Cupertinský gigant začal s predajom „nových“ počítačov iMac. Väčšej zmeny sme sa dočkali len pri 27″ verzii. Ani v tomto prípade však nešlo o nič prevratné. Mnohých ľudí to evidentne sklamalo. Mňa však nie. Prečo?

Počítače s chabou inováciou

Po otvorení galérie, v ktorej sa nachádzajú aktualizované stroje mohli ostať mnohí skalní fanúšikovia zaskočení. Dizajn a tvary sú pri počítačoch pre rok 2020 úplne rovnaké, ako pri pôvodných verziach z roku 2012.

Zmeny nastali len vo vnútri. Aj tých sa ale dočkal iba iMac s 27″ displejom (pokiaľ neriešime drobný upgrade v oblasti úložiska pre iMac 21,5″). Pribudli sem nové procesory od Intelu (10. generácia), lepšie grafická karta, rozšírené možnosti RAM a SSD, vylepšený displej s novou povrchovou úpravou + ďalšie drobné detaily.

Suma sumárom je to ale stále taký istý počítač ako pred rokmi a zmeny pocítia len tí najnáročnejší používatelia. Apple za tento krok zožalo silnú kritiku. Mňa by ale zaujímalo prečo…

Dostali sme presne to, čo sme mohli očakávať…

Indície boli jasné. Firma predstaví aktualizovaný iMac, ktorý však bude stále rovnakým modelom, aký sme si mohli zakúpiť aj doteraz. Poslednýkrát sa v jeho vnútri vylepšia komponenty pred úplným nahradením celkom novou generáciou. Tú očakávame koncom roka 2020 alebo začiatkom 2021.

Apple už nechcelo investovať do vývoja zastaralej platformy. Je síce pravda, že vylepšenie v oblasti procesorov mohlo prísť aj pre menší, 21,5″ iMac, no v princípe sa finálnemu rozhodnutiu nečudujeme.

Celý inžiniersky, vývojársky a dizajnérsky tím sa sústreďuje na produkt, v ktorého srdci bude tróniť ARM procesor Apple Sillicon. Pred uvedením na trh sa určite dočkáme aj veľkolepého predstavenia v rámci jednej z pripravovaných (pravdepodobne online) konferencií.

Drobná aktualizácia ponuky…

Okrem krátkej tlačovej správy to bola včera iba klasická zmena ponuky v internetovom obchode Apple Store. Robia to napríklad aj automobilky počas životného cyklu vozidla. Nejedná sa o novú generáciu a ani o facelift.

Sú to len drobné zmeny, s ktorými sa stretnete v niektorých ročníkoch vybraných áut (vylepší sa multimediálny systém, pribudne/ubudne motor + prvky výbavy atď…).

iMac je vo všetkých podobách, ktoré dnes ešte Apple predáva labuťou piesňou. Viaceré zdroje potvrdili, že firma už tento model vylepšovať nebude.

Včerajší (posledný) upgrade bol ale nutný, pretože doterajšie konfigurácie mohli pôsobiť príliš zastaralo a jablková spoločnosť potrebuje mať niečo v ponuke do doby, kým ukáže nástupcu. Aký je váš názor na túto tému? Napíšte nám ho do komenára…

Prečítajte si tiež  Takto by vyzeral iPhone 21 rokov dozadu. Čo poviete?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.