MacBook Air (M1) prekonal MacBook Pro 16″

Nezávislá analýza spoločnosti AnandTech potvrdila, že nový procesor M1 môže byť tým najrýchlejším čipom, aký sa v súčasnosti používa v notebookoch. Dokázali nám to výsledky z prvých testov. Nový MacBook Air (16GB RAM) dosiahol jedno-jadrové skóre na úrovni 1687 bodov a viacjadrové skóre na úrovni 7433 bodov.

Ak by sme to porovnali s profesionálnym MacBookom Pro 16″ (s procesorom Intel Core i9), zistili by sme, že jeho jedno-jadrové skóre dosahuje 1096 bodov a viacjadrové skóre 6870 bodov. Aj keď sa jedná stále iba o čísla a nie o praktické poznatky z používania, výsledky sú z nášho pohľadu doslova neuveriteľné.

Správa tiež odhalila informáciu, že 8-jadrový čip M1 ponúka základnú frekvenciu 3.2 GHz. Porazený Intel Core i9 je taktovaný na 2,3 GHz, no s Turbo Boostom zvláda až 4,8 GHz.

Šokujúce výsledky otvárajú dvere aj ku ďalším zaujímavým prirovnaniam. AnandTech ukázal, že nový čip M1 je výkonnostne podobný, ako základný Mac Pro 2019. Áno, čítate správne. Super-počítač za cca 7000€, ponúka jedno-jadrové skóre 1024 bodov a viacjadrové skóre 7989 bodov.

Technologický gigant tvrdí, že procesor M1 je rovnaký pre všetky počítače Mac, ktoré boli predstavené tento týždeň. Jediný rozdiel sa nachádza v základnom MacBooku Air, ktorý neponúka 8-jadrovú GPU ale iba 7-jadrovú GPU. Tak isto predpokladáme, že výkon sa môže líšiť v závislosti od prítomnosti ventilátora. Ten nájdeme „len“ v MacBooku Pro a Macu mini.

Do komentára nám napíšte, čo si myslíte o týchto šialených výsledkoch. Nás popravde ani vo sne nenapadlo, že by to mohlo byť až takto dobré. Samozrejme, s nadšením sme stále opatrní. Až praktické používanie ukáže, aký je čip M1 v skutočnosti!

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple práve predstavila novú generáciu čipov Apple Silicon M2
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.