Apple v roku 2016 predstavilo prvý iPhone (model 7), ktorý priniesol odolnosť voči vode. Od tej doby s touto funkciu štandardne prichádza každý jeden nový model a majitelia ju radi využívajú v bazéne, pri mori alebo kdekoľvek inde. To, čo ale možno neviete je fakt, že cupertinský gigant neuznáva reklamácie, pokiaľ svoje zariadenie „utopíte“. Ako je to teda s ochranou v skutočnosti? Všetko si rozoberieme v tomto článku.

Je iPhone vodotesný alebo vodeodolný?

Samotná téma „iPhone a voda“ je veľmi populárna aj na rôznych diskusných forách či v komentároch na sociálnych sieťach. Otázka sa zvyčajne týka toho, či je iPhone vodotesný alebo vodeodolný. Z nášho pohľadu sú oba výrazy správne, no preferujeme skôr druhý.

- Reklama -

Zariadenie je skutočne vodotesné, pokiaľ sú dodržané prísne podmienky. Vo vnútri jeho tela sa nachádzajú tesnenia, ktoré bránia prieniku vody ku zvyšnému hardvéru. Tak isto je ale aj vodeodolné, pretože mu tekutina neublíži (pokiaľ ho neponoríte moc hlboko a na dlhšiu dobu, ako je to odporúčané).

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

Je už iba na vás, ktorý „termín“ používate. Máme tu ale určité normy, respektíve IP štandardy, ktoré platia pre jednotlivé modely. Aj keď by voda vášmu iPhonu teoreticky nemala ublížiť, v prípade že sa tak stane (a verte že sa to môže stať), Apple vám ho v rámci reklamačného procesu neopraví/nevymení.

Čo je to IP štandard?

Tento výraz budeme pri téme vodeodolnosti používať relatívne často. Čo teda vyjadruje? „IP“ je skratka dvoch slov, ktoré v preklade znamenajú „Stupeň krytia“. Používajú sa pri určovaní odolnosti elektronických zariadení voči vniknutiu cudzieho telesa alebo kvapalín (predovšetkým vody).

„IP kód“ pozostáva z dvoch písmen a čísel. Prvé číslo znázorňuje ochranu pred nebezpečným dotykom a druhé stupeň krytia pred vniknutím vody.

V tabuľkách nižšie si môžete podrobne preštudovať, čo jednotlivé normy znamenajú v praxi. Nebudete sa s nimi stretávať iba pri iPhone ale aj pri všetkých ostatných elektronických zariadeniach. Čo sa týka jablkových smartfónov, tu je ich kompletný zoznam (aj s IP štandardmi, ktoré spĺňajú):

 • iPhone 7 – IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone 7 PlusIP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone 8 – IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone 8 Plus – IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone X– IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone XR – IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone XS – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone XS Max – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 Pro – IP 68 (4 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 Pro Max – IP 68 (4 metre na 30 minút)
 • iPhone SE 2. generácie – IP 67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone 12 mini – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 Pro – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 Pro Max – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 mini – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 Pro – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 Pro Max – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone SE 3. generácie – IP67 (1 meter na 30 minút)
 • iPhone 14 – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 14 Plus – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 14 Pro – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 14 Pro Max – IP 68 (6 metrov na 30 minút)

Tabuľky s významom IP štandardov

stupeň pred nebezpečným dotykom vniknutím cudzích predmetov
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (> 5×5 cm) veľkých
IP 2x (IPxxB) prstom (> 12,5×12,5 mm) malých
IP 3x nástrojom (> 2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojom, drôtom (> 1 mm) veľmi drobných
IP 5x akoukoľvek pomôckou prachu čiastočne
IP 6x akoukoľvek pomôckou prachu úplne
Stupne krytia voči vniknutiu cudzích predmetov
stupeň pred vniknutím vody (špecifikácia IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti kvapkajúcej vode 1 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je umiestnená vo svojej pracovnej polohe a otáča sa okolo vertikálnej osi. Doba skúšky 10 minút.
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode 3 + 0,5 mm za minútu, Jednotka je testovaná v 4 pozíciách, naklonených o 15 ° od normálnej prevádzkovej polohy. Doba skúšky 2,5 minúty na polohu.
IP x3 Chránené proti vodnej triešti. Voda strieka na prístroj v uhle 60 ° vertikálne, v množstve 10 litrov za minútu pri tlaku 80-100kN / m2 po dobu najmenej 5 minút.
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode. Rovnaké ako pri IP x3, len s rozdielom, že voda strieka vo všetkých uhloch.
IP x5 Chránené proti striekajúcej vode. Voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieri 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút v hĺbke 1 meter .
IP x8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitému potopeniu do vody za podmienok, ktoré určí výrobca.
IP x9 Chránené proti striekajúcej vysokotlakovej teplej vode.
Stupne krytia voči vniknutiu vody

Reklamácia utopeného iPhonu

Ako sme už naznačili v texte vyššie, aj keď iPhone spĺňa určité IP štandardy, stále sa môže stať, že do neho prenikne voda. Žiaľ, máme s tým osobnú skúsenosť aj v našej redakcii (model XS), takže vám odporúčame dávať si veľký pozor.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda: S reklamáciou nebudete úspešní

Ak už k tomu náhodou dôjde, vyhľadajte radšej servis ako obchod, kde ste svoj smartfón zakúpili. Dôvod je jednoduchý. Apple takéto poškodenie v rámci záručnej opravy odmieta. Píše o tom vo svojich zmluvných podmienkach.

