Ikonická Dashboard končí. Bola súčasťou operačného systému pre Mac už od verzie OS X 10.4 Tiger. Postupne ale prestala dávať zmysel. Používatelia ju používali menej a menej. Apple malo postupne dôvod na to aby ju odstránilo. Teraz sa tak stalo. Už o 3 mesiace bude po update macov minulosťou.

Ikonická Dashboard končí má však svoju náhradu

Prečo ikonická Dashboard končí? Dôvod je jednoduchý a asi jasný. Spomínate si vlastne na to, kedy ste ju naposledy použili? Zo skúsenosti vieme, že poväčšine sa ku nej dostaneme len vtedy, keď prepíname medzi aplikáciami. Nie však preto, že by sme ju skutočne potrebovali. Skôr preto, lebo sa k nej omylom dostaneme.

Možno sa samozrejme nájde pár používateľov, ktorí reálne Dashboard využívajú. Veď prečo nie. Drvivá väčšina ale aj tak používa inú funkciu. Používa prepracované widgety, ktoré sa potiahnutím dvoch prstov vytiahnú z pravého rohu obrazovky.

Ikonická Dashboard končí. Už roky má svoju náhradu. - svetapple.sk
Ikonická Dashboard končí. – svetapple.sk

Dizajn týchto widgetov je jednak prepracovanejší a po druhé lepšie usporiadaný. Používateľ nemusí prepínať komplet celú aplikáciu na to aby sa k nim dostal. Widgety sa vysunú iba do cca. 1/4 displeja vďaka čomu nezavadzajú. Nový operačný systém macOS 10.15 Catalina už používa iba tieto widgety. Respektíve je to tak vo vývojárskej verzií. Ako tomu bude v skutočnosti nevieme. Pravdepodobnosť, že sa dashboard ešte vráti s príchodom oficiálnej verzie je ale minimálna.

Apple naznačovalo koniec už dávnejšie

Hoci niekoho mohlo radikálne odstránenie prekvapiť, nás skôr prekvapilo, že k tomu došlo až teraz. V kuloároch sa o tom hovorí v podstate už niekoľko rokov a Apple sa netajilo tým, že tento prvok jednoducho do moderného operačného systému už nepatrí. Samotní vývojári tvrdia, že hoci sme prišli o nostalgický prvok, v používaní samotného zariadenia to v podstate nepocítime a aj ak sme ho boli zvyknutí používať, naučíme sa používať widgety, čo by nám malo vyhovovať viac.

Hold časy sa menia a treba napredovať dopredu. Uznať treba aj to, že ikonický dashboard končí aj kvôli svojmu zastaralému vzhľadu. Dizajn pripomínal ešte operačné systémy z pred OS X Yosemite 10.10. Jednalo sa napríklad o OS X Mavericks 10.9.

Ikonická Dashboard končí. Už roky má svoju náhradu. - svetapple.sk
Spomínať budeme len v dobrom :(. – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here