Apple M1 a CrossOver

Spoločnosť Codeweavers sa prostredníctvom blogového príspevku a videa (nájdete nižšie) pochválila, že na MacBooku Air s čipom M1 dokáže spustiť program CrossOver. Aby toho nebolo málo, demonštrovala hru Team Fortress 2. Napriek zložitým procesom v pozadí, bolo všetko úplne plynulé.

CrossOver je program založený na Wine Project, ktorý je schopný spúšťať aplikácie z Windowsu na počítačoch Mac. Všetko prebieha vďaka prekladom Windows API do ich ekvivalentov na Macu.

Tím Codeweavers to dokázal aj na počítači s čipom M1, kedy CrossOver beží v rámci emulátora Rosetta 2. V podstate tak ani nie je optimalizovaný pre platformu ARM.

Autori dodávajú, že tieto novinky sú doslova neuveriteľné. Všetko funguje aj na najlacnejšom MacBooku Air s procesorom Apple Sillicon, ktorému chýba jedno jadro GPU.

Predstavte si, že 32-bitový program pre Windows je emulovaný na 64-bitovú verziu (aby podporovala najnovší macOS) a následne je ešte emulovaný z x86 pomocou Rosetty 2 na ARM procesor M1. To je šialené…

Na záver už iba doplníme, že vývojári dokázali spustiť na platforme Apple Sillicon aj Quicken (finančný program), Among Us (hra z roku 2018) a Witcher 3 (hra z roku 2015). Už teraz sa tešíme na ďalšie novinky!

Prečítajte si tiež  Apple spúšťa druhú vlnu vývojárskych beta testov MacOS Monterey
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.