Čo je to IMEI? 

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no aj váš smartfón má pridelený špeciálny kód, cez ktorý sa dá v rámci mobilnej siete vystopovať. IMEI je skratkou pre International Mobile Equipment Identity, má 15 unikátnych znakov a za jeho unikátnosť zodpovedá výrobca.

Pokiaľ by sme mali zjednodušene vysvetliť jeho význam a dôležitosť, v praxi by išlo o možnosť identifikácie zariadenia ináč, než cez internet alebo polohu zdieľanú prostredníctvom GPS.

Pokiaľ vám napríklad niekto ukradne telefón, vymení SIM kartu a prihlási sa s ním do mobilnej dátovej siete, každé prijatie alebo uskutočnenie hovoru automaticky zdieľa aj IMEI kód. Toto isté platí aj pri iných činnostiach, napríklad pri posielaní textových správ (SMS) atď.

Ak je strata alebo krádež zariadenia nahlásená na polícii, tá si vedie svoje vlastné databázy a na základe IMEI dokáže vystopovať zariadenie až ku jeho používateľovi. Buď to bude samotný zlodej alebo nič netušiaca osoba, ktorá bola zlodejom oklamaná.

Ročne sa ukradne alebo stratí približne 70 miliónov smartfónov, pričom iba 7 % z nich sa podarí nájsť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste mali poznať okrem služby Find my iPhone aj unikátny kód IMEI na iPhone či iných zariadeniach. Nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť.

Ako zistiť IMEI na iPhone

Pokiaľ vlastníte iPhone, v princípe existuje viacero miest, kde sa nachádza IMEI kód. Všetky sú ľahko prístupné a dostanete sa ku ním za pár sekúnd (či už ide o softvér alebo o hardvér). Konkrétne ho nájdete:

  • V Nastaveniach – Otvorte si na svojom iOS zariadenia aplikáciu Nastavenia > Všeobecné > v spodnej časti nájdete IMEI (medzi položkou operátor a ICCID).
iPhone IMEI
Zdroj: Apple

 

  • Priamo na tele zariadenia – Ak vlastníte iPhone 6S a novší, IMEI kód je vygravírovaný na rámčeku SIM karty. Stačí ju len vytiahnuť pomocou spinky a máte ho hneď prístupný. Pokiaľ ste používateľom staršieho zariadenia (napríklad iPhone 6), IMEI kód nájdete priamo na zadnej časti, pod názvom „iPhone“.
  • Na originálne krabici – Pokiaľ nemáte svoj iPhone k dispozícii, no máte aspoň jeho originálne balenie, aj tu sa nachádza IMEI kód. Nájdete ho v zadnej časti krabice pri čiarových kódoch.

iphone imei krabica

    Zdroj: Apple
  • Na internete – Ak nemáte k dispozícii ani krabicu a ani zariadenie, otvorte si internetovú stránku appleid.apple.com > zadajte sem prihlasovacie údaje > scrollujte dole ku sekcii Zariadenia > IMEI kód uvidíte po kliknutí na konkrétne zariadenie.

Ako zistiť IMEI na iných zariadeniach? 

Ak nevlastníte iPhone ale iný smartfón, samozrejme, že existuje univerzálna cesta ako na ňom zistiť IMEI kód (platí aj pre iPhone). Stačí si otvoriť aplikáciu Telefón > vybrať Číselník > Napísať príkaz: *#06# a stlačiť Volať.

Zistenie IMEI

Telefón vám automaticky ukáže IMEI kód a pravdepodobne aj svoje unikátne sériové číslo či ďalšie podrobnosti. Viac takýchto kódov, ktoré sa dajú spustiť skrz aplikáciu Telefón nájdete v tomto článku.

Čo dokážem zistiť vďaka IMEI

V prvom rade je dôležité napísať, že hoci je IMEI jeden z možných nástrojov ako vystopovať ukradnutý či stratený telefón, v skutočnosti s ním nemôžete dané zariadenie na diaľku zablokovať, deaktivovať či inak znefunkčniť.

Na strane druhej, stále je možná relatívne presná lokalizácia (triangulácia), získanie výpisu uskutočnených hovorov bez ohľadu na používanú SIM kartu či operátora a taktiež objavenie rovnakých IMEI čísel v sieti, ktoré nezodpovedajú štandardu (ak ich niekto zamenil).

