Bluetooth je technológia, ktorá tu s nami žije už desiatky rokov. Konkrétne to je 22 a za tú dobu prešla rôznymi štádiami. Spoločnosť Bluetooth Interest Group dnes oznámila, že oficiálne schválili nový štandard Bluetooth 5. Znamená to teda, že všetci výrobcovia elektroniky, v ktorej sa Bluetooth používa (teda aj iPhone), môžu s týmto celkom novým a podstatne vylepšeným štandardom samozrejme počítať. Dočká sa ho už iPhone 8?

iPhone 8 s Bluetooth 5?

V súčasnosti je v oblasti Bluetooth najsilnejší štandard 4.2. Ten je už ale na dnešnú dobu zastaralý a schválený bol štandard Bluetooth 5, ktorý je omnoho vyspelejší. Prečo? V prvom rade je to diaľka, na ktorú je schopný fungovať. Chytať ho môžeš až 4x ďalej, ako súčasný štandard 4.2. Ďalej sú tu výhody ako napríklad 2x vyššia rýchlosť, no a potom až 8x väčšia kapacita vysielania. V podstate to znamená, že pokiaľ tvoj Bluetooth v súčasnosti funguje na 3-4 metre, odteraz by malo pokrytie stačiť po celom dome.

- Reklama -

Tak isto spojenie by malo byť omnoho spoľahlivejšie ako v minulosti. Určite to poznáš, že pokiaľ sa čo i len o trošíčku posunieš aj so svojim telefónom, Bluetooth sa vypojí, to by mala byť dnes minulosť. Rovnako tak minulosť bude aj obmedzenie na 10m dosahu, aj keď z vlastnej skúsenosti viem, že 4.2 sa k takejto vzdialenosti priblížil len za určitých podmienok. Znamená to teda, že nová technológia zase raz posunie možnosti použitia Bluetooth a ľuďom po celom svete pomôže v každodennom živote.

iPhone 8 - svetapple.sk

Spoločnosť Bluetooth Interest Group oznámila, že na prvé zariadenia vybavené touto novou technológiou by sme sa mali tešiť v období 2-6 mesiacov. Pokiaľ teda prídu v takomto časovom horizonte, dočkáme sa Bluetooth 5 aj v budúcom iPhone 8, prípadne v aj v aktualizovaných starších modeloch. Rovnako by sa mala technológia postupne dostať do všetkých ostatných Apple produktov. Medzi ne patria napríklad hodinky Apple Watch či samozrejme počítače Mac, ktoré v súčasnosti Bluetoothom takisto disponujú.

Ak sa nad tým človek zamyslí, môžeme sa tešiť hlavne na skvelé pokrytie vrámci nášho bývania. Pokiaľ by si si napríklad na prízemí púšťal hudbu, no potreboval by si si rýchlo odbehnúť na prvé poschodie s tým, že by si chcel mať telefón vo vrecku, no zároveň by si hudbu nechcel prerušovať, nemal by to byť žiaden problém. V zásade ide stále o ten istý Bluetooth, ktorý sme tu mali aj doteraz. Jediný rozdiel ale je v tom, že ponúka omnoho viac ako doposiaľ.

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.