Apple počas nedávnej septembrovej Keynote ukázalo svetu novú dvojicu iPhonov 7. Zaujali nielen vylepšeným výkonom, novým tlačidlom Domov či odstránením jacku pre slúchadlá. Zmien sa dočkal aj fotoaparát, ktorý je však vo väčšom iPhone 7 Plus lepší, než v akomkoľvek iPhone.

Je Bokeh efekt v iPhone 7 Plus výsadou dvoch šošoviek alebo len funkciou softvéru?

iOS 10 je znakom toho, že aj keď napriek menším zmenám, Apple neustále napreduje a svoj systém a v neposlednom rade aj iPhone neustále vyvíja a snaží sa ho urobiť stále lepším a pre používateľa užitočnejším. Najnovšie sa tak stalo tento týždeň, kedy Apple vydalo aktualizáciu iOS 10.1, ktorá prináša zmenu v používaní iPhonu 7 Plus.

- Reklama -

Zmena v podobe režimu Portrét v Kamere iOS 10 je v podstate to, čo sme mohli pozorovať počas Keynote. V skratke povedané, ide o špeciálny režim kamery, ktorý urobí z takmer každej fotky dokonalý záber, podobný tomu z DSLR fotoaparátov. Efekt Bokeh, ktorý veľmi jednoducho povedané rozostrí pozadie za hlavným objektom fotky a zanecháva na fotke ozajstný pocit z profesionálneho fotoaparátu. Podľa Apple za všetko môžu dovedna dva fotoaparáty, ktoré nájdeme na zadnej strane iPhonu 7 Plus. Jeden je klasický 12 MP foťák a druhý taktiež no s funkciou teleskopického objektívu.

http://icdn5.digitaltrends.com/image/iphone-7-camera-bokeh-2-1056x594.jpg

Ak by bol len jeden?

Zdá sa to ako dokonalé spojenie hardvéru a softvéru v iPhone. Je to však skutočne tak? Iný iPhone takéto niečo nedokáže? A vôbec, dá sa to na iných iPhonoch aspoň napodobniť? Poďme si to pekne poporiadku rozobrať a zistiť, čo je na tom pravda.

Dva fotoaparáty skutočne prispievajú k tomu, že hlavný objekt (to na čo primárne zaostríš) je lepšie zameraný, a tým pádom môže byť bokeh lepšie podaný. Otázkou však ostáva to, či by sa to nedalo docieliť aj so súčasnými 12 MP iPhonmi. Odpoveď je viac-menej jednoznačná a je to áno. iOS by mohol obsahovať úpravu softvéru, ktorý by počas fotenia prepočítaval ohniskovú vzdialenosť a podľa toho určoval množstvo “rozostrenia”, ktoré by vytváralo takýto bokeh efekt. Všetko je možné a pokiaľ Apple nestopne vývojárov aplikácií, ktoré by túto funkciu mohli obsahovať a využívať priamo pri fotení, máme sa na čo tešiť. V opačnom prípade môže byť sklamanie na mieste a ak by sa to aj stalo, je zrejmé, že Apple takúto appku do App Store nepustí alebo ju neskôr stiahne. Naposledy sa tak stalo krátko po tom, čo bol uvedený Night Shift a aplikácia f-lux bola z obchodu stiahnutá.

Roky vývoja už dokázali to, že kamera v iPhone má veľký potenciál zlepšovať sa a práve tá v iPhone 7 Plus je toho dôkazom. Každým modelom sa foťák vylepšoval a práve ten posledný má v sebe funkciu, ktorá sa podľa Apple obísť nedá. Teraz však nemám na mysli zoomovanie, ktoré je s dvomi objektívmi oveľa ostrejšie a lepšie. Nateraz je bohužiaľ istá jedna vec, ktorá nám napovedá, že ak chceš mať v kamere režim Portrét, budeš potrebovať iPhone 7 Plus. Avšak, z niektorých dostupných fotografií z iPhonu 7 Plus je zrejmé, že tento režim má ešte medzery a efekt rozostrenia je aj tam, kde by nemal čo robiť. Tak teda, môžu za to objektívy alebo úprava softvéru?

30457821252_2a7fd05931_o

Tadaa SLR

Ak však chceš vo svojom iPhone mať  aspoň čiastočne podobnú funkciu, jednoznačne si stiahni aplikáciu Tadaa SLR, ktorá ti so svojimi intuitivnými nástrojmi zabezpečí tento bokeh efekt na tvojich fotkách. Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe, s ktorým si oblasť rozostrenia alebo zaostrenia označíš gestom prsta a všetko ostatné necháš na aplikáciu Tadaa SLR.

‎Tadaa SLR
‎Tadaa SLR
  • ‎Tadaa SLR Screenshot
  • ‎Tadaa SLR Screenshot
  • ‎Tadaa SLR Screenshot
  • ‎Tadaa SLR Screenshot
  • ‎Tadaa SLR Screenshot

Môže ťa zaujímať
- Reklama -