Je to potvrdené. Pandémia koronavírusu dorazila aj na Slovensko. Zatiaľ máme nahlásený jeden prípad pacienta, korý sa nachádza v Bratislave. Situácia je síce vážna, ale netreba podliehať panike. Namiesto toho môžete prispieť k boju proti tejto chorobe bez toho, aby ste čokoľvek platili. Pozrite sa akým spôsobom.

Koronavírus je na Slovensku. Ako môžete pomôcť?

WHO vo svete eviduje cca. 100 000 ľudí, ktorí sú nakazení novým koronavírusom. viac ako 3400 z nich novému ochoreniu podľahlo a približne 55 000 ľudí sa z neho vyliečilo. Podrobnejšie informácie môžete sledovať na tejto mape.

Je na programe dňa, aby vedci dokázali vytvoriť liek, ktorý by účinne bojoval a ničil COVID-19. Pochopiteľne je na to ale potrebný vysoký výkon počítačov, ktoré môžu v tomto prípade okamžite pomôcť. Na svete sa objavila iniciatíva, do ktorej sa môže zapojiť každý. Stačí, že má funkčný počítač.

Za všetkým stoji skupina vedcov, zo Standfordskej univerzity. Tí založili projekt, ktorý sa nazýva Folding Home. Pomocou neho môžete poskytnúť dobrovoľníkom výkon vášho počítača (len určitú časť), na to aby mohli rýchlejšie skúmať koronavírus a možnú liečbu. Celý problém je v tom, že na to, aby bol vymyslený liek potrebujú vedci simulovať zložité procesy, toho, ako sa skladajú proteíny. Inými slovami, potrebujú obrovský výkon.

Koronavírus je na Slovensku. Ako môžete pomôcť?
Koronavírus je na Slovensku. Ako môžete pomôcť?

Pomôžte, je to úplne zadarmo…

Jeden počítač im ho pochopiteľne nedokáže poskytnúť a tak procesy trvajú veľmi dlho. . Pokiaľ do tohto procesu ale zapojíme milióny samostatných jednotiek (od nás), mohlo by sa to podariť, v oveľa kratšom časovom horizonte. Koniec koncov, nejedná sa o žiadnu veľkú novinku. Podobné postupy už sa využívali aj pri liečbe Alzhaimerovej choroby či rakoviny.

Podľa vedúceho iniciatívy sa proteíny krútia, hýbu a rozvíjajú. Vedci potrebujú sledovať celý proces tohto vývoja, aby mohli zistiť, akým spôsobom sa koronavírus integruje s pľúcami. Na základe toho sa dá potom navrhnúť účinná protilátka.

Tento proces skúmania je pochopiteľne veľmi náročný. V pozadí bežia komplikované matematické operácie, ktoré si vyžadujú vysoký výkon počítača. Čím vyšší výkon teda bude k dispozícii, tým skôr by sa mohlo podariť vyvinúť liek na koronavírus. Pomocou tohto programu môžete vedcom v ich snahe boja proti pandémii pomôcť aj vy. Nebude vás to stáť jediné euro. Váš počítač má dostatok výkonu, ktorý aktuálne vôbec nepoužívate. Ponúknite ho na dobrú vec…

Prečítajte si tiež  watchOS 10 už klope na dvere. Pôjde o najdôležitejšiu aktualizáciu za posledné roky

No vzhľadom na to, že koronavírus sa už objavil aj na Slovensku, dodržiavajte určité pravidlá, aby ste sa ním nenakazili aj vy. Hygienici hovoria o dôslednom a častom umývaní rúk a tak isto obmedzenom kontakte s potencionálne nakazenými osobami. Viac na tejto stránke.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.