iPhone 12 mini a jeho neúspech

Len nedávno sme priniesli článok, v ktorom sme sa venovali iPhonu 12 mini a jeho nízkym predajom. Hoci je toto zariadenie špičkové a kompaktné, zákazníci sú už zvyknutí na väčšie uhlopriečky. Aj preto radšej uprednostnili 6,1″ iPhone 12, prípadne drahšie modely. Suma sumárom, záujem o iPhone 12 mini predstavuje približne 5% z celej produktovej rady „dvanásť“, čo je na prvý pohľad žalostne málo.

Negatívne predtuchy už potvrdil aj Štedrý večer v USA a aktivácie zariadení, kde Apple obsadilo 9 priečok z 10. V spomínanom zozname sa žiaľ iPhone 12 mini neukázal a predbehol ho aj iPhone 8 a iPhone 8 Plus z roku 2017. Tento model sa nevyrába približne trištvrte roka, ale obchodníci potrebovali dopredať skladové zásoby za atraktívne ceny. No a tým sa dostávame k pointe veci.

Práve iPhone 12 mini cielil na súčasných majiteľov 4,7″ iPhonov 6/6S/7. Nakoľko však veľké množstvo z týchto ľudí malo finančné problémy spôsobené pandémiou COVID-19, namiesto najnovšieho hardvéru si dopriali dostupnejšie riešenie v podobe ďalšej 4,7″ verzie. Okrem iPhonu 8/8 Plus sa v zozname vyskytol aj iPhone SE 2. generácie a to rovno na šiestej priečke.

Ďalšia vec je tá, že v roku 2020 bolo k zákazníkom rozoslaných približne 80 miliónov iPhonov 12 (presné číslo nepoznáme, no tieto odhady sú každoročne veľmi presné). Ak iPhone 12 mini predstavoval 5% z nich, bavíme sa o 4 miliónoch jednotkách (za mesiace november a december).

Pokiaľ sa pozrieme ku konkurencií, zistíme, že Samsung Galaxy S20 (všetky verzie) dosiahol predaj na úrovni 8,2 milióna jednotiek za obdobie február, marec, apríl a máj. V tomto kontexte už iPhone 12 mini nevyzerá ako neúspešný model, čo poviete? Nie je to síce zlatá baňa, no Apple zaručene dosiahne vytúžený zisk.

Samozrejme, že iPhone 12 mini dostane nástupcu

Z vyššie uvedeného textu je asi jasné, že aj keď nie je iPhone 12 mini najpopulárnejším produktom a mnohí ho označujú za prepadák, v skutočnosti je pre Apple stále atraktívny. Dôvodom nie sú iba predaje, porovnateľné s celou radou vlajkových lodí od konkurencie, ale aj cenová politika.

Ako iste viete, iPhone 12 mini štartuje tam, kde minulý rok začínal iPhone 11. Skutočný nástupca iPhonu 11 je ale iPhone 12, ktorý zdražel o 100$/100€. 5,4″ model teda vyplnil dieru na trhu a mnohých ľudí donútil zainvestovať o niečo viac.

Na rovnakej platforme teda očakávame aj iPhone 12S mini a iPhone 13 mini v rokoch 2021 a 2022. Až po tomto období budeme môcť vyhodnotiť, či bol tento model komerčne neúspešný alebo sa Applu vyplatil jeho miliardový vývoj. Najdrahšia generácia bola predsa len tá prvá (súčasná) a pri ďalších pôjde o „kozmetické“ zmeny.

Prečítajte si tiež  Samsung Galaxy S24 Ultra má problém: Telefón doslova smrdí

Do komentára nám napíšte, ako sa na túto problematiku pozeráte vy a či vám iPhone 12 mini dáva v súčasnej ponuke zmysel. Budeme radi za každý váš postreh a názor.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.