Aj keď sa iPad Air 4. generácie ešte nezačal predávať, na internet prenikli prvé výkonnostné testy z aplikácie Geekbench 5. Práve vďaka nim sme zistili, akú operačnú pamäť RAM získal do vienka azda najzaujímavejší tablet z ponuky.

iPad Air 4. generácie – 4GB RAM

Ako iste viete, spoločnosť Apple je pri udeľovaní operačnej pamäte RAM vždy celkom skromná (pre iPhone a iPad). Dôvodom je fungovanie operačných systémov spoliehajúce sa na nižšie kapacity. iPhone 11 Pro má napríklad 4GB RAM a bohate mu to stačí. Hardvér iPadu Air 4. generácie je na rovnakej kapacite.

Pokiaľ si plánujete kúpiť tento tablet (v predaji bude o niekoľko dní), musíte rátať s tým, že je v porovnaní s iPadom Pro (2020) znevýhodnený o 2GB RAM. Tu je však dobre poznamenať, že iPad Pro (2018) mal taktiež „iba“ 4GB RAM (s výnimkou 1TB verzie so 6GB RAM). iPad 10,2″ (2020), ktorého recenziu si môžete prečítať v tomto článku, má 3GB RAM.

Z nášho pohľadu je táto kapacita úplne dostačujúca a iPad Air 4. generácie nebude žiadnym slimákom. Procesor Apple A14 Bionic patrí medzi najvýkonnejšie mobilné ARM čipy na svete. V jednojadrovom teste poráža aj A12Z (z iPadu Pro 2020). V spolupráci s perfektným operačným systémom (iPadOS 14) bude fungovať ako hodinky.

Rovnaký hardvér dostane aj iPhone 12 mini/ iPhone 12

Dnešné zistenia sú dôležité aj v súvislosti s pripravovanými smartfónmi. Apple predvedie štyri iPhony 12, pričom dva z nich získajú rovnaký hardvér ako iPad Air 4. generácie. Všetky verzie budú vybavené procesorom A14 Bionic. Ten je oveľa výkonnejší, než jeho predchodca (A13 Bionic).

Čo sa týka operačnej pamäte RAM, tu budeme odlišovať „základné“ a „Pro“ modely. Kým iPhone 12 mini (5,4″) a iPhone 12 (6,1″) poskytnú 4GB RAM, drahšie prevedenia iPhone 12 Pro (6,1″) a iPhone 12 Pro Max (6,7″) poskytnú 6GB RAM. V tomto bode ale upozorňujeme, že len najnáročnejší používatelia vyťažia z vyšších kapacít maximum. Bežný človek rozdiely nepostrehne.

iPad Air 4. generácie je so základnými iPhonmi 12 zhodný ešte v jednom parametri. Reč je o základnom úložisku. Kým drahšie „Pro“ verzie poskytnú 128GB pamäte, tie lacnejšie sa budú spoliehať len na 64GB pamäte (tak ako dnes). Dúfajme, že prvý stupeň navýšenia (na 128GB) bude stáť 50€.

iPad Air 4. generácie cenník

  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi (64GB) – 649€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi (256GB) – 819€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi + Cellular (64GB) – 789€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi + Cellular (256GB) – 959€
Prečítajte si tiež  iPhone 13 bude možno najbezpečnejší smartfón na trhu. Tu je dôvod prečo...

Do komentára nám napíšte, či vás tento tablet zaujal a či zvažujete jeho nákup. Za nás super zariadenie, pri ktorom sa veľmi tešíme na prvú recenziu!

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.