iPhone a špinavé slúchadlo

Problém, o ktorom dnes hovoríme postihuje drvivú väčšinu majiteľov smartfónov bez toho, aby o tom vôbec tušili. Pokiaľ často telefonujete a čisteniu zariadenia nevenujete pozornosť, ľahko sa môže stať, že sa vám zanesie slúchadlo. Postupne sa v ňom usádzajú nečistoty ako mastnota či make-up, ktoré tvoria hrubú „tlmiacu“ vrstvu. Našťastie však existuje spôsob, ako sa jej zbaviť.

Ešte pred tým ako začneme, dovolíme si vás upozorniť, že sa nebudeme venovať rozsiahlemu servisu, pri ktorom je potrebné rozoberať zariadenie. Dôvodom je fakt, že väčšina z vás pravdepodobne nemá skúsenosti s takýmto postupom a tak by ste si mohli narobiť viac škody ako osohu. Pokiaľ vám nižšie uvedený postup nepomôže, alebo bude účinný len do zanedbateľnej miery, obráťte sa na odborný servis.

Ako vyčistiť špinavé slúchadlo troma postupmi

Čistenie slúchadla nie je žiadna veda a dokonca na to nepotrebujete ani špeciálne nástroje. Poväčšine vám postačia aj predmety z vašej domácnosti. Základom je štetec alebo zubná kefka, no hodí sa aj izopropylalkohol (IPA) alebo 3M montážna páska.

Na začiatku zvoľte suchý postup, kedy máte k dispozícii povedzme len kefku. Zariadenie nenamáčajte (aj keď je vodotesné) do vody, nakoľko si celú prácu skomplikujete. Väčšina usadeným býva suchá a tak sa po niekoľkých sekundách krúživého pohybu premenia na prach, ktorý budete priebežne utierať handričkou. Pri celom procese zostaňte trpezliví a dajte si záležať na tom, aby bola práca odvedená správne. Za žiadnych okolností príliš netlačte a namiesto toho zopakujte postup niekoľkokrát po sebe. Je pravdepodobné, že už toto pomôže, aby ste počuli lepšie.

Druhou cestou, ako si vyčistiť slúchadlo je mokrý postup. V tomto prípade si vás však dovoľujeme upozorniť, že sa nejedná o odporúčanie Apple a preto budete konať len na vlastné riziko. Kľúčovým je izopropylalkohol, známy aj pod skratkou IPA, ktorý sa bežne používa na čistenie elektroniky. Medzi jeho hlavné výhody patrí fakt, že sa rýchlo odparuje a takisto rozpúšťa nečistoty. Za žiadnych okolností ho neaplikujte priamo na zariadenie, nakoľko by mohol zatiecť práve tam, kde si to neželáte. Vždy si ním len jemne potrite štetec alebo zubnú kefku, aby bola mierne vlhká. Potom sa opäť môžete spoľahnúť na krúživé a jemné pohyby a zopakovanie procesu niekoľkokrát po sebe.

Na záver tu máme tretí tip, ktorý sme si v redakcii už niekoľkokrát overili aj na vlastnej koži. Potrebujete naň ale 3M montážnu pásku (1m), ktorú zrejme bežne doma nedržíte. V princípe ju stačí pritlačiť na mriežku slúchadla (tak aby sa jemne pretlačila dovnútra) a následne strhnúť spolu so všetkou špinou, ktorá sa na ňu nalepí. Je to veľmi účinné riešenie najmä na nečistoty, ktoré sa držia pod mriežkou (z vnútornej strany). Tak isto sa na internete dočítate, že pomáha aj obyčajná žuvačka. Tento postup sme si ale zatiaľ neoverili.

Prečítajte si tiež  Ako by Apple mohlo vylepšiť 3D Touch?

Vyhnite sa stlačenému vzduchu

Na záver ešte posledná rada, ktorú vždy uvádzame v súvislosti s čistením slúchadla. Niektorí používatelia si myslia, že na všetko postačí plechovka stlačeného vzduchu. Tej sa však s okľukou vyhýba aj Apple.

Za prvé vám môže všetky nečistoty zatlačiť hlbšie do mriežky slúchadlá a za druhé jej silný tlak dokáže poškodiť tesnenia či komponent, čoho výsledkom je strata vodeodolnosti alebo kompletná výmena slúchadla v servise.

iPhone a špinavé sluchátko

Buďte teda opatrní, dôslední a jemní a pravdepodobne sa vyššie uvedenými postupmi dopracujete k uspokojivému výsledku. Všetko samozrejme zadarmo a v pohodlí domova.

Pokiaľ máte vlastné tipy/triky, ako odstrániť nečistoty so slúchadla, napíšte nám ich do komentárov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.