Len pred pár dňami sme ti priniesli článok o chybe “53”, ktorá sa ti objaví na tvojom iPhone po tom ako vymeníš senzor odtlačkov prstov v neautorizovanom servise. Tento problém postihol očividne tisíce ľudí, ktorí sa voči Apple búria a pridali sa aj špičkové advokátske kancelárie, ktoré sa plánujú spojiť a podať hromadnú žalobu na Apple kvôli “poškodzovaniu