iPhone 12 bude vybavený najnovším sklom Gorilla Glass Victus, ktoré bolo predstavené v júli 2020. Nahradí tak Gorilla Glass 6 z roku 2018. Novinka je odolná voči škrabancom, drsným a tvrdým povrchom a takisto pádom z výšky (do) 2 metrov. iPhone budúcnosti môže ísť ešte ďalej.

Špeciálna technológia „DLC“ zabezpečí vyššiu odolnosť zariadení.

Hoci bude Gorilla Glass Victus veľkým upgradom (v porovnaní s predchodcom), stále to neznamená, že sa nebude dať poškriabať. Po čase používania sa na displeji objavia klasické ryhy strpčujúce život.

Ak sú dostatočne hlboké, dokážu sa podpísať aj pod zvýšenou „zraniteľnosťou“ sklíčka pri rizikových pádoch. To je zrejme hlavný dôvod, pre ktorý Apple uvažuje nad špeciálnym diamantovým povlakom.

Podľa poslednej štúdie spoločnosti Allstate SquareTrade z novembra 2018 sú smarfóny najčastejšie poškodené rozbitím displeja. Hneď po ňom nasledujú hlboké škrabance a degradujúce akumulátory.

Americkí používatelia rozbili v roku 2017 viac než 50 miliónov smartfónov. Ak by sme to prerátali na čas, dostali by sme sa na dve zariadenia počas jednej sekundy. Na servis a výmenu bolo vynaložených cez 3,4 miliardy dolárov.

Oprava zvyčajne stojí cca 70€-170€ (v závislosti od zariadenia). Ak si ale vyberiete drahší smartfón (napríklad iPhone 11 pro Max), neprekvapí vás ani čiastka presahujúca 300€ či 400€. To sú extrémne čísla.

Je šesťkrát väčšia pravdepodobnosť, že sa vám rozbije displej v porovnaní s tým, že by vám váš iPhone ukradli. Ľudia často takéto zariadenia „opúšťajú“ a namiesto servisu kúpia nový kus.

Známy portál PhoneArena informuje, že Apple môže v budúcnosti zvýšiť odolnosť povrchovej úpravy Gorilla Glass o diamantové uhlíkové vrstvy známe pod skratkou „DLC“. Náklady vynaložené na výrobu by sa pohybovali na úrovni niekoľkých centov za kus.

Podrobnosti zatiaľ nie sú jasné, no táto technológia by určite zastavila väčšinu „štandardných“ škrabancov, ktorým napríklad Gorilla Glass Victus neodolá. To znie celkom dobre, čo poviete?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.