Apple nám včera predviedlo svoju tradičnú marketingovú taktiku. Za vidinou “zelenej planéty”, prestalo dodávať ku všetkým predávaným iPhonom slúchadlá EarPods a takisto nabíjací adaptér (5W, 18W, 20W). V krabičke sa nachádza len USB-C lightning kábel. Firma to vraj myslela dobre, no my si nie sme istí.

Za príslušenstvo budeme platiť samostatne

Žijeme v “bezdrôtovej” dobe. Objektívne konštatujeme, že používanie slúchadiel EarPods nie je veľmi populárne. Namiesto nich už máme k dispozícii modernejšie riešenie v podobe AirPods alebo AirPods Pro. Odstránenie tohto príslušenstva z balenia iPhonov dokážeme oželieť. Predsa len ho vybaľoval málokto.

- Reklama -

Čo však adaptér? Jedná sa o elementárny prvok, ktorý spolu s káblom sprostredkováva nabíjanie.

Zapojiť telefón do klasickej zástrčky je veľakrát najpohodlnejší spôsob, ako na ňom rýchlo doplniť šťavu. Aj keď chce byť Apple “ekologické”, v skutočnosti nám iba odobralo komponent, ktorý si väčšina ľudí dokúpi v samostatnom predaji.

Okrem toho, že cena iPhonu kvôli absencií príslušenstva neklesla, technologický gigant ušetrí aj na výrobe či doprave. Perfektný spôsob, ako od zákazníkov vyžmýkať viac peňazí…

Doma máme staré a nevyužité adaptéry. Nie však s USB-C

iPhone 11 USB-C

Jeden z mnohých argumentov, pre ktorý by sme mali tento krok rešpektovať je, že veľa ľudí má už dnes vo svojich domácnostiach viacero adaptérov, ktoré aj tak nepoužíva. Dobrý postreh, no v skutočnosti celkom mimo.

Všetky iPhony (áno aj tie staré) budú od tejto chvíle dodávané s USB-C lightnting káblom. Čo to znamená v praxi? Drvivá väčšina tých, ktorí majú azda najrozšírenejší 5W USB-A adaptér ho nebudú vedieť pripojiť.

Problémy nepocítia iba bývalí majitelia iPhonu 11 Pro s 18W adaptérom. Ten USB-C podporuje.

Staré nabíjačky teda opäť vyhodíme a nakúpime nové (prípadne dokúpime podporovaný USB-A kábel). Kde je tá “úcta” voči životnému prostrediu? Asi len na bankovom účte. Však Apple?

Doplnené: Kvitujeme, že to z dlhodobého hľadiska dáva zmysel. Adaptéry predsa nebudeme nakupovať každý rok. Prečo nám však Apple nedá aspoň malú zľavu na zariadenie, keď na jeho výrobe a doprave výrazne ušetrí? Ku ekológii by sme sa mali dopracovať spoločne. Aj technologický gigant sa mohol niečoho vzdať. Takto si to odnesú len zákazníci (a firma dobre zarobí).

Príprava na iPhone bez konektora?

iPhone 12 MagSafe

Jediný logický argument, pre ktorý sa toto všetko deje, naznačuje príchod nabíjačky “MagSafe”. Firma sa sústredí na bezdrôtové nabíjanie, ktoré by mohlo v dohľadnej dobe eliminovať všetky káble (žeby sa predával iPhone bez príslušenstva?).

S týmto faktom súhlasíme. Dáva zmysel. Na druhej strane ale odstránenie nemuselo prísť tak drasticky. Nemusíme si nič nahovárať, poznáme Apple.

Aj keď je táto firma fascinujúca, niekedy nás sklame. Aspoň, že to ospravedlňujú tie fantastické produkty. Aký máte názor na tento krok vy? Napíšte nám do komentára.

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

7 KOMENTÁRE

 1. Pisal som o sluchadlach a hlavne o nevlajkových mobiloch (Samsung je este z tých schopnejsich a pribaluje aj k stredným triedam triedam AKG?).
  Ale uviedol si dobrý priklad, sám máš 25W nabijáčku, na ktorej komfort si si pravdepodobne i zvykol. Si zober, ze by k iP12 pribalili opat tú 5W nabijacku co k iP13 a predoslým iPs.
  No bud by si pouzival tú od Samsungu, alebo ak by si ju posunul i s mobilom, tak by si si kupil nieco rychlejsie. A 5W nabijacka by bolo nevyuzita v zásuvke stolíka. A tým pádom by bolo lepsie, keby ani vyrobená nebola. Alebo sa mýlim? Rád sa necham pouciť.

  • Väčšinou keď predávam mobil, tak ho predávam aj s príslušenstvom. Neviem si predstaviť nabíjať Iphone 11 5w nabíjačkou a je smutné že si Apple váži zákazníkov tak málo.

   • No a preto by si clovek kúpil nieco silnejšie, pripadne by pouzival silnejsi adaptér z iPadu / partnerov adaptér a ten 5W adaptér by iba zaberal miesto na Zemi a bol by budúci odpad. Lepsie ho tam nedať, ako dať niečo len aby sa nepovedalo.
    To isté so slúchadlami u niektorých konkurencnych telefónoch nizsej / strednej triedy.
    Pokial ich tam maju dať len aby sa nepovedalo, ze tam nie sú a vytvorit budúci odpad, tak nech si zoberú priklad z Applu, ktorý má celkom schopné EarPods a aj tak ich tam už nedáva. Už sa chápeme? 🙂
    A o tomto bol i povodný príspevok.

    • Prečo konkurencia dokáže pribalovať 25w adaptéry a Apple nie? Ako som už písal, ja keď predávam telefón tak ho predávam aj s prislúšenstvom, takže ho posuniem ďalej.

     • To sa spytaj Applu clovece. Vsetko, co hovorim je, ze ak tam majú dať 5W nabijačku, tak nech tam radsej nie je ziadna.
      A ked má dať iný výrobca do balenia úbohé slúchadlá, tak nech si zoberie príklad od Apple a tiež ich tam nedáva.
      Ja nie som za to, aby Apple nedával 20W nabijačky k novým produktom, ale som za to aby tam nedával obycajné 5W, to radsej ziadne – lebo aj tak si urcitá časť ludí dokúpi silnejší adaptér a ten slabší bol vyrobený zbytočne. A tak isto nie som za to, aby dávali výrobcovia mobilov do balenia lacné slúchadla, ale som za to, ze ak tam majú dat len “budúci odpad”, tak nech tam radšej nedajú nič. Ja nevidím na tomto názore nič zlé.

 2. No teraz budem oponentom :))
  Mám doma 2x5W adaptér (mobil a hodinky) a 1x10w iPad Air 2019.
  To isté partnerka 🙂 takze ja kludne moj aktuálny iPhone posuniem dalej aj s jeho 5W adaptérom 🙂 . Mne chýbať rozhodne nebude.
  Nové slúchadlá tiež nepotrebujem, kedze posúvam telefón otcovi, ktorý by ich nevyuzil, tak si vystačím so starými.
  Treba byt eko 😉 .
  PS: Som rád, ze s Apple mal “gule” s tým prist ako prvý. Napríklad EarPods majú aspoň nejakú uroveň, ale to, co konkurencia pribaluje k lacným mobilom je naozaj len budúci odpad. Len nech si berú príklad 🙂 .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here