Sociálnu sieť Facebook používa obrovské množstvo ľudí po celom svete. Platforma je na zariadeniach s operačným systémom iOS a Android dostupná vo forme aplikácie, ktorá sa neustále vylepšuje a zdokonaľuje. Všimli ste si ale niekedy, že vám práve Facebook alebo Messenger vybíja batériu oveľa viac ako iné sociálne siete alebo apky? Nemusí to byť náhoda. Téme sa venoval portál The New York Post.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Možno, že ste o tom nevedeli, no niektoré softvérové spoločnosti využívajú pri vývoji svojich aplikácií, programov či internetových stránok aj takzvané „negatívne testovanie“. To v praxi umožňuje týmto firmám vybiť niekoho smartfón na úkor tajných skúšok, týkajúcich sa rôznych funkcií, akými sú napríklad celková rýchlosť aplikácie alebo schopnosť načítať obrázky.

O tejto téme sa rozhovoril bývalý dátový zamestnanec spoločnosti Meta George Hayward, ktorému sa negatívne testovanie nikdy nepozdávalo. Firmu dokonca za toto konanie aj zažaloval, pretože ho považuje za nelegálne a hlavne nebezpečné voči ľuďom.

Ako sám uvádza, manažérku sociálnej siete upozornil, že práve kvôli negatívnemu testovaniu môže Facebook niektorým ľuďom ublížiť. Tá mu však odpovedala v zmysle, že aj keď sociálna sieť niektorým ľuďom ublíži, na druhej strane pomôže masám (vďaka lepšej optimalizácii).

A keďže sa Hayward odmietol na podobných praktikách podieľať, spoločnosť Facebook ho po krátkom čase vyhodila. Dátový špecialista sa ale nevzdal a sociálnu sieť zažaloval na federálnom súde na Manhattane. Práve v nej opísal všetky nekalé praktiky.

Prečo je negatívne testovanie také nebezpečné? 

Sociálne siete Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a TikTok na zariadení, v ktorého pozadí sú peniaze
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger / Ibrahim Boran (úprava redakcie)

Možno si teraz poviete, že nadmerné vybíjanie smartfónu bez priameho súhlasí používateľa je nekalé no nie nebezpečné. George Hayward ale zdôrazňuje, že práve nedostatok batérie v smartfóne, o ktorý ho zbytočne pripravila aplikácia Facebook počas tajných testov, môže byť v niektorých prípadoch rozhodujúci v otázke života a smrti.

Veď stačí si predstaviť situáciu, kedy dôjde ku nehode a človek si nemôže privolať pomoc, pretože sa mu vybil telefón. A áno, aj keď to znie extrémne, netreba zabúdať, že Facebook alebo Messenger dnes po celom svete používajú skoro 3 miliardy používateľov. Existuje teda reálna šanca, že sa niekto vplyvom negatívneho testovania dostane do obrovských problémov.

Uvidíme, ako bude tento prípad pokračovať. Hayward je presvedčený o tom, že Meta robí tajné testovanie nelegálne no samotná firma sa na túto tému zatiaľ nevyjadrila. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.