Apple včera aktualizovalo svoj nový mobilný operačný systém iOS 13. Ten vyšiel dnes už v druhej beta verzií, ktorá so sebou nepriniesla iba rozsiahlu opravu chýb a stability. Priniesla aj ďalšie novinky. Patria tu aj také veci, ktoré sme na WWDC19 nevideli. Toto je iOS 13 beta 2.

iOS 13 beta 2

Apple bude teraz počas leta (až do samotného vydania iOS 13) pravidelne vydávať cca. každé dva týždne nové beta verzie svojich operačných systémov iOS, iPadOS, macOS či WatchOS. Okrem toho, že sa bude sústrediť na celkovú funkčnosť systémov, zo začiatku sa zameria aj na pridávanie nových funkcii. Je to tak každý rok. Jednak aby boli systémy zaujímavejšie a po druhé aby sa doladili všetky chyby.

SMB server – konektivita

Jedna z noviniek iOS 13 beta 2. je konektivita serveru pomocou SMB. O tomto sme síce počuli na Keynote avšak funkcia bola sprístupnená až v druhej beta verzií. Nájdeme ju v aplikácií “Files” a vďaka nej budeme mať prístup napríklad k domácemu NAS. Po novom tiež bude aplikácia spomenutá vyššie podporovať AFPS súbory.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. - svetapple.sk
Nová beta verzia dosť zjednodušuje pripojenie k serveru – svetapple.sk

Drobné vylepšenia v aplikácií čas

Novinkou sú aj drobné vylepšenia v aplikácií čas. Tu sa po novom synchornizuje funkcia downtime v časti screen time s aplikáciou v hodinkách Apple Watch.

Safari

Bez zmeny sa nezaobišiel ani obľúbený prehliadač. Safari dostalo do vienka nové možnosti zdieľania. Po novom môžet zdielať stránku buď ako PDF alebo ako Webový archív čo je určite dosť zaujímavá funkcia. Apple navyše vie, že človek niekedy nevie a tak pridáva aj tretiu možnosť a to “automatic”. Tá vyberie za vás podľa toho, čo je vhodnejšie.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. - svetapple.sk
iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. – svetapple.sk

Poznámky

Aplikácia poznámky je jednoznačne veľmi obľúbená a Apple jej zameral pozornosť aj v iOS 13. Po novom budete môcť pri splnení poznámok daný task odškrtnúť čím sa dostane na spodok zoznamu a po otvorení aplikácie na vás už budú čakať ďalšie, nové poznámky. Dá sa to možno nazvať aj ako taký zjednodušený “to do list”.

Treba ale poznamenať, že túto funkciu treba najprv zapnúť. Môžete to urobiť buď to tak, že prvý krát otvoríte okienko a povolíte ju v pop-upe, ktorý na vás pri prvom otvorení vyskočí alebo prejdete do nastavení a tam všetko vyriešite tak isto rýchlo a jednoducho.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. - svetapple.sk
Poznámky sú po novom inteligentnejšie – svetapple.sk

Malé vylepšenie máp

Mapy sa dočkali novej funkcie, ktorá vám po otvorení ukáže aké máte možnosti a čo je v aplikácii nové. Jablková spoločnosť prešla od iOS 6, kedy po prvý krát nahradila Google Maps tými svojimi obrovským vývojom tejto aplikácie.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. - - svetapple.sk
Nová úvodná obrazovka – svetapple.sk

Nové Animoji

Aktualizácia iOS 13 beta 2. by sa nemohla zaobísť bez postavičiek Animoji, ktoré tu pribudli. Okrem toho sme sa dočkali aj nových póz, ktoré tieto postavičky dokážu.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť. - - svetapple.sk
Nové Animoji vedia zaujímavé pózy- svetapple.sk

High-Key Mono Light

Pokiaľ máte minuloročné iPhony, poteší vás možno aj funkcia High-Key Mono Light určená pre režim portrét. Ide o čiernobiely režim, ktorý má celkom nové nasvietenie a vytvára nádherné efekty.

Režim portét má nová posuvník osvetlenia

Pokiaľ radi fotíte v režime Portrét určite oceníte novú funkciu, ktorá pribudla pri fotení. Jedná sa o posuvník intenzity osvetlenia, vďaka ktorému si môžete prispôsobiť silu jasu na fotke.

HomePod a Apple TV

iOS 13 beta 2. prináša aj nové funkcie pre HomePod a Apple TV. Aplikácia Home ukáže úplne novú úvodnú obrazovku, ktorá vás informuje o multi-uživateľskom rozpoznávaní pre HomePod a profilov na Apple TV. Taktiež vás aplikácia upozorní na nastavovanie funkcie Hey Siri (ak už nie je nastavené) a zobratí sa výzva na pridanie vášho profilu do Apple TV.

iOS 13 beta 2. Čo prináša prvá aktualizácia? Bolo toho dosť - svetapple.sk
Novinky v aplikcáií Home – svetapple.sk

Ovládanie hlasom

Hlasové ovládanie prináša maličkosť, ktorou je upozornenie na to, že ho máte zapnuté. V hornej časti zariadenia sa po novom zobrazí malá modrá ikonka.

zdroj: macrumors

ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here