iPhone 12 mini a jeho dizajn

Všetko to začína krabicou, ktorá je o niečo menšia ako pri štandardných modeloch. Akonáhle ju otvoríte a zariadenie vezmete do ruky, pocítite silnú nostalgiu. Ja sám som nadobudol pocit, že držím nástupcu iPhonu 5. Teraz vôbec nepreháňam.

Nový hranatý dizajn, 5,4″ edge-to-edge displej a rozmery menšie než iPhone SE 2. generácie padnú do ruky ako uliate. Osobné mám o niečo dlhšie prsty, takže mi nerobí problém ovládať môj 5,8″ iPhone 11 Pro a ani 6,1″ iPhone 12. Každopádne ale smelo prehlasujem, že aj ľudia s kratšími prstami potvrdia „ergonomickú dokonalosť“.

Bez akýchkoľvek problémov alebo naťahovaní kliknete na všetky hrany displeja, napíšte text na klávesnici alebo stiahnete lištu notifikačného centra. Pokiaľ sa vrátime 10 rokov dozadu, práve toto bol jeden z hlavných benefitov, ktorý robil iPhone iPhonom (pri 3,5″ a 4″ uhlopriečkach). Kompaktné rozmery sa začali vytrácať v roku 2014 pri iPhone 6/6 Plus. Dnes sú našťastie späť.

Na 5,4″ OLED jednotke som skúsil spustiť hry, video, Messenger a podobne. Testoval som bežne aplikácie, ktoré používa väčšina z vás. Ani v jednom prípade som nepocítil, že by bola uhlopriečka nedostatočná.

Samozrejme, ak ste fanúšikmi väčších displejov, toto nie je pre vás. Pokiaľ ale hľadáte malý a schopný smartfón, práve ste ho našli. Dajte si však pozor, ak máte horší zrak. 5,4″ displej zobrazuje menší text v porovnaní so 6,1″ kolegom. Niekto s tým môže mať problémy.

Všetky farebné kombinácie vyzerajú výborne. Mňa najviac oslovila PRODUCT (RED) červená (ktorú testujem), no milo prekvapila aj zelená či biela. V ponuke ostáva tiež modrá a čierna.

Na záver tejto časti musím spomenúť dva detaily. Za prvé, ploché hrany sú vyrobené z hliníka a príjemne sa držia v ruke. Ich zaoblený predchodca bol trochu komfortnejší, ale myslím si, že je to len vec zvyku. Mne tento tvar vôbec neprekáža.

Za druhé, ak plánujete nákup iPhonu 12/ 12 mini, rátajte s nepeknými odtlačkami prstov na zadnej strane lesklého skla. Toto žiaľ Apple nijako neeliminovalo a nevyriešite to ani nákupom drahšej verzie. Tam sa odtlačky vyskytujú priamo na kovovom ráme…

Koľko vydrží batéria?

Určite vás zaujíma výdrž batérie. iPhone 12 mini mám len jeden deň a tak vám to neviem popísať úplne objektívne. Vykonal som ale rýchly test, ktorý ma milo prekvapil.

Zahral som si niekoľko hier, spustil som 2 hodiny videa, skontroloval zopár internetových stránok a sledoval sociálne siete. Snažil som sa napodobniť „štandardného“ používateľa. No a k čomu som napokon dospel?

Prečítajte si tiež  Toto snáď nie je pravda. Apple zdraží službu, ktorú využívajú mnohí Slováci. Toto je dátum, odkedy začne zmena platiť

iPhone 12 mini vydržal týmto spôsobom presne 6 hodín a 9 minút. Bavíme sa o neustálom používaní. Pochopiteľne, iPhone 11 alebo iPhone 12 sú na tom neporovnateľne lepšie (z môjho pohľadu o cca 20-30%).

Tak či onak si myslím, že bežný spotrebiteľ tých 12 hodín na jedno nabitie bez problémov zvládne. Výdrž batérie by sa dala prirovnať k iPhonu X alebo iPhonu XS. Vôbec to nie je až také zlé, ako som očakával. Za mňa skvelá práca.

Oplatí sa kúpa iPhonu 12 mini?

K výkonu, fotoaparátom a ďalších funkciámsa vyjadrím až v dlhodobom teste. Ak by som to ale mohol zhrnúť, A14 Bionic nezaváha ani na sekundu a šošovky vytvárajú nádherné zábery + video.

iPhone 12/12 mini fotí z prvých pocitov podobne ako predchodca. Zlepšili sa ale nočné zábery vďaka vylepšenej clone (f/1.6). To som si všimol skoro okamžite.

Pokiaľ vlastníte akýkoľvek iPhone a chcete menší model, momentálne neexistuje zaujímavejšia a výhodnejšia ponuka v tejto triede a rozmeroch. iPhone 12 mini je presne taký drobný, ako sa o ňom hovorí a určite vám spraví radosť.

Porozmýšľať nad ním môžu najmä majitelia iPhonu 6/6S/7/8/SE 2. generácie, pretože získajú všetkého viac v zredukovanom šasi. Za mňa veľký palec hore pre Apple za to, že sa vydalo touto cestou.

iPhone 12 mini zakúpite u autorizovaného predajcu m:zone. Takisto si ho môžete ísť vyskúšať na ktorúkoľvek z pobočiek v Žiline (Aupark) alebo v Bratislave (Aupark, Eurovea).

iPhone 12 mini cenník

  • iPhone 12 mini (64GB) – 799€
  • iPhone 12 mini (128GB) – 849€
  • iPhone 12 mini (256GB) – 969€
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.