iPhone 12 mini a jeho neúspech

Len nedávno sme priniesli článok, v ktorom sme sa venovali iPhonu 12 mini a jeho nízkym predajom. Hoci je toto zariadenie špičkové a kompaktné, zákazníci sú už zvyknutí na väčšie uhlopriečky. Aj preto radšej uprednostnili 6,1″ iPhone 12, prípadne drahšie modely. Suma sumárom, záujem o iPhone 12 mini predstavuje približne 5% z celej produktovej rady “dvanásť”, čo je na prvý pohľad žalostne málo.

Negatívne predtuchy už potvrdil aj Štedrý večer v USA a aktivácie zariadení, kde Apple obsadilo 9 priečok z 10. V spomínanom zozname sa žiaľ iPhone 12 mini neukázal a predbehol ho aj iPhone 8 a iPhone 8 Plus z roku 2017. Tento model sa nevyrába približne trištvrte roka, ale obchodníci potrebovali dopredať skladové zásoby za atraktívne ceny. No a tým sa dostávame k pointe veci.

- Reklama -

Práve iPhone 12 mini cielil na súčasných majiteľov 4,7″ iPhonov 6/6S/7. Nakoľko však veľké množstvo z týchto ľudí malo finančné problémy spôsobené pandémiou COVID-19, namiesto najnovšieho hardvéru si dopriali dostupnejšie riešenie v podobe ďalšej 4,7″ verzie. Okrem iPhonu 8/8 Plus sa v zozname vyskytol aj iPhone SE 2. generácie a to rovno na šiestej priečke.

Ďalšia vec je tá, že v roku 2020 bolo k zákazníkom rozoslaných približne 80 miliónov iPhonov 12 (presné číslo nepoznáme, no tieto odhady sú každoročne veľmi presné). Ak iPhone 12 mini predstavoval 5% z nich, bavíme sa o 4 miliónoch jednotkách (za mesiace november a december).

Pokiaľ sa pozrieme ku konkurencií, zistíme, že Samsung Galaxy S20 (všetky verzie) dosiahol predaj na úrovni 8,2 milióna jednotiek za obdobie február, marec, apríl a máj. V tomto kontexte už iPhone 12 mini nevyzerá ako neúspešný model, čo poviete? Nie je to síce zlatá baňa, no Apple zaručene dosiahne vytúžený zisk.

Samozrejme, že iPhone 12 mini dostane nástupcu

Z vyššie uvedeného textu je asi jasné, že aj keď nie je iPhone 12 mini najpopulárnejším produktom a mnohí ho označujú za prepadák, v skutočnosti je pre Apple stále atraktívny. Dôvodom nie sú iba predaje, porovnateľné s celou radou vlajkových lodí od konkurencie, ale aj cenová politika.

Ako iste viete, iPhone 12 mini štartuje tam, kde minulý rok začínal iPhone 11. Skutočný nástupca iPhonu 11 je ale iPhone 12, ktorý zdražel o 100$/100€. 5,4″ model teda vyplnil dieru na trhu a mnohých ľudí donútil zainvestovať o niečo viac.

Na rovnakej platforme teda očakávame aj iPhone 12S mini a iPhone 13 mini v rokoch 2021 a 2022. Až po tomto období budeme môcť vyhodnotiť, či bol tento model komerčne neúspešný alebo sa Applu vyplatil jeho miliardový vývoj. Najdrahšia generácia bola predsa len tá prvá (súčasná) a pri ďalších pôjde o “kozmetické” zmeny.

Do komentára nám napíšte, ako sa na túto problematiku pozeráte vy a či vám iPhone 12 mini dáva v súčasnej ponuke zmysel. Budeme radi za každý váš postreh a názor.

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

6 KOMENTÁRE

 1. Na mnohých miestach ani 12 pro ešte nie je v predaji. Napr. SK tak ja nerozumiem o čom je tento článok. Keby neurobil Apple hlúpu vec s rozdeľovaním na menejcenne a pridrahé tak by som ho hneď bral. Ale je to menejcenny produkt za nenormálne vysokú cenu…. a ak je niečo menejcenne tak zo skúsenosti vieme ako dopadne jeho cena za rok. Apple si ako tak drží ľudí s kvalitou a ostávajúcou cenou. Ročný Samsung aj keď vlajková loď už nemá cenu… mali skôr urobiť to veľké hovedo v lacnom a malé nadupať…
  ale inak predstaviť 4 novinky je cool každý si nájde niečo. Škoda toho zdržovania lepších modelov… každý kto sa môže rozhodnúť a ma na nový sa rozhodne pre ten lepší. Žiadna značka nepredstavuje rôzne tipy zariadení ale je len zameraná na vlajkové lode. Apple ukazuje ako sa da robiť prieskum predvedenim nových modelov. Čakal som Mini telefon z rady SE čo by bolo fajn a určite by vzbudil väčší záujem ako takto no takto sa rozhodli je to ich vec.
  Som sa rozpáralo Sorry.

  • Ahoj, máš pravdu, že nie je dostupný, no pokiaľ viem, pri 12 mini toto celkom neplatí. Zakúpiť sa nedajú hlavne Pro verzie, no môžem mať aj nepresné informácie 🙂

 2. Veru ta baterka mohla byt trosku silnejšia, a ako tu píše Dávid, veľa by spravilo ak by aj mini verzia bola pro. Mne velkost 5,4 vyhovuje, 6 rokov používam 4,7 palca a ak by bolo mini v pro verzii šiel by som do toho. Takto ak chcem pro verziu musím ísť do lopaty 6.1.
  Taký funfact v 2011 keď vyšiel prvý Samsung galaxy NOTE 1 nazývaný ako Tabletofón mal “obrovysky” 5,3 palcový dispej. Teraz iPhone 12 mini má väčší 5,4 palcový ?

 3. Dajme už tomu pokoj, všetko dobré v novom roku aby sme boli zdravý a mali čistú hlavu, lebo bez toho nám všetky tie srandy budú na nič

 4. 1. Problém mini verzia je osekaná a nie je možnosť Pro čiže človek menej ako voľakedy, ale predsa musí byť ochudobnení tak či tak. Za 2. Nevedeli tam predsa aj keď je to malé telo v naj-novátorskejšej firme vyriešiť zo slabou batériou? Napríklad nová technoógia batérii hocičo aby tam potlačili tých 10-30% čo ľudom cca chýba pri aktívnejšom používaní počas jedného dňa. 3. dôvod veľa ľudí si povedalo, že už o kusok väčšie rozmezy 6,1″ iphone 12 nejako prekúsnu ak vďaka tomu vyriešia problém z batérkou aspoň z 80% a získajú 6,1″ vs. 5,4″ displej. No a potom poznám 2 ľudí ktorým je 12 mini veľký a chcú rozmer na 98% rovnaký ako 5S len trochu zvačšiť displej na 4,3-4,5″.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here