Spoločnosť Apple zverejnila ešte pred pár mesiacmi tlačovú správu, v ktorej oznámila, že v jej operačných systémoch iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura, pribudne nový režim – nazývaný „Lockdown mode“. Technologický gigant uvádza, že ide o novú voliteľnú bezpečnostnú funkciu, ktorá je určená pre úzku skupinu používateľov. Podľa Apple ide o ľudí, ktorí môžu byť ohrození cielenými kybernetickými útokmi. O tie sa zvyčajne starajú rôzne súkromné spoločnosti podporované štátmi, ktoré voči novinárom, aktivistom, vládnym zamestnancom či politikom, využívajú rôzne druhy špionážneho softvéru.

Lockdown mode je dostupný pre všetkých používateľov iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura (a ich beta verzií). A aj keď je novinka určená predovšetkým pre ľudí, ktorí sú terčom kybernetických útokov, podľa Apple ju môže používať prakticky ktokoľvek. Ak sa teda budete cítiť v ohrození, aktivovať si ju budete môcť aj vy.

Režim uzamknutia (Lockdown mode) je samozrejme v predvolených nastaveniach vypnutý, no ak si ho budete chcieť zapnúť, stačí prejsť do aplikácie Nastavenia > Súkromie a bezpečnosť > Režim uzamknutia. Dôležité je doplniť, že zapnutie tohto režimu si vyžaduje reštartovanie iPhonu a takisto zadanie prístupového kódu od zariadenia. Vypnete ho rovnako, ako ste ho zapli. Opäť je však nutný reštart.

Lockdown mode / Režim uzamknutia v operačnom systéme iOS 16 na displeji iPhonu
Zdroj: Macrumors

Spoločnosť Apple v oficiálnej správe napísala, že keď je režim „Lockdown Mode“ aktívny, používateľovi ponúka „extrémnu“ úroveň zabezpečenia zariadenia vďaka tomu, že prísne obmedzuje alebo zakazuje rôzne funkcie aplikácií a webových stránok.

Pri spustení bude režim Lockdown Mode zahŕňať nasledujúce ochrany:

Lockdown mode / Režim uzamknutia v operačnom systéme iOS 16 na displeji iPhonu
Zdroj: Macrumors
  •   V aplikácii Správy je zablokovaná väčšina typov príloh okrem obrázkov a niektoré funkcie, ako napríklad náhľady odkazov, nie sú dostupné.
  •  Príchodzie FaceTime hovory od ľudí, ktorým ste predtým nevolali, sú zablokované. Blokované sú aj prichádzajúce pozvania na iné služby spoločnosti Apple od ľudí, ktorých ste predtým nepozvali.
  •  Niektoré zložité webové technológie a funkcie prehliadania vrátane kompilácie JavaScriptu just-in-time (JIT) sú zakázané, pokiaľ používateľ nevylúči dôveryhodnú stránku z režimu uzamknutia. Táto ochrana sa vzťahuje na – Safari a všetky ostatné webové prehliadače využívajúce WebKit na iPhone, iPade a Macu.
  •  Zdieľané albumy budú z aplikácie Fotografie odstránené a pozvánky na nové zdieľané albumy budú zablokované.
  •  Keď je zariadenie zablokované, zablokujú sa káblové spojenia so všetkými ostatnými zariadeniami a príslušenstvom.
  •  Keď je zapnutý režim uzamknutia, nie je možné nainštalovať konfiguračné profily a zariadenie sa nemôže zaregistrovať do správy mobilných zariadení (MDM).
Prečítajte si tiež  Chcete Mac Pro lacnejšie? Apple predáva repasovaný!

Ak budú hackeri čestní, môžu dostať od Apple až 2 milióny dolárov 

Apple logo new york apple store
Zdroj: INC

Aj keď je noviniek v režime uzamknutia pomerne veľa, stále to nie je všetko, čo tu po čase uvidíme. Spoločnosť Apple totiž uviedla, že postupne bude pokračovať v pridávaní nových ochrán a bezpečnostných obmedzení, ktoré budú zamerané na znižovanie akéhokoľvek rizika hackerského útoku pri politicky alebo ináč exponovaných osobách.

Navyše, technologický gigant pridal do svojho programu Security Bounty novú kategóriu na odmeňovanie výskumníkov, ktorí nájdu chyby a nedostatky režimu Lockdown Mode a pomôžu zlepšiť jeho ochranu, pričom odmeny za kvalifikované nálezy v režime Lockdown Mode sa zdvojnásobia až do maximálnej výšky 2 milióny dolárov.

Ivan Krstić – vedúci oddelenia bezpečnostného inžinierstva spoločnosti Apple, v oficiálnej tlačovej správe spomenul: „Režim Lockdown Mode je prelomová funkcia, ktorá odráža náš neochvejný záväzok chrániť používateľov aj pred tými najzriedkavejšími a najsofistikovanejšími útokmi. Hoci sa drvivá väčšina používateľov nikdy nestane obeťou vysoko cielených kybernetických útokov, budeme neúnavne pracovať na ochrane malého počtu používateľov, ktorí sa nimi môžu stretnúť.“

Na záver len doplníme, že spoločnosť Apple začala ešte počas minulého roka prostredníctvom e-mailov a oznámení iMessage upozorňovať používateľov, ktorí sa mohli stať terčom štátom sponzorovaných útokov. Ich počet žiaľ stále narastá.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here