V spolupráci so spoločnosťou m:zone prinášame prvé dojmy z iPhonu 12 mini, iPhonu 12, iPhonu 12 Pro a iPhonu 12 Pro Max. Zariadenia sú oficiálne v predaji a nájdete ich v každej pobočke autorizovaného predajcu. Prečítajte si, čo sa mi na nich páčilo a čo by mohlo byť naopak lepšie.

iPhone 12 mini

Vo chvíli, keď uvidíte iPhone 12 mini, zažijete silnú dávku nostalgie. Elegantný hranatý dizajn, dokonalé držanie v ruke a jednoduché ovládanie sú benefity, ktoré sme na smartfónoch od Apple vždy milovali. Firma sa ich časom zbavila, no teraz hlásia veľkolepý comeback.

Doposiaľ som používal iPhone 11 Pro s 5,8″ displejom. Na papieri to v porovnaní s 5,4″ uhlopriečkou neznie ako veľký rozdiel, no keď tieto dva telefóny priložíte vedľa seba, pochopíte pojem „mini“. Na začiatku som sa obával problému s ovládaním. Predsa len som zvyknutý na väčšie telefóny. Našťastie to ale išlo prirodzene.

iPhone 12 mini som začal používať bez toho, aby som sa vôbec zamyslel nad tým, aký je maličký. V tomto smere ľutujem len fakt, že sa nejedná o model Pro. Považujem sa za veľmi náročného používateľa a tak si potrpím na najvyššiu radu v ponuke.

Nie som si istý, ako to bude s výdržou batérie. Malá konštrukcia je v tomto smere obmedzujúca a veľkému akumulátoru nepraje. Na druhej strane, 2227 mAh nie je najmenej. Na 12-15 hodín stredne náročného požívania by to mohlo stačiť. Uvidíme po teste.

Nedá mi nespomenúť farbu, ktorá je súčasťou aj väčšieho iPhonu 12 so 6,1″ displejom. Červená už nie je červená ale skôr korálová alebo oranžová. Pripomína mi farbu nových Apple Watch Seires 6. Mne sa tento odtieň páčil, no nemôžem hovoriť za vás. Je to dosť subjektívna záležitosť.

No a verdikt? iPhone 12 mini vo mne vyvolal vyvolal silný wow efekt. Neveril som, že to pri prvom kontakte zvládne, no napokon som mu to zožral aj s chýbajúcou nabíjačkou v balení. Je to naozaj oslňujúci a kompaktný model, ktorý si nájde svoju cieľovú skupinu. Menšou nevýhodou môže byť cena. Predsa len 799€ za základnú 64GB verziu nie je úplne najmenej. Na druhej strane, iPhone 12 mini je plný technológii rovnako ako 6,1″ verzia.

iPhone 12

Pokračujeme štandardným iPhonom 12 so 6,1″ displejom. Aj toto zariadenie získalo nový hranatý dizajn, ktorý je z môjho pohľadu modernejší v porovnaní s iPhonom 11. Pomáha mu OLED displej, minimálne rámiky a tenké brady.

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za iPhone 12 Pro so 6,1" displejom.

Samotná konštrukcia je veľmi solídna a pevná. Telefón pôsobí hodnotne a ostré hrany príliš netlačia. Aby som bol úprimný, zaoblený hliník sa používal o niečo komfortnejšie. Predsa len je to ergonomickejšie riešenie voči tvaru naších rúk. Som však presvedčený, že je to len vec zvyku. Mne nové riešenie nijak neprekážalo.

Verím, že 6,1″ iPhone 12 bude s odstupom času tým najpredávanejším modelom (dnes je to skôr 12 Pro). So svojim drahším bračekom zdieľa množstvo konštrukčných prvkov a líši sa len vo fotoaparátoch, absencii LiDAR skeneru, menšej kapacite RAM, materiáloch atď…

Na papieri je toho celkom dosť ale v praxi to neplatí. Bežný používateľ nepotrebuje väčšinu z vyššie vymenovaných funkcií (pokiaľ nie je naozaj náročný).

Telefón som mal k dispozícii v modrej farbe. V mojom okolí som sa stretol prevažne s pozitívnymi ohlasmi. Ako sa ale hovorí, 100 ľudí = 100 chutí. Netvrdím, že táto modrá nie je atraktívna. Ja v nej ale vidím podobný odtieň, ako používa automobilka Škoda pri tých nazákladnejších verziách modelov (viď. galéria). Najviac ma oslovilo čierne, biele a červené prevedenie.