Overenie IMEI

Pokiaľ chcete vystopovať svoje zariadenie, pomôže vám iba polícia. Pochopiteľne však musíte poznať IMEI kód. Teoreticky to dokáže spraviť aj operátor, od ktorého ste zariadenie kupovali a má vás uloženého v databáze. Na Slovensku vám však s vysokou pravdepodobnosťou žiaden poskytovateľ mobilných služieb s takouto požiadavkou nevyhovie.

Čo je to Find My (Nájsť) a ako službu aktivovať
Ilustračný obrázok zo služby Find my od Apple – svetapple.sk

Problém je vraj v tom, že nedokáže s istotou zistiť, či je dané zariadenie vaše. Pokiaľ by ste ho napríklad niekomu predali a následne by ste chceli túto osobu vystopovať, práve operátor by sa mohol dostať do vážnych právnych problémov. Riziko podobných situácii je síce minimálne ale existuje a tak ho treba rešpektovať.

Taktiež si treba naliať pohár čistého vína a povedať si, že ani policajti nie sú v týchto situáciach zďaleka tak nápomocní či úspešní, ako by ste si možno mysleli. Štatistiky hovoria jasne a z dlhodobého hľadiska sa ku majiteľom vracia do cca 25 % zariadení, ktoré boli nahlásené ako ukradnuté. Nie vždy je to chybou polície ale niekedy za to môže skrátka fakt, že telefóny sa nepredávajú ďalej ale vo veľa prípadoch sú rozobraté a rozpredané na súčiastky podobne ako autá.

Čo všetko môžem zistiť cez IMEI o zariadení? 

Na internete je dostupných viacero služieb, cez ktoré si môžete aspoň čiastočne overiť smartfón prostredníctvom IMEI. Jedna z najznámejších je imei24.com, kde zadáte číslo a web vám automaticky prezradí, o aký smartfón ide, kedy bol kupovaný, kedy mu končí záruka a technická podpora, či je aktivovaný a veľa iného.

Overenie IMEI

Uvedená internetová stránka má aj svoj „blacklist check“ dostupný úplne zadarmo, ktorý overí IMEI v rôznych databázach a pokiaľ je všetko v poriadku objaví sa „blacklist status: Clean„.

Overenie IMEI

Touto informáciou sa však riaďte predovšetkým vtedy, ak napríklad kupujete iPhone z USA. Ťažko povedať, do akej miery dokáže služba imei24.com overiť databázy na Slovensku alebo v Európe. Za skúšku však dáte len niekoľko sekúnd svojho voľného času. Je to predsa bezplatné.

Kontrola nároku na servis pri Apple zariadeniach

IMEI nemusí slúžiť len na vystopovanie zariadenia v mobilnej sieti v prípade, že vám ho niekto ukradne. Taktiež môžete tento unikátny kód použiť pri systémoch určených na overenie záruky.

Jeden vedie na internetovej stránke checkcoverage.apple.com aj spoločnosť Apple. Stačí tu zadať IMEI a overovací kód a dozviete sa všetko čo potrebujete o záruke vedieť + ďalšie zaujímavé informácie.

Iba doplníme, že všetko sa vzťahuje aj na iPad, ktorý je vybavený mobilným pripojením na internet a tak je doňho možné vložiť SIM kartu.

V prípade, že vlastníte smarfón od spoločnosti Samsung, podobné informácie o záruke sú cez IMEI dostupné na tomto webe. Upozorňujeme ale, že nejde o oficiálnu internetovú stránku juhokórejského výrobcu.

Obnova alebo zmena IMEI

Ako sme už napísali vyššie, IMEI kód prideľuje ku zariadeniu priamo výrobca a tak zodpovedá za jeho unikátnosť. V podstate neexistuje žiadna jednoduchá možnosť, ako týchto 15 unikátnych znakov zmeniť alebo upraviť.

Samozrejme, pokiaľ máte operačný systém Android, na internete je viacero nástrojov či postupov, ktoré to vraj dokážu (a možno je to pravda).

Zmena IMEI

Ak je ale telefón kradnutý, polícia dokáže zistiť, že IMEI kód bol zmenený, prípadne sa zhoduje s iným IMEI kódom v sieti. Dá sa teda povedať, že zmena alebo úprava IMEI nie je pre bežného používateľa možná a ak sa vám to aj tak podarí, v podstate ňou nezískate žiaden benefit (v prípade kradnutého zariadenia).

Dajte nám vedieť do komentárov, aké máte skúsenosti s IMEI vy. Pomohol vám niekedy s lokalizáciou zariadenia alebo dokonca s vypátraním zlodeja alebo ste sa vždy spoliehali na službu Find my a podobne? Tešíme sa na všetky vaše reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -