Epidémia koronavírusu, ktorá sa aktuálne šíri Čínou má cez 300 obetí pričom úrady evidujú už vyše 17 000 nakazených. K celej veci sa dnes vyjadril aj Ming-Chi Kuo. Ten očakáva, že táto nákaza bude mať výrazný vplyv aj na predaje jablkových smartfónov v Číne.

Predaj iPhonu je kvôli koronavírusu ohrozený.

Apple urobilo pred pár dňami zásadné rozhodnutie. Ekonomika a peniaze sú síce dôležité ale ľudské zdravie je ešte dôležitejšie. Presne preto do 9. februára (alebo do odvolania), oficiálne uzavrelo všetky svoje kancelárie, pobočky a tiež kontaktné centrá, ktoré sa nachádzajú v Číne, aby vystavilo svojich zamestnancov, čo najmenšiemu možnému riziku nákazy novým koronavírusom.

- Reklama -

Aj tento krok okrem iného bude znamenať to, že ľudia budú menej nakupovať. Ming-Chi Kuo, teda jeden z najlepších Apple analytikov na svete predpovedá, že dodávky iPhonu klesnú, približne o 10%.

V prvom kvartáli 2020 (január-marec) by sa malo vyrobiť len niečo cez 36-40 miliónov kusov zariadení. Samozrejme, že sú to celkom dobré čísla. Mohli by byť ale lepšie. Koronavírus však priamo ovplyvňuje zásobovanie iPhonov v Číne.

iPhone urobil koncom 2019 tržby vo výške 56 miliárd dolárov. Pomohol model "11/11 Pro".
Predaj iPhonu je kvôli koronavírusu ohrozený.

Zdroje už dávnejšie naznačovali, že nákaza môže negatívne ovplyvniť aj výrobu iPhonu SE 2. Tá by sa mala začať oficiálne v v treťom februárovom týždni, zatiaľ čo samotné zariadenie príde na predajné pulty koncom marca. Dodávatelia ale zatiaľ v tomto smere zastavenie nehlásia. Dokonca dnes mala začať skúšobná výroba lacného modelu.

Analytická spoločnosť TF International Securities naznačuje, že v Číne začiatkom roka 2020 klesli dodávky smartfónov medziročne až o 50-60%. To je alarmujúce číslo najmä pre konkurenčných výrobcov, ktorý majú v krajine podstatne väčšie zastúpenie ako Cupertinsky gigant (aj keď je to tiež jeden strategický dôležitý trh). Je jasné, že ľudia v Číne nechcú nakupovať nové zariadenia, pretože sa boja, že by sa nakazili (napríklad v obchode).

Tak isto sa boja, že by mohli koronavírus dostať aj v poštovej zásielke. Ako sme už ale informovali aj my, ochorenie môže prežiť len niekoľko hodín mimo tela človeka. To znamená, že existuje malá pravdepodobnosť, že by sa niekto nakazil takýmto spôsobom. Vždy tu ale šanca je… (samozrejme nie na Slovensku, kde produkty cestujú niekoľko dní alebo týždňov).

Predaj iPhonu je kvôli koronavírusu ohrozený.
Predaj iPhonu je kvôli koronavírusu ohrozený.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.