Cena narástla o 100€. Základný iPhone 12 so 64GB úložiskom zakúpite od 899€. Získate však nový dizajn, kvalitnejší OLED displej, širšie možnosti v oblasti fotoaparátu a videa, podporu MagSafe a v budúcnosti aj 5G pripojenie. Z môjho pohľadu teda najrozumnejšia voľba.

iPhone 12 Pro

Ak ste naozaj nároční a chcete niečo luxusnejšie alebo profesionálnejšie, Apple si pre vás pripravilo iPhone 12 Pro so 6,1″ displejom. Čo sa týka konštrukcie, tá je v podstate rovnaká ako pri štandardnom iPhone 12. Líšia sa len materiály. Hliník vystriedala nehrdzavejúca oceľ a lesklé sklo zase „mliečne/matné“ prevedenie.

Osobne som bol zvedavý na veľkosť. Ako som už uviedol vyššie, používam iPhone 11 Pro s 5,8″ displejom. Jeho nástupca má o 0,3″ väčšiu uhlopriečku a výrazne zredukovanú konštrukciu. Zahraniční novinári tvrdili, že sa nejedná o veľký rozdiel. No a hoci som bol skeptický, teraz musím súhlasiť.

Určite vám nebudem tvrdiť, že je to to isté. Nie je. iPhone 12 Pro je citeľne väčší ako iPhone 11 Pro. Na druhej strane sa ale stále bavíme o miere, ktorá je úplne akceptovateľná. Niekomu sa možno skomplikuje ovládanie, no drvivá väčšina ľudí ocení väčšiu zobrazovaciu jednotku, na ktorej si užijú filmy, hry, internetové stránky a iný obsah. Za mňa správny krok.

Ak by som sa ešte vrátil k materiálom, našiel som tu dva nedostatky. Tým prvým sú samozrejme odtlačky prstov na ráme. Ploché prevedenie ich znáša ťažšie ako zaoblené riešenie z minulých rokov. Budete s tým musieť rátať.

Prečítajte si tiež  iOS 15 vám umožní presúvať obrázky a text naprieč aplikáciami

Mal som tiež pocit, že nehrdzavejúca oceľ je o niečo „ostrejšia“ (aj keď má rovnaké tvary ako hliník). Ťažko povedať, čím to bolo spôsobené. Lacnejší model mi prišiel komfortnejší.

Po stránke farieb ma zaujala najmä zlatá verzia. Je nádherná a Apple vybralo ten správny odtieň. Veľký palec hore.

Zabudnúť nemôžem ani na Pacific Blue, Silver či Graphite. Všetky prevedenia majú niečo do seba. Vyberte si podľa osobných preferencií.

Daňou za prémiovú verziu je aj prémiová cena. Základný iPhone 12 Pro stojí 1149€. Dobrou správou ostáva, že štandardné úložisko ponúka až 128GB. Nemusíte teda priplácať za väčšiu pamäť.

iPhone 12 Pro Max

Na záver tu máme absolútnu vlajkovú loď ponuky, iPhone 12 Pro Max. Ak by som ho mohol opísať jedným slovom, povedal by som len „obrovský“.

Niektorí zahraniční novinári uvádzali, že tak nepôsobí (pokiaľ ho porovnávali s Androidom). S tým ale nesúhlasím.

Tento model je určený pre veľmi špecifickú skupinu tých najnáročnejších zákazníkov. Na rovinu napíšem, že sa vôbec neovláda pohodlne. Ak máte dlhšie prsty, dočiahnuť budete maximálne do 3/4 displeja (aj to som asi prehnal).

iPhone 12 Pro Max je hybridom medzi smartfónom a tabletom. Ľudovo ho môžeme nazvať „phablet“. Hoci na používanie potrebujete aj druhú ruku, 6,7″ displej sa vám odvďačí nádherným zobrazením videa, internetových stránok, obrázkov alebo hier.

Obrovská konštrukcia zvýrazňuje hranatý dizajn. V prevedení „Gold“ pripomína zlatú kocku. Nepamätám si iPhone, ktorý by vyzeral tak luxusne. Človek má pocit, že používa šperk a nie smartfón. Na iPhone 12 Pro Max bol tak isto zvýraznený kamerový model. Len na tejto verzii je o niečo väčší a šošovky vystupujú viac do priestoru.

Prípadný nákup si veľmi dobre rozmyslite, ceny sú naozaj šialené… Základná 128GB verzia začína na hranici 1249€.

Do komentára nám napíšte, ktorý iPhone 12 vás najviac zaujal a či si ho pôjdete kúpiť. U mňa to bol iPhone 12 mini, no paradoxne vyberám extrém z druhého konca ponuky. Objednal som si zlatý iPhone 12 Pro Max

Môže ťa zaujímať
- Reklama -