Inteligentná domácnosť je sféra, do ktorej sa v poslednej dobe snaží pomocou HomePodu dostať aj spoločnosť Apple. Jej snaženie môžeme ale považovať za dosť neúspešné. HomePod má extrémne malý podiel na trhu. Tvorí iba 5%!

HomePod má extrémne malý podiel na trhu.

Podľa poslednej štatistiky, ktorú zverejnil portál macrumors.com je v USA momentálne odhadovaný počet predaných inteligentných reproduktorov asi 76 miliónov kusov. Všetky tieto zariadenia sa predali počas druhého štvrťroku 2019. O tieto dáta sa zase postarali v Consumer Intelligence Reseatch Partners. HomePod.

Ak vás zaujíma recenzia HomePod v češtine, kliknite sem

Pokiaľ ste si mysleli, že drvivú väčšinu týchto produktov predalo Apple, ste na omyle. Apple je na samotnom chvoste tohto rebríčka a so svojim podielom sotva 5% predstavuje asi len 3,8 milióna zariadení. To veru nie je príliš veľký úspech aj keď samotné číslo nie je zas až také zlé. Kráľom v tomto odvetví je momentálne spoločnosť Amazon so svojim zariadením Echo. Predala až 70% spomedzi všetkých zariadení. Sekunduje jej konkurenčná firma Google s produktom Google Home. Jeho podieľ na trhu je asi 25%.

Nárast oproti predošlému obdobiu

Inteligentné reproduktory zaznamenali obrovský nárast každý jeden štvrťrok. Predaje počas Q1 2019 tvorili asi 70 miliónov zariadení, teraz to bolo o 6 miliónov viac. To je skoro 10%! Pokiaľ si to ale porovnáme s minulým rokom, rozdiel je ešte zásadnejší. Vtedy sme zaznamenali čísla na úrovni 50 miliónov predaných kusov. Tento rok je to asi o 35% viac! Je teda vidieť, že trh si tento produkt obľúbil a ľudia ho chcú mať vo svojich domácnostiach stále častejšie.

Zaujímavou informáciu je aj to, že väčší podiel na trhu majú produkty, ktoré nepatria medzi high-end kategóriu. Patria medzi lacnejšie zariadenia. Hovoríme tu napríklad o Echo Dot, Google Home Mini a podobne. Ich predaje predstavujú asi 50-55% spomedzi všetkých produktov. Zvyšné “plné verzie” týchto reproduktorov sú stále lacnejšie ako Apple HomePod. Ten stoji na sume 299$. Možno aj preto sú medzi ľuďmi populárnejšie. Ak si to teda porovnáme vcelku, Apple síce veľký úspech nezaznamenal ale v počte predaných zariadení to nie je zas až také zlé, čo myslíte?

HomePod má extrémne malý podiel na trhu. Tvorí iba 5%. Prečo? - svetapple.sk
HomePod má extrémne malý podiel na trhu. Tvorí iba 5%. Prečo? – svetapple.sk
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here