Je už skoro tradíciou, že s príchodom nového iPhonu získavame aj ďalšiu generáciu mobilného procesora. Tento rok to bude Apple A14 Bionic založený na 5nm výrobnom procese. Spoločnosť TSMC, ktorá zabezpečuje produkciu dnes prezradila o koľko môže byť výkonnejší a zároveň energeticky úspornejší (v porovnaní s predchodcom).

Apple A14 Bionic – detaily

Ako iste viete, jablková spoločnosť chystá nový čip, ktorý nebude mať vo svete žiadnu konkurenciu. Už minulý rok sa jej to podarilo s A13 Bionic, no jeho nástupca posunie latku na úplne inú úroveň.

Dôvodom je modernejší výrobný proces. Apple A14 Bionic má zbiehať z liniek vďaka 5nm technológii. Jeho predchodca využíval 7nm+ technológiu. Rozdiely v tejto oblasti sa výrazným spôsobom podpíšu na parametroch a schopnostiach.

TSMC dnes prezradilo, že v prípade novinky máme očakávať vyšší výkon na úrovni 15%. Toto samozrejme nie sú oficiálne čísla, no k tým skutočným sa veľmi približujú. Ešte lepšie ale znie infomácia o nižších nárokoch na akumulátor. Podľa všetkého by mal modernejší čip ušetriť o cca 30% viac ako predchodca. To je celkom slušná hodnota.

Zároveň to vysvetľuje použitie menších a jednoduchších batérií v iPhone 12/12 Pro. Hoci by mali byť smartfóny vybavené náročnejším 5G a 120Hz displejom (Pro verzie), ani v jednom prípade nebudeme pociťovať rozdiely vo výdrži v porovnaní s iPhonom 11/11 Pro. Telefóny si budú pýtať menej „šťavy“.

Nakoniec ešte čerešnička na záver. TSMC prezradilo, že už teraz pripravuje ďalšiu generáciu 3nm výrobného procesu. Dočkať by sme sa ho mali v roku 2022. V porovnaní s 5nm dostanú čipy v podstate rovnako lepšie parametre (o 15% vyšší výkon a o ďalších 30% nižšia energetická náročnosť). Máme sa na čo tešiť!

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.