iPhone 6S a iPhone 6S Plus skrývajú pod svojou “kapotou” procesor Apple A9, ktorý sa môže chváliť až 70% výkonnostným nárastom a taktiež 90% grafickým nárastom oproti predošlému modelu. Táto správa určite poteší každého jedného budúceho majiteľa zariadenia, ktorý si chce užívať kvalitné hry či všetko, čo zariadenie ponúka úplne naplno. Čo však každého už zrejme nepoteší bude fakt, že jeho procesor môže byť iný ako ten, ktorý skúšal v predajni.

Rozdiel

Už dávnejšie sme avizovali, že procesory Apple A9 bude pre spoločnosť Apple vyrábať Samsung a taktiež TSMC. Samsung sa (našťastie) stará o väčšinu produkcie, zatiaľ čo TSMC berie menší počet procesorov. Je to celkom logické, nakoľko v druhej menovanej spoločnosti nemajú ani zďaleka také výrobné kapacity ako v Samusngu a ako sa ukázalo, tak ani také technológie. V iPhone 6S sa totiž objavujú až dva typy čipov. Jeden má označenie APL0898 (od Samsungu) a druhý potom AAPL1022 (ten od TSMC) na prvý pohľad zhodné čipy však majú rozdiel.

Samsung je pomerne technologicky vyspelá firma a tak už dnes ponúka výrobu čipov pri 14nm výrobnom procese. Túto fantastickú vec využil Apple, ktoré u neho prenechalo väčšinu produkcie svojich čipov pre iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Druhú časť produkcie, tu menšiu potom prenechalo na TSMC, ktoré vyrába 16nm výrobným procesom a to sa napokon ukázalo aj na veľkosti samotných čipov. Procesor od Samsungu má totiž 96mm štvorcových, zatiaľ čo procesor od TSMC prichádza s rozlohou až 104,5mm štvorcových. V praxi to teda znamená až 10% nárast. Je možné, že čip od Samsungu bude aj o čosi rýchlejší a taktiež energeticky úspornejší ako ten od TSMC, keďže je väčší a o čosi menej efektívny.

Chipworks teraz skúma aké reálne rozdiely nadobudne pri používaní iPhonov s týmito procesormi a či bude naozaj možné pocítiť, že čip, ktorý je dajme tomu v zariadení v predajni Apple a čip, ktorý je v iPhone v našej ruke je o čosi rýchlejší či naopak pomalší. Zatiaľ nevznikli žiadne problémy, no je jasné, že Apple by nemalo montovať do jedného zaradenia rozličné komponenty.

Apple A9 - svetapple.sk
Apple A9 – svetapple.sk

 

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here