Technikom stačí veľmi málo na to, aby zistili, kde je problém. Cupertinský gigant už roky vybavuje hardvérové časti zariadenia špeciálnymi nálepkami (water test), ktoré pri kontakte s vodou sčervenajú.

Nachádzajú sa na rôznych miestach, kde by sa tekutina za normálnych okolností nemala dostať. Existuje dokonca aj trik, ako ich vybieliť. Ťažko ale povedať, či stále funguje a hlavne či technikov oklame.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
Takto v servise vedia zistiť, či bola vo vašom zariadení voda alebo nie

Čo sa týka vyhľadania servisu, ten navštívte aj vtedy, pokiaľ vám zariadenie po vysušení funguje. Dôvod je absolútne prostý. Ak sa voda dostane napríklad na kontakty, tie začnú oxidovať. Pokojne sa teda môže z ničoho nič stať, že vám váš iPhone vypovie službu trebárs o mesiac či o pol roka.

V servisoch vám dokážu zariadenie kompletne vyčistiť a zabrániť tak procesu oxidácie. Používa sa pri tom napríklad ultrazvuková vaňa. Cena úkonu býva na úrovni 20  – 80 € s DPH.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
Po poškodení vodou treba vykonať preventívny servis

Prečo sa môže iPhone utopiť aj keď je vodeodolný/vodotesný?

Ešte predtým, ako si odpovieme na túto otázku, bolo by vhodné zamyslieť sa, prečo sem Apple vodeodolnosť vôbec pridalo. Pravdepodobne to nebolo preto, aby ste so svojim zariadením skákali do bazéna.

Firma chcela skrátka zabezpečiť, že keď na iPhone naprší, nič sa mu nestane. To v princípe funguje za všetkých podmienok. Ochrana je predsa len rozsiahlejšia, no nie večná.

Všetky tesnenia môžu časom povoliť a degradovať. Spôsobuje to rôzna chémia, ktorá sa k ním z času na čas dostáva (napríklad mydlo po umývaní rúk), výrazné teplotné zmeny a takisto aj dlhodobé používanie. Stačí aby ste svoje zariadenie nepatrne ohli a problém je na svete. Tiež ho môže spôsobiť neodborná výmena displeja, housingu, pád na tvrdý povrch alebo čokoľvek iné.

V tomto bode iba dodáme, že pokiaľ ste kúpili svoj iPhone z druhej ruky, nikdy nemôžete mať istotu, že je jeho „vodotesnosť“ v 100% stave. Kontaktu s vodou sa teda radšej vyhýbajte.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
Voda sa môže dostať aj do zariadenia, ktoré je voči nej odolné

Ako používať iPhone pri mori, v bazéne alebo inde pri vode?

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete, že svoj iPhone chcete používať na dovolenke pri mori alebo v aquaparku, najlepším riešením ako zabrániť poškodeniu, je nákup vodotesného púzdra.

Na internete (ale aj v obchodoch) nájdete obrovské množstvo riešení, ktoré vaše zariadenie spoľahlivo ochránia. Veľakrát sú dokonca prispôsobené svojmu účelu. Je cez ne možné ovládať displej či stláčať tlačidlá. Ich cena sa pohybuje rádovo v desiatkach eur. V porovnaní s tým, čo by vás však stálo prípadné čistenie či oprava poškodených komponentov to je iba zanedbateľná čiastka. 

Do iPhonu sa mi dostala voda, čo mám robiť?

Stačí malá nepozornosť a nešťastie je na svete. Stáva sa to. Ako sa však zachovať v situácii, keď sa vám do iPhonu dostane voda? V prvom rade ho určite vypnite, zabránite tým rozsiahlejšiemu poškodeniu skratom.

Čo najrýchlejšie môžete skúsiť vyhľadať aj suchú ryžu a vložiť do nej zariadenie na cca 24-48 hodín (kým úplne nevyschne). Je však všeobecne známe, že tento krok je skôr mýtom ako účinným záchrancom. Za pokus ale nič nedáte. 

Až po tomto čase ho znova zapnite. Pokiaľ funguje, navštívte servis tak ako sme to uviedli vyššie. Telefón potrebujete preventívne prečistiť.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

Rada na záver

iPhone je v prvom rade telefón, ktorý však okrem iného zvláda XY ďalších vecí a robí to dobre. Vodeodolnosť je skvelá funkcia, no pre natáčanie či fotenie pod vodou odporúčame skôr nákup akčnej kamery. Je to zariadenie, ktoré za týmto účelom vzniklo a je tomu plne prispôsobené.

Váš iPhone síce ponor do hĺbky vydrží ale netreba to riskovať. Ak vám náhodou zmokne alebo naň vylejete pohár vody, skoro vždy máte istotu, že sa mu nič nestane. Nepokúšajte však šťastie v bazéne či pri mori. Môže to byť nepríjemne drahé… 

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -