iPhone dodávaný s adaptérom len v jednom štáte na svete

Ešte v októbri sme písali, že Apple musí vo Francúzsku predávať nové iPhony so slúchadlami EarPods, kvôli legislatívnym nariadeniam. Niečo podobné sa teraz udeje aj v Brazílii, konkrétne v São Paulo. Tento štát rozhodol, že firma musí predávať všetky nové smartfóny s plnohodnotným nabíjacím príslušenstvom.

Čerstvé nariadenie bolo potvrdené aj verejnou agentúrou pre ochranu spotrebiteľa, Procon-SP. Práve táto inštitúcia informovala Apple a požiadala ho o jasné a vecné objasnenie svojho kroku, súvisiaceho s odstránením adaptéra z krabice iPhonov. Zároveň chcela podklady, s ktorými sa dajú vyhodnotiť skutočné výhody pre životné prostredie.

Apple reagovalo podobne ako vo svojich verejných vyjadreniach. Agentúre Procon-SP sa snažilo prezentovať argument, že väčšina používateľov už vlastní kompatibilnú nabíjačku a jej odstránením z balenia sa zásadne znížia emisie CO2, spôsobené výrobou alebo prepravou.

Brazílska agentúra sa ale neuspokojila s odpoveďou a napájací adaptér aj naďalej považuje za nevyhnutný komponent pri používaní akéhokoľvek elektronického produktu. Predaj iPhonu bez neho je v priamom rozpore s brazílskym kódexom ochrany spotrebiteľa.

Apple môže na toto rozhodnutie reagovať do zajtra. V opačnom prípade mu bude uložená pokuta. Firma tu v skratke musí dodať nové iPhony aj s adaptérom.

No a aj keď sa rozhodnutie týka výhradne štátu São Paulo, brazílsky minister pre ochranu spotrebiteľa má v pláne vyvinúť podobný nátlak na technologickú spoločnosť. Nariadenie by sa tak rozšírilo do celej krajiny.

Do komentára nám napíšte, čo si o tom myslíte vy. Je podľa vás správne, aby krajiny nútili takýmto spôsobom Apple k dodávkam zariadení s adaptérom alebo nie?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.