Apple predstavilo iOS 10 len v pondelok no už dnes sa naň všetci veľmi tešíme, pretože sme zvedaví, čo nám to Apple vlastne prinesie. Novinky už totižto poznáme, ale stále nevieme, ako to bude celé fungovať a hlavne vyzerať. Hoci bolo noviniek pomerne dosť, predsa len sa na jednu veľmi dôležitú zabudlo. Je to samozrejme Dark Mode, čo si asi vydedukoval z názvu článku, kde je? Prečo nie je súčasťou iOS? 

Dark Mode

Dark Mode by mohol byť špeciálny mód, ktorý by vedel prispôsobiť jas obrazovky či farbu pixelov potrebám prostredia, ktoré by bolo napríklad príliš tmavé. Hovoríme tu o priestoroch ako napríklad kino, divadlo či akékoľvek miesto, kde sa skrátka nehodí mať zapnutý displej s bielym pozadím (aplikácia telefón, Apple Music, poznámky a pod…). V tom prípade by stačil jednoduchý switch a všetko by sa zmenilo na tmavšie odtiene šedej a čiernej, vďaka čomu by displeje tak neťahali tvoje a ani cudzie oči.

- Reklama -

Ďalej by mohol mať takýto mód využitie aj pri večerných prechádzkach mestom či jeho ulicami. Niekedy sa stane, že akonáhle kráčaš a pozeráš sa do mobilu, následne dáš hore hlavu, tak chvíľu nič nevidíš a nie je to práve príjemné ani pre teba a ani pre tvoj zrak, ktorý týmto určite nešetríš. Stačilo by pritom tak málo, len jedna jediná funkcia, ktorej vývoj nemôže byť zas tak náročný a ktorá by sa dostala do iOS. Prečo tam teda nie je?

Prečo iOS 10 nemá Dark Mode

Dark Mode nájdeme už pomerne dlhú dobu napríklad v OSX (po novom MacOS), kedy sa stmavia biele lišty a Mac sa v noci používa pohodlnejšie. Dark Mode dokonca nájdeme aj v novej tvOS pre Apple TV. Bola to jedna z prezentovaných noviniek priamo na Keynote. Teraz sa asi chytáš za hlavu, prečo nebola predstavená aj pre iOS 10. Hoci OSX a mnohí aj tvOS používame naozaj veľa, ani jeden zo systémov nepoužívame tak, ako práve iOS.

iPhone máme v našich vreckách stále. Neustále na ňom pracujeme, odpisujeme na maily, hráme hry, píšeme si, telefonujeme, proste všetko. Je to taká kompaktná kancelária nás všetkých, ktorú máme vždy a všade so sebou. Prečo teda nedostala Dark Mode? Veď ju používame asi najviac, tak prečo Apple uprednostnilo systémy, ktoré sú používané podstatne menej? Je to jednoduché, Apple nevystrieľalo všetky tromfy naraz!

Veľa noviniek

Priznajme si, na Keynote sme videli nejednu novinku, ktorý nás nemilo aj milo zaskočila. Noviniek bolo toľko, že ich je problém narátať, pribudlo obrovské množstvo zmien či už dizajnových alebo zmien v ovládaní. Veď sa zmenilo napríklad celé odomykanie. Znamená to teda, že ľudia sa mali na čo pozerať a nech už bolo pre niekoho predstavenie novej verzie iOS pozitívne alebo ho skôr zaskočilo, jedno sa uprieť nedá, bolo toho naozaj veľa.

No a keďže chce Apple ponechať svoj systém atraktívny aj do budúcnosti, Dark Mode sa časom pridá. Nevieme, či príde už v beta verzií alebo počas väčšej aktualizácie, ale tipujeme to skôr na aktualizáciu. Doslova sa nám totižto zdá ako hlúposť, aby ho firma nepredstavila, veď ho všetci chceme. Navyše, keď ho o pár mesiacov prinesie, opäť sa o tom bude všade písať čím si Apple nepriamo či možno aj priamo vytvorí dokonalé PR. Presne preto nie je Dark Mode v iOS 10. Nie je to pre nič iné ako preto, že Apple nechce ukázať všetky svoje esá naraz, aj keď pravda, práve na túto inováciu sme sa tešili a mali sme ju zaradenú v TOP 5 toho, čo by mohol systém priniesť.

Dark Mode - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.