O tom, že Instagram testuje verziu, kde nebude možné vidieť počet lajkov pri príspevkoch sme už písali dávnejšie. Vtedy sme však ešte neočakávali, že to bude definitívny koniec lajkom. Podobným smerom má ísť aj Facebook.

Koniec lajkom. Facebook pôjde v po stopách Instagramu.

Vzhľadom na to, že práve Facebook už nejaký ten piatok vlastní Instagram, možno nás to mohlo napadnúť už pred dvoma mesiacmi, keď sme písali o tom, že obrázková sociálna sieť rozširuje testovanie verzie, kde nebude možné vidieť počet lajkov pod príspevkom (uvidí ich iba autor).

Autori tejto myšlienky sa domnievajú, že ľudia nelajlkujú preto, lebo sa im daný obrázok páči ale preto lebo ide o populárnu osobnosť, ktorú radi sledujú.

Palec hore pridajú preto automaticky a úplne zadarmo (nezáleží na tom čo je na fotke). Na základe toho však klesá kvalita príspevkov na sociálnej sieti. No a presne toto chcú novou funkciou zmeniť. Testovanie, ktoré zasiahlo Instagram prebiehalo konkrétne v siedmych krajinách po celom svete. Teraz sa ukazuje, že toto isté by mal začať testovať aj Facebook. Využívať na to bude podobnú platformu.

Ako prvý o tomto kroku informoval zahraničný portál TechCrunch, kde túto novú funkciu objavila Jane Manchun Wong. Konkrétne to bolo v aplikácii sociálnej siete určenej pre operačný systém Android. Teraz toto tvrdenie potvrdil aj samotný Facebook.

O výsledky testovania sa zatiaľ nepodelili

Nič z toho, čo ste čítali vyššie zatiaľ nie je v žiadnej krajine spustené. Navyše sociálna sieť odmietla zdieľať výsledky z testovania tejto funkcie pri Instagrame a to aj napriek tomu, že by mohli byť veľmi zaujímavé a atraktívne. Dôvod, prečo chce pri príspevkoch odstrániť lajky je prostý. Aj tu sa evidentne chce zamerať skôr na kvalitu.

Nie je ale zatiaľ jasné ako to bude vo finále vyzerať a fungovať. Bolo by asi zvláštne keby zrazu zmizne funkcia na sociálnej sieti, ktorá patrí medzi jednu z najviac ikonických už prakticky od jej počiatku.

Na druhú stranu počet lajkov skutočne nič neznamená. Je to len o tom aké veľké má používateľ alebo stránka publikum. Skúsiť si používať Facebook bez nich môže byť zaujímavá skúsenosť. Náš osobný názor na vec je ale taký, že kvôli tomuto “obmedzeniu” rapídne klesne interakcia na príspevkoch. Ľudia im jednoducho nebudú dávať “pači sa mi to”, pokiaľ to nič neovplyvní. Prestane ich to baviť.

Akonáhle bude nová funkcia spustená, budeme vás o tom informovať. Na teraz nevieme povedať to, kedy to bude a ani to v akých krajinách lajky zmiznú. Môžeme ale predpokladať, že pôjde o tie isté alebo minimálne podobné krajiny, ktoré si sociálna sieť vybrala aj pri skrytých lajkoch na Instagrame.

Koniec lajkom. Facebook pôjde v po stopách Instagramu.
Koniec lajkom. Facebook pôjde v po stopách Instagramu.
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here