iTunes, vďaka ktorému klesli čísla za pirátsky stiahnuté skladby!

Apple CEO Steve Jobs introduces the new mini iPod in San Francisco in 2004
iPod – 2001 – svetapple.sk

2007 – iPhone

Píše sa rok 2007 a Steve vyšiel na pódium s niečim, čo malo spájať telefonovanie, internet a iPod v jednom. Predstavil iPhone, ktorý okamžite vyvolal prevrat vo svete smartfónov. Dovtedy boli totiž smartfóny len veľmi nepodarenými plastovými produktmi, ktoré často krá používali Qwerty klávesnicu alebo stylus. iPhone bol absolútne niečim iným, pretože Steve odcudzoval akékoľvek tlačidlá či perá. Nakoniec z toho vznikla v podstate najúspešnejšia séria smartfónov vôbec. Dnes iPhony vytvárajú nové predajné rekordy a konkurencia sa nestačí diviť!

Steve-Jobs-2
iPhone – 2007 – svetapple.sk

2010 – iPad

iPad patrí medzi posledné prenosné zariadenia, ktoré kedy Apple za podpory Steva vyvinulo. Zaujímavé je, že mal prísť na trh ešte skôr, ako iPhone, no Jobs prišiel a dal projektu červenú. Nie, že by v iPade nevidel budúcnosť, ale povedal, že naň skrátka ľudstvo ešte nie je pripravené. Predstavený tak bol až o tri roky, čím vlastne ovplyvnil ďalšie dianie Apple. Stal sa totiž okamžite najobľúbenejším tabletom a vďaka nemu máme jednoduchší a hlavne ľahší život, keďže zvládne množstvo rovnakých úkonov ako počítač.

Steve-Jobs-and-original-iPad
iPad – 2010 – svetapple.sk

Zhrnutie

To, že sa o Steve Jobsovi hovorí ako o vizionárovi, nie je určite náhoda, pretože dnes popísané produkty boli len zlomkom jeho dlhoročnej práce. Dokázal totiž to, čo by nedokázali iný! Dokázal byť trpezlivý a počkať si na tú správnu chvíľu. Preto patrí česť jeho pamiatke aj v mene našej stránky! Odpočívaj v pokoji Steve!

jobs-jpg
Steve Jobs – svteapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.