Spoločnosť Apple je v súčasnosti najhodnotnejšou spoločnosťou na svete a tak niet divu, že sa objavujú veľmi zaujímavé informácie, ktoré však často nemajú s realitou nič spoločné. Podľa podozrenia Európskej únie mala totiž americká spoločnosť zneužiť svoje výhodné postavenie na trhu, aby odrovnala konkurenčné služby ako napríklad Spotify či YouTube. Hudobným vydavateľstvám dokonca mala nútiť zmluvy, podľa ktorých by dávali svoj obsah výhradne na Apple Music. To je dosť dobrý dôvod na prešetrenie. Ako to však dopadlo?

EÚ: „Nemáme dôkazy, že by sa Apple dopúšťalo takejto činnosti

Európska únia teda celý prípad ohľadom Apple a jeho novej streamovacej služby dobre prešetrila a dospela k niekoľkým zaujímavým výsledkom, ktoré však nahrávajú samotnej jablkovej spoločnosti. Nezistila totiž, že by spoločnosť Apple akokoľvek tlačila hudobné vydavateľstvá do nevýhodných zmlúv, ktoré by sa dotkli konkurencie. Vyšetrovanie prebiehalo dlhšiu dobu a okrem samotných hudobných vydavateľstiev boli na výsluchoch aj činovníci spoločnosti Apple. Zistené bolo akurát tak to, že Apple tlačilo na Spotify, kvôli tomu, že sa jej nepáčila myšlienka bezplatného streamovania ale to je vec, ktorá sa netýkala Apple Music.

- Reklama -

Vyšetrovanie však kvôli poslednému dôvodu stále nie je ukončené a regulátori ho nechajú pootvorené, pretože Spotify stále rokuje s hudobnými spoločnosťami. Okrem iného však spoločnosť Apple vyšetrujú aj kvôli 30% dani z predaja v AppStore, kedy musia byť streamovacie služby ako napríklad Spotify o čosi drahšie. Tento prípad nerieši len Európska Únia ale aj USA. Osobne si však nemyslím, že to má nejaký zmysel. Možno pôsobí môj postoj voči Spotify a iným službám zaujato, ale to je jednoducho politika Apple, ktorú stanovil už dávno a spoločnosti tiež dopredu vedeli do čoho idú. Navyše, napríklad také Spotify na predplatnom z iOS muselo zarobiť určite obrovské peniaze!

Apple Music - svetapple.sk
Apple Music – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.