Spoločnosť Apple predstavila pred viac ako mesiacom iPhone 13 mini, ktorý nahrádza iPhone 12 mini a prináša niekoľko dôležitých vylepšení. V prvom rade je to prepracovanejší fotoaparát a mierne pozmenený dizajn. Apple sa však podľa vlastných slov pohralo aj s azda najväčším neduhom 5,4″ verzie. Hovoríme o výdrži batérie.

Napovedá tomu už samotná konštrukcia zariadenia, ktorá pribrala na hrúbke 0,25 mm. Nie, že by šlo o rozdiel, ktorý by bežný spotrebiteľ pocítil na vlastnej koži, no v praxi dáva zariadeniu o čosi viac energie.

- Reklama -

Podobne je na tom aj váha, ktorá sa zvýšila zo 135 gramov na 141 gramov. Za bežného používania si to ale nevšimnete. iPhone 13 mini je dokonca stále o niečo ľahší než iPhone SE 2. generácie (148 gramov).

A čo batéria? Tá je preukázateľne väčšia. Apple sa opäť spolieha na Li-Ion akumulátor, ktorý mal v iPhone 12 mini kapacitu 2 227 mAh a v iPhone 13 mini má až 2 406 mAh. Aj keď nejde o dramatické zvýšenie, spolu s úspornejším procesorom A15 Bionic je rozdiel citeľný.

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Ako je to s výdržou batérie iPhonu 12 mini vs iPhonu 13 mini v praxi? 

Na túto otázku nám odpovie test od Ultimatei Device Vids, ktorý to porovnal v rámci videa dostupného nižšie. Na zariadeniach vedľa seba spúštal rôzne funkcie, aplikácie či spôsoby používania. Apple síce hovorí, že iPhone 13 mini vydrží až o 1,5 hodiny dlhšie, no je v tom malý háčik, pretože sa to týka len prehrávania videa.

Presné hodiny v rámci každodenného používania firma nezverejňuje, nakoľko spôsoby akým majitelia vyťažujú svoje iPhony sú skutočne rozdielne.

V teste sa však podarilo zistiť, že zatiaľ čo sa iPhone 12 mini vybil za 7 hodín a 9 minút aktívneho používania, jeho nástupca zvládol až 7 hodín a 53 minút. To musí bežnému používateľovi v rámci pracovného dňa bez problémov stačiť.

Zaujímavý test v stand-by režime 

Na záver autor urobil ešte jeden drobný test, ktorý ukazuje ako zvládajú oba smartfóny stand-by režim, v ktorom sú v podstate len položené na stole a používateľ na nich nevykonáva žiadne procesy.

Výsledok po 12 hodinách bol ale prakticky totožný. Zatiaľ čo iPhonu 12 mini zostalo po tomto čase 98 % batérie, pri iPhone 13 mini to bolo 99 % batérie – takže tu nemá zmysel špekulovať nad víťazom…

Dajte nám vedieť do komentára, ako ste spokojní s výdržou batérie v iPhone 12 mini alebo iPhone 13 mini vy, prípadne či ste ju mali možnosť sami porovnať. Sme veľmi zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.