Apple je v súčasnosti jedna z najväčších technologických firiem na svete a na základe tejto informácie môžeme dedukovať to, že má naozaj veľmi veľa zamestnancov. Nehovoríme len o tých zamestnancoch, ktorí pracujú vo vnútri spoločnosti, ale aj o tých, ktorí produkty predávajú v Apple Store. Najnovšie sa podarilo získať výpoveď jedného zamestnanca, ktorý tajne prezradil, čo to všetko obnáša pracovať pre také Apple.

Je práca pre Apple splnený sen alebo naopak utrpenie?

V prvom rade by sme chceli uviesť fakt, že zamestnanec ostal v anonymite a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým bolo, že akonáhle podpisuješ zmluvu s najhodnotnejšou firmou na svete, aby si mohol pracovať pre jej kamenné predajne, podpisuješ aj súhlas o mlčanlivosti a taktiež iné podobné súhlasy, ktoré ti zakazujú o svojej práci verejne rozprávať. Dokonca sa nesmieš ani len odfotiť v originálnom Apple tričku.

- Reklama -

Druhý dôvod je potom taký, že sa jednoducho bojí, aby voči nemu Apple neurobilo právne kroky. Keby svoje meno zverejnil, nemuselo by to skončiť len vyhodením z firmy, ale aj ťahanicami po súdoch a to samozrejme nikto nechce. Zamestnanec tvrdí, že v Apple to nie je až tak moc vysnívaná robota ako sa môže zdať. Aj keď zamestnanci dostávajú 15% zľavu na produkty, akcie AAPL a tiež sa môžu sem tam stretnúť s Timom Cookom, ideálne to jednoducho nie je.

Apple Store - svetapple.sk

Napríklad aj preto, že im v Anglicku platia „len“ 8£ (cca. 10€), čo ale na miestne pomery nie je úplne najviac a hlavne nezáleží na tom, koľko produktov predajú, žiadne provízie nedostávajú. Ľahko sa tak teda môže stať to, že človek, ktorý pokojne predá aj o 50-70% viac produktov ako jeho kolega dostane žiaľ len rovnaké peniaze a to nie je práve fér. Druhý problém je v tom, že v Apple Store prakticky nemôžeš byť povýšený, maximálne na jednu z dvoch najnižších funkcií.

Na pozíciu vedúceho predajne či manažéra prichádzajú v drvivej väčšine zamestnanci z iných spoločností, ktorí s Apple nemajú vôbec nič spoločné a ak chce zamestnanec zarábať viac, môže sa dostať maximálne na pozíciu zamestnanca, ktorý sedí za Genius Barom. Na prvý pohľad v poriadku ale problém je v tom, že k týmto zamestnancom často chodia práve ľudia, ktorým niečo nefunguje (za čo samozrejme zamestnanec Apple nemôže), no a osoba sediaca za pultom si to za samé Apple, ktoré urobilo chybu poväčšine zlíže.

Dokonca sa vraj niektorí návštevníci vyhrážajú aj smrťou zamestnancom, ktorí vlastne za nič nemôžu. Podľa tejto výpovede teda pracovať pre Apple v Apple Store predsalen nemusí byť úplne tak splnený sen! Každopádne sa určite nájdu aj takí zamestnanci, ktorí sú spokojní, avšak dobrý dlhodobý job to zrejme nie je.

Apple Store - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.