Apple nám včera predviedlo svoju tradičnú marketingovú taktiku. Za vidinou „zelenej planéty“, prestalo dodávať ku všetkým predávaným iPhonom slúchadlá EarPods a takisto nabíjací adaptér (5W, 18W, 20W). V krabičke sa nachádza len USB-C lightning kábel. Firma to vraj myslela dobre, no my si nie sme istí.

Za príslušenstvo budeme platiť samostatne

Žijeme v „bezdrôtovej“ dobe. Objektívne konštatujeme, že používanie slúchadiel EarPods nie je veľmi populárne. Namiesto nich už máme k dispozícii modernejšie riešenie v podobe AirPods alebo AirPods Pro. Odstránenie tohto príslušenstva z balenia iPhonov dokážeme oželieť. Predsa len ho vybaľoval málokto.

Čo však adaptér? Jedná sa o elementárny prvok, ktorý spolu s káblom sprostredkováva nabíjanie.

Zapojiť telefón do klasickej zástrčky je veľakrát najpohodlnejší spôsob, ako na ňom rýchlo doplniť šťavu. Aj keď chce byť Apple „ekologické“, v skutočnosti nám iba odobralo komponent, ktorý si väčšina ľudí dokúpi v samostatnom predaji.

Okrem toho, že cena iPhonu kvôli absencií príslušenstva neklesla, technologický gigant ušetrí aj na výrobe či doprave. Perfektný spôsob, ako od zákazníkov vyžmýkať viac peňazí…

Doma máme staré a nevyužité adaptéry. Nie však s USB-C

iPhone 11 USB-C

Jeden z mnohých argumentov, pre ktorý by sme mali tento krok rešpektovať je, že veľa ľudí má už dnes vo svojich domácnostiach viacero adaptérov, ktoré aj tak nepoužíva. Dobrý postreh, no v skutočnosti celkom mimo.

Všetky iPhony (áno aj tie staré) budú od tejto chvíle dodávané s USB-C lightnting káblom. Čo to znamená v praxi? Drvivá väčšina tých, ktorí majú azda najrozšírenejší 5W USB-A adaptér ho nebudú vedieť pripojiť.

Problémy nepocítia iba bývalí majitelia iPhonu 11 Pro s 18W adaptérom. Ten USB-C podporuje.

Staré nabíjačky teda opäť vyhodíme a nakúpime nové (prípadne dokúpime podporovaný USB-A kábel). Kde je tá „úcta“ voči životnému prostrediu? Asi len na bankovom účte. Však Apple?

Doplnené: Kvitujeme, že to z dlhodobého hľadiska dáva zmysel. Adaptéry predsa nebudeme nakupovať každý rok. Prečo nám však Apple nedá aspoň malú zľavu na zariadenie, keď na jeho výrobe a doprave výrazne ušetrí? Ku ekológii by sme sa mali dopracovať spoločne. Aj technologický gigant sa mohol niečoho vzdať. Takto si to odnesú len zákazníci (a firma dobre zarobí).

Príprava na iPhone bez konektora?

iPhone 12 MagSafe

Jediný logický argument, pre ktorý sa toto všetko deje, naznačuje príchod nabíjačky „MagSafe“. Firma sa sústredí na bezdrôtové nabíjanie, ktoré by mohlo v dohľadnej dobe eliminovať všetky káble (žeby sa predával iPhone bez príslušenstva?).

Prečítajte si tiež  99% používateľov je spokojných s iPhonom X!

S týmto faktom súhlasíme. Dáva zmysel. Na druhej strane ale odstránenie nemuselo prísť tak drasticky. Nemusíme si nič nahovárať, poznáme Apple.

Aj keď je táto firma fascinujúca, niekedy nás sklame. Aspoň, že to ospravedlňujú tie fantastické produkty. Aký máte názor na tento krok vy? Napíšte nám do komentára.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.