O macOS sa hovorí, ako o extrémne bezpečnom operačnom systéme, ktorý sa nedá napadnúť. To ale nie je pravda. V skutočnosti sa aj tu vyskytujú hrozby rôzneho charakteru, pri ktorých by ste si mali dávať pozor. V roku 2019 ich počet narástol o viac ako 400%!

Nebezpečenstvo striehne všade

O najnovšie štatistiky sa postarala spoločnosť Malwarebytes. Tá vydala svoju správu o vírusových hrozbách za rok 2019 a dospela k znepokojivým výsledkom. Za 12 mesiacov sa malware pre Mac značne rozšíril.

Ako už bolo spomenuté vyššie, medziročne bolo odhalených približne o 400% napadnutí malwarom viac (oproti 2018). To je alarmujúce číslo, ktoré vypovedá o tom, že pre hackerov je táto platforma čoraz zaujímavejšia, aj keď sa na nej musia viacej snažiť.

Výsledky tohto “výskumu” pochádzajú zo softvéru, ktorý spoločnosť Malwarebytes prevádzkuje pre Mac a jeho cieľom je detekovanie a odstraňovanie škodlivých vírusov. Kompetentní jedným slovom dodávajú, že dáta mohli čiastočne skresliť aj samotní používatelia, nakoľko sa ich softvér rozšírili oveľa viac do sveta a tým pádom detekoval aj väčšie množstvo ohrození.

- Reklama -
V roku 2019 bolo zaznamenaných o 400% viac vírusových hrozieb pre Mac ako v 2018.
Nebezpečenstvo vírusu na platforme MacOS stále narastá – svetapple.sk

Výsledkom tohto nie je zistenie, že macOS už nie je bezpečný. Apple má stále relatívne vysokú úroveň ochrany v porovnaní s konkurenčným Windowsom. Ten je na tom počtom potencionálnych hrozieb oveľa horšie.

Používatelia by si ale mali uvedomiť, že ak majú Mac, nie sú “nenapadnuteľní”. Inými slovami aj na tomto počítači musia dávať pozor na to, na čo klikajú, čo sťahujú a čo si prezerajú na internete. V opačnom prípade môžu mať zarobené na veľmi slušný problém, ktorého riešenie nie je nikdy príjemné.

Na záver Malwarebytes jedným slovom dodáva, že všetky okrem jednej hrozby sa sem dostali vírusy tak, že používateľ niečo stiahol na internete a následne to v počítači otvoril. Bližšie detaily ale nepoznáme. Používate na Macu antivírus? Ak áno, aký?

V roku 2019 bolo zaznamenaných o 400% viac vírusových hrozieb pre Mac ako v 2018.
V roku 2019 bolo zaznamenaných o 400% viac vírusových hrozieb pre Mac ako v 2018.
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here