V Číne je momentálne stav núdze, kvôli rozširujúcej sa epidémii koronavírusu. Aktuálne je celosvetovo viac ako 60 000 ľudí nakazených, pričom skoro 1400 už ochoreniu podľahlo. Reagujú aj továrne a výrobcovia. Foxconn zastavil svoje linky ešte začiatkom mesiaca. Obnoviť by ich mohol koncom februára a aj to iba na polovicu.

Foxconn začne vyrábať aspoň na polovicu do konca februára.

Spoločnosť Foxconn je najväčším dodávateľov produktov (hlavne iPhonov) pre Apple. Nakoľko sa väčšina jeho výrobných závodov nachádza v Číne, posledné týždne boli veľmi rušné. Obrovské množstvá továrni naprieč celou krajinou boli zatvorené a zamestnanci čakali na ďalšie pokyny.

Dôvodom bol koronavírus, ako sme už uviedli vyššie. Kompetentní sa ale teraz rozhodli konať a opatrnými krokmi chcú začať od konca februára spúšťať výrobu produktov.

Plány výrobnej spoločnosti sú také, že do konca tohto mesiaca by mali na výrobu nabehnúť približne v polovici výrobných hál. Informácie pochádzajú z dobre informovaného zdroja blízkeho agentúre Reuters. Postupne by sa malo obnoviť až 80% všetkých kapacít. Trvať to bude ale až do marca 2020. Tento fakt môže spôsobiť to, že dodávky iPhonu ale aj iných výrobkov (nie len od Apple) sa značne skomplikujú a tak budú dočasne nedostupné.

Pôvodne mali zamestnanci „voľno“ za cieľom ochrany zdravia do 9. februára. Tieto plány však firma preventívne pozmenila a predĺžila ich na dobu neurčitú. Na miesto toho zaviedla do továrni inšpekčné kontroly, takže to zas nebol zbytočne premárnený čas.

Ako uvádza správa od Reuters, Foxconn začal vyrábať v niektorých závodoch až tento týždeň. Určovalo mu to povolenie od čínskej vlády. Tá veľmi rozumne rozhodla, že by sa mala výroba v niektorých mestách a závodoch úplne zastaviť, nakoľko tu prevláda nevyhovujúce (a v súčasnosti aj nebezpečné) pracovné prostredie.

No a napriek tomu, že výroba pomaly začala, do práce sa vraj vrátilo asi len 10% všetkých zamestnancov. Ani sa tomu nečudujeme. 60 tisíc ľudí je len oficiálny údaj. V skutočnosti môže byť podľa odhadov nakazených aj 10 krát viac ľudí. Uvidíme, každopádne želáme Číne, aby sa čo najrýchlejšie zotavila aby boli straty čo najmenšie.

Prečítajte si tiež  iPhone vám čoskoro môže zmerať "hladinku". Ak budete opití, nepustí vás do auta
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.