Je už skoro tradíciou, že s príchodom nového iPhonu získavame aj ďalšiu generáciu mobilného procesora. Tento rok to bude Apple A14 Bionic založený na 5nm výrobnom procese. Spoločnosť TSMC, ktorá zabezpečuje produkciu dnes prezradila o koľko môže byť výkonnejší a zároveň energeticky úspornejší (v porovnaní s predchodcom).

Apple A14 Bionic – detaily

Ako iste viete, jablková spoločnosť chystá nový čip, ktorý nebude mať vo svete žiadnu konkurenciu. Už minulý rok sa jej to podarilo s A13 Bionic, no jeho nástupca posunie latku na úplne inú úroveň.

Dôvodom je modernejší výrobný proces. Apple A14 Bionic má zbiehať z liniek vďaka 5nm technológii. Jeho predchodca využíval 7nm+ technológiu. Rozdiely v tejto oblasti sa výrazným spôsobom podpíšu na parametroch a schopnostiach.

TSMC dnes prezradilo, že v prípade novinky máme očakávať vyšší výkon na úrovni 15%. Toto samozrejme nie sú oficiálne čísla, no k tým skutočným sa veľmi približujú. Ešte lepšie ale znie infomácia o nižších nárokoch na akumulátor. Podľa všetkého by mal modernejší čip ušetriť o cca 30% viac ako predchodca. To je celkom slušná hodnota.

- Reklama -

Zároveň to vysvetľuje použitie menších a jednoduchších batérií v iPhone 12/12 Pro. Hoci by mali byť smartfóny vybavené náročnejším 5G a 120Hz displejom (Pro verzie), ani v jednom prípade nebudeme pociťovať rozdiely vo výdrži v porovnaní s iPhonom 11/11 Pro. Telefóny si budú pýtať menej “šťavy”.

Nakoniec ešte čerešnička na záver. TSMC prezradilo, že už teraz pripravuje ďalšiu generáciu 3nm výrobného procesu. Dočkať by sme sa ho mali v roku 2022. V porovnaní s 5nm dostanú čipy v podstate rovnako lepšie parametre (o 15% vyšší výkon a o ďalších 30% nižšia energetická náročnosť). Máme sa na čo tešiť!

zdroj

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Nech počítam, ako počítam nevychádza mi to v zmysle textu z článku. Je to celé ako falošné chlácholenie sa. A14 (+15%), 5G ( -30 %), 120Hz ( -20%) = -35% a to pri 5G a 120Hz nepočítam max. uvádzané hodnoty , ale rátam s kladnou rezervou a nezapočítal som ani zníženie kapacity AKU. Preto je fakt divné, že si dovolia v iPhone 12 znižovať kapacitu AKU ! Navyše trend by mal byť navýšiť výdrž a nie ju udržať na úrovni “starého” iPhone 11 ! Je zavádzajúce počítať s tým, že síce v 12 budú nové technológie, ale nebudeme ich využívať. To by predsa nemalo zmysel prechádzať na iPhone 12 ! A ako čerešnička, keď už teda znížime celkovú výdrž, tak nedodáme nabíjačku… ☹️🙃 Myslím že vždy som bol šťastným majiteľom vlastného názoru a aj preto toto už môj mozog naozaj neberie.😎 Podľa môjho názoru v Apple už prevládla čistá komercia a marketing, nad zdravým technickým úsudkom. Ešte že sa toho Steve nedožil…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here