Apple predstavilo čip A14 Bionic v iPade Air 4. generácie. Jeho prvé výkonnostné testy už unikli na internet. Tim Millet, viceprezident spoločnosti Apple pre platformovú architektúru, prezradil ďalšie podrobnosti o tomto procesore a tak isto sa vyjadril k Face ID a rúškam.

Neuveriteľné možnosti v oblasti strojového učenia

Millet v novom rozhovore pre nemecký Stern vysvetlil, že procesor A14 Bionic má obrovský potenciál vďaka narastajúcim schopnostiam v oblasti strojového učenia. To mu umožňuje používať novú triedu aplikácií. „Vyráža mi dych, keď vidím, čo všetko môžu ľudia robiť s čipom A14 Bionic,“ dodal.

Spoločnosť Apple síce nevymyslela neurónové siete, no ich základy boli položené ešte pred mnohými desaťročiami. V tom čase mal technologický priemysel dva zásadné problémy. V prvom rade neexistovali žiadne dáta a v druhom rade nebol dostupný dostatočný výpočtový výkon.

V roku 2012 došlo k významnému zlomu, kedy sa podarilo zrýchliť časy tréningov modelov. Po tom sa už v obyčajnom smartfóne mohli objavovať pokrokové technológie ako napríklad Face ID, slúžiace na odomykanie tvárou.

Millet v tomto bode zdôraznil, že hardvérové a softvérové vývojárske tímy spoločnosti Apple úzko spolupracujú na maximalizácii využitia výkonu procesora. To sa vzťahuje tiež na vývojárov tretích strán. Kompetentní si chcú byť istí, že inovácie nebudú slúžiť len úzkej skupine ľudí.

Face ID a rúško

Viceprezident pre platformovú architektúru prezradil tiež niekoľko faktov o tom, ako je to s používaním rúšok uprostred pandémie COVID-19. Millet tvrdí, že existujú spôsoby, vďaka ktorým by mohlo Face ID fungovať aj v súčasnej situácii. Technológia je vraj veľmi vyspelá, no pokiaľ by bola povolená aj pre rozoznávanie v rúškach, ohrozilo by to bezpečnosť používateľov. To v Apple nedopustia.

„Je ťažké vidieť niečo, čo nevidíte“ . Modely rozpoznávania tváre sú naozaj dobré ale v súvislosti s pandémiou vzniká problém s presnosťou. Používatelia požadujú pohodlie a takisto bezpečnosť. Pre Apple je prvoradá práve ochrana osobných údajov a dát. Biometrické senzory majú teda zatiaľ smolu.

„Vymýšľame techniky, ktoré nezahŕňajú skenovanie tváre v miestach, kde sa nachádza ochrana maska“ Vysvetľuje Millet. Ak ale človek stratí charakteristické prvky, pre ktoré je jeho tvár jedinečná, uľahčuje to možnosti, ako by sa dal telefón odomknúť aj úplne cudzou osobou. Brali by ste, alebo vám zadávanie hesla neprekáža? Napíšte nám do komentára.

Nie je vylúčené, že Apple nájde spôsob, ako tento problém obísť. Na druhej strane s tým ale nemôžeme rátať ako so samozrejmosťou. Išlo by len o príjemný bonus.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 Pro - Je to ten najlepšie fotiaci smartfón na svete?

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.