Na svete existuje pomerne veľké množstvo otázok, na ktoré sa denne snažíme hľadať odpoveď. Jeden z mýtusov hovorí o tom, že na iPhone alebo Mac sa nemôže dostať žiaden škodlivý vírus a ani malware. Pravda to ale nie je. Aj v tomto prípade však treba vedieť rozlišovať.

Škodlivý softvér na iPhone a na Macu

Prešlo len pár dní od toho, ako sme vás informovali o relatívne negatívnej správe, týkajúcej sa Macu. Podľa zistení sa medziročne (2018-2019) rozšírili škodlivé vírusové hrozby až o 400%!

V podstate to hovorí o tom, že je o túto platformu (u hackerov a špekulantov) v tomto smere oveľa väčší záujem ako v minulosti. Ľudia, ktorí si kupujú Mac alebo iPhone väčšinou neriešia antivírus a ani žiadne iné zabezpečenie. Naivne veria tomu, že sa ich zariadeniu nemôže nič stať.

To ale nie je pravda. V podstate tu vždy existuje možnosť určitého ohrozenia, napadnutia alebo nechcenej inštalácie softvéru, ktorý nám robí v zariadeniach šarapatu. Našťastie to však nie je ani zďaleka také vážne, ako napríklad na platforme Windows alebo Android.

mac vírus
Ján Brezina hovorí o škodlivom softvéri, ktorý môže napadnúť váš Mac či iPhone.

Na túto tematiku sa “s vami porozpráva” jeden z najznámejších fanúšikov spoločnosti Apple, Ján Brezina. Pripravil si obsiahle video, kde vás zoznámi aj s aplikáciami, ktoré si používatelia často inštalujú aj keď je to zbytočné, či dokonca paradoxne trochu nebezpečné.

Viac vás už samozrejme nebudeme zbytočne zdržiavať. Pozrite si samotné video, ktoré sa nachádza pod týmto textom. Nezabudnite nám ale do komentára napísať, či používate nejaký softvér na ochranu vášho Apple zariadenia a či ste sa už niekedy stretli s hrozbou, ktorá vám reálne narobila problémy. U nás sa za celé roky nič podobné nevyskytlo. Môžeme byť ale výnimkou…

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here