Už niekoľko rokov vo svete pozorujeme jav, v rámci ktorého si ľudia nekupujú poslednú generáciu iPhonov. Novinky sú zvyčajne drahé, nedostupné a pre niektorých ľudí nezaujímavé. Tí si preto radšej vyberajú staršie generácie za podstatne menej peňazí, ktoré dokážu verne slúžiť celé roky. Výnimkou nie je ani iPhone 11, ktorý dnes kúpite extrémne lacno. Dáva to ale na prelome rokov 2022 / 2023 ešte zmysel?

Začnime tým, čo je v tomto prípade najdôležitejšie – cenou. Keď Apple v roku 2019 predstavilo iPhone 11, pýtalo si za základnú 64 GB verziu 819 €. Dnes je však toto isté zariadenie dostupné len za 488 € ako úplne nové, pričom počítať môžete aj s 24 mesačnou zárukou. To vyzerá na papieri skutočne zaujímavo. iPhone 11 dnes kúpite za najvýhodnejšie ceny na Slovensku tu.

iPhone 11 má k dispozícii širokouhlý a ultraširokouhlý fotoaparát vzadu či obrovský 6,1″ Retina displej s krásnymi farbami a rozlíšením 1792 x 828 px vpredu. Používatelia sa taktiež môžu tešiť z dostatočne výkonného čipu A13 Bionic (7 nm+), ktorý Apple používa doteraz v základnom iPade s 10,2″ displejom.

Ako už asi vidíte, hardvér nie je úplne najmodernejší, no pokiaľ nie ste nároční, prípadne chcete iPhone 11 kúpiť svojim rodičom, starým rodičom alebo deťom, veríme, že im bude vyhovovať. Počítajte ale s tým, že telefón nepripojíte k modernej 5G sieti ale „len“ ku 4G. Ak ste však mali možnosť testovať 5G, asi mi dáte za pravdu, že to zas až taký rozdiel nie je. Ak chcete iPhone 11 za najlepšiu cenu na Slovensku, nájdete ju tu.

Dáva iPhone 11 v roku 2023 zmysel?

iPhone 11 v zelenej farbe vedľa Apple Watch
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Toto je „otázka za milión“. Na jednej strane je veľmi atraktívne kúpiť si kvalitné zariadenie s operačným systémom iOS za necelých 500 €. Dostanete k tomu špičkový fotoaparát, dlhú výdrž batérie na jedno nabitie či procesor, ktorý dokáže stále zahanbiť mnohých konkurentov s Androidom. Taktiež treba spomenúť, že vzhľadom na to, že Apple podporuje svoje iPhony za pomoci aktualizácií pokojne aj 5 – 6 rokov, iPhone 11 dostane aktualizáciu pravdepodobne aj na iOS 18. Po tejto stránke teda žiaden problém nevidíme.

Na druhej strane však treba myslieť na to, že priamy nástupca iPhonu 11 je iPhone 12 z roku 2020. Ten už ponúka oveľa viac technológií a kúpite ho za 660 € (výstavný kus dokonca za 619 €). Samozrejme, nejde o malý príplatok, no toto zariadenie bude dostávať aktualizácie dlhšie, pretože ponúka modernejší procesor A14 Bionic (5 nm namiesto 7+ nm v iPhone 11) a rovnako má kvalitnejší OLED displej s vyšším rozlíšením či veľa iných benefitov.

Prečítajte si tiež  Dynamic Island bol iba začiatkom. iPhone 16 prinesie revolučnú novinku. Kameru aj senzory skryje pod displej

Pokiaľ je teda niekto technologicky nenáročný a potrebuje spoľahlivý telefón aspoň na dva roky, v kúpe iPhonu 11 za 488 € nevidíme absolútne žiaden problém. Naopak, ak si potrpíte na modernejších zariadeniach, určite vám odporúčame investovať tých cca 170 € a kúpiť si radšej iPhone 12. Oplatí sa viac. iPhone 12 dnes kúpite za najvýhodnejšie ceny na Slovensku tu.

Len pre predstavu, za rozdiel medzi týmito zariadeniami dnes na Slovenskú získate aj tretiu generáciu AirPods. Tieto slúchadlá sa dnes predávajú v zľavách od 179 € a niekto ich možno ocení viac ako modernejší dizajn či displej s vyšším rozlíšením. Späť však k téme.

Aký je teda verdikt? 

iPhone SE a iPhone 11 na jednej fotke
Zdroj: Unsplash / Shiwa ID / Mikhail Tyrsyna (úprava redakcie)

Pokiaľ hľadáte iPhone za rozumné peniaze, model „jedenásť“ za 488 € je určite správna voľba a jeho nákupom nič nepokazíte. Na rovinu vás ale upozorňujeme, aby ste neočakávali žiadne zázraky. Je to predsa starší smartfón, ktorý má najlepšie obdobie za sebou.

Netreba však zabúdať, že Apple ešte stále predáva aj iPhone SE 2022, ktorý má síce podporu 5G a značne modernejší procesor A15 Bionic, no dizajnom vychádza z iPhonu 8, ktorý Apple predstavilo v roku 2017.

Tento model dokonca nemá ani Face ID, ponúka len jednu šošovku fotoaparátu a jeho drobný 4,7″ displej neponúka rozloženie od okraju k okraju. iPhone SE 2022 dnes kúpite za približne 426 €. Ak sa teda rozhodujete medzi ním a iPhonom 11, za nás padá voľba na starší model. Finálne rozhodnutie ale necháme tak ako vždy na vás.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here