Či už si rád, nerád, prípadne ti to je jedno, Donald Trump je prezidentom USA. My sa musíme pripraviť na jeho prvé kroky, ktoré sa môžu dotknúť aj nás, doma na Slovensku či v Česku. Najnovší krok síce s nami zrejme nebude mať nič spoločné, každopádne pre milióny Američanov môže byť veľmi zaujímavý. Donald Trump chce, aby Apple začalo výrobu svojich smartfónov, počítačov a iných produktov na domácej pôjde, je to ale vôbec možné?

Predvolebná kampaň

Ešte vrámci svojej volebnej kampane Donald Trump sľuboval, že donúti spoločnosť Apple, ktorá je len tak mimochodom vôbec jedna z najväčších, najbohatších a zároveň najhodnotnejších na svete, aby začala výrobu svojich produktov na domácej pôde. Firma vznikla práve tu, sídlo má v Cupertine a na produktoch pracujú práve američania. To je síce všetko pekné, ale Donald Trump vidí problém skôr so samotnou produkciou. Tá už v USA neprebieha, ale nachádza sa v Číne.

- Reklama -

To by chcel novozvolený prezident zmeniť. Applu sľubuje veľké daňové úľavy, ktoré by mali spoločnosť dotiahnuť späť domov. Nie je to ale také jednoduché ako sa zdá, a ak by sa to aj dalo urobiť, bolo by tu hneď niekoľko veľkých problémov, ktoré by bolo potrebné riešiť.

Trump - svetapple.sk

Stretnutie

Donald Trump je biznismen od kosti a preto neváhal a už stihol rokovanie s CEO Apple Timom Cookom, ktorému svoju ponuku na premiestenie produkcie Apple výrobkov späť na domovskú pôdu už prezentoval. Samozrejmosťou by boli v tomto prípade už vyššie spomínané veľké daňové úľavy. Práve z tohto by malo mať Apple veľkú radosť a práve to by mohla byť jedna z vecí, pre ktoré by sa výrobu z Číny skutočne oplatilo presunúť. Pre samotného Trumpa by to bol samozrejme veľký úspech.

Tim Cook vraj na túto ponuku reagoval nezáväzne s tým, že ponuku chápe a berie. No my sami nepredpokladáme, že by k niečomu tak veľkému mohlo dôjsť. Prečo?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt donald trump And cook

Problémy

S presunutím výroby by nastalo niekoľko veľmi zásadných problémov, ktoré by určite zvýšili výrobnú cenu produktov. V prvom rade, samotná výroba nie je všetko. Treba sa pozrieť aj na široký dodávateľský reťazec, ktorý má Apple práve v Číne. Nie sú to len montážne linky, ale aj obrovské množstvo firiem, ktoré dodávajú všemožné komponenty a ktoré ich vyrábajú práve tu. Vďaka tomu je jednoduchá doprava a rovnako aj nižšia cena.

Ďalší problém by boli potom samotné závody, ktoré sú neuveriteľne obrovské. Apple by tu musel zamestnať tisíce a tisíce ľudí. To by možno nebol tak veľký problém. Ponúknuť prácu vie predsa každý, ale túto prácu musí aj niekto zaplatiť a v USA je určite drahšia pracovná sila ako v Číne. Ak sa teda Donaldovi Trumpovi podarí presunúť výrobu Apple produktov na domácu pôdu, bude určite veľký frajer a veľa ľudí, ktorí v jeho krajine nemajú, prípadne hľadajú prácu, sa mu poďakujú.

Na druhú stranu si ale nemyslíme, že sa mu niečo takéto reálne podarí, nakoľko finančne by to asi celkom nevychádzalo a načo by si Apple zbytočne komplikovalo niečo, čo už dlhé roky fantasticky funguje? Veď doteraz budovalo extrémne zložitý ekosystém a teraz by ho malo celý zmeniť? To je predsa hlúposť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.