iPhone 12 mini a jeho dizajn

Všetko to začína krabicou, ktorá je o niečo menšia ako pri štandardných modeloch. Akonáhle ju otvoríte a zariadenie vezmete do ruky, pocítite silnú nostalgiu. Ja sám som nadobudol pocit, že držím nástupcu iPhonu 5. Teraz vôbec nepreháňam.

Nový hranatý dizajn, 5,4″ edge-to-edge displej a rozmery menšie než iPhone SE 2. generácie padnú do ruky ako uliate. Osobné mám o niečo dlhšie prsty, takže mi nerobí problém ovládať môj 5,8″ iPhone 11 Pro a ani 6,1″ iPhone 12. Každopádne ale smelo prehlasujem, že aj ľudia s kratšími prstami potvrdia „ergonomickú dokonalosť“.

- Reklama -

Bez akýchkoľvek problémov alebo naťahovaní kliknete na všetky hrany displeja, napíšte text na klávesnici alebo stiahnete lištu notifikačného centra. Pokiaľ sa vrátime 10 rokov dozadu, práve toto bol jeden z hlavných benefitov, ktorý robil iPhone iPhonom (pri 3,5″ a 4″ uhlopriečkach). Kompaktné rozmery sa začali vytrácať v roku 2014 pri iPhone 6/6 Plus. Dnes sú našťastie späť.

Na 5,4″ OLED jednotke som skúsil spustiť hry, video, Messenger a podobne. Testoval som bežne aplikácie, ktoré používa väčšina z vás. Ani v jednom prípade som nepocítil, že by bola uhlopriečka nedostatočná.

Samozrejme, ak ste fanúšikmi väčších displejov, toto nie je pre vás. Pokiaľ ale hľadáte malý a schopný smartfón, práve ste ho našli. Dajte si však pozor, ak máte horší zrak. 5,4″ displej zobrazuje menší text v porovnaní so 6,1″ kolegom. Niekto s tým môže mať problémy.

Všetky farebné kombinácie vyzerajú výborne. Mňa najviac oslovila PRODUCT (RED) červená (ktorú testujem), no milo prekvapila aj zelená či biela. V ponuke ostáva tiež modrá a čierna.

Na záver tejto časti musím spomenúť dva detaily. Za prvé, ploché hrany sú vyrobené z hliníka a príjemne sa držia v ruke. Ich zaoblený predchodca bol trochu komfortnejší, ale myslím si, že je to len vec zvyku. Mne tento tvar vôbec neprekáža.

Za druhé, ak plánujete nákup iPhonu 12/ 12 mini, rátajte s nepeknými odtlačkami prstov na zadnej strane lesklého skla. Toto žiaľ Apple nijako neeliminovalo a nevyriešite to ani nákupom drahšej verzie. Tam sa odtlačky vyskytujú priamo na kovovom ráme…

Koľko vydrží batéria?

Určite vás zaujíma výdrž batérie. iPhone 12 mini mám len jeden deň a tak vám to neviem popísať úplne objektívne. Vykonal som ale rýchly test, ktorý ma milo prekvapil.

Zahral som si niekoľko hier, spustil som 2 hodiny videa, skontroloval zopár internetových stránok a sledoval sociálne siete. Snažil som sa napodobniť „štandardného“ používateľa. No a k čomu som napokon dospel?

iPhone 12 mini vydržal týmto spôsobom presne 6 hodín a 9 minút. Bavíme sa o neustálom používaní. Pochopiteľne, iPhone 11 alebo iPhone 12 sú na tom neporovnateľne lepšie (z môjho pohľadu o cca 20-30%).

Tak či onak si myslím, že bežný spotrebiteľ tých 12 hodín na jedno nabitie bez problémov zvládne. Výdrž batérie by sa dala prirovnať k iPhonu X alebo iPhonu XS. Vôbec to nie je až také zlé, ako som očakával. Za mňa skvelá práca.

Oplatí sa kúpa iPhonu 12 mini?

K výkonu, fotoaparátom a ďalších funkciámsa vyjadrím až v dlhodobom teste. Ak by som to ale mohol zhrnúť, A14 Bionic nezaváha ani na sekundu a šošovky vytvárajú nádherné zábery + video.

iPhone 12/12 mini fotí z prvých pocitov podobne ako predchodca. Zlepšili sa ale nočné zábery vďaka vylepšenej clone (f/1.6). To som si všimol skoro okamžite.

Pokiaľ vlastníte akýkoľvek iPhone a chcete menší model, momentálne neexistuje zaujímavejšia a výhodnejšia ponuka v tejto triede a rozmeroch. iPhone 12 mini je presne taký drobný, ako sa o ňom hovorí a určite vám spraví radosť.

Porozmýšľať nad ním môžu najmä majitelia iPhonu 6/6S/7/8/SE 2. generácie, pretože získajú všetkého viac v zredukovanom šasi. Za mňa veľký palec hore pre Apple za to, že sa vydalo touto cestou.

iPhone 12 mini zakúpite u autorizovaného predajcu m:zone. Takisto si ho môžete ísť vyskúšať na ktorúkoľvek z pobočiek v Žiline (Aupark) alebo v Bratislave (Aupark, Eurovea).

iPhone 12 mini cenník

  • iPhone 12 mini (64GB) – 799€
  • iPhone 12 mini (128GB) – 849€
  • iPhone 12 mini (256GB) – 969€
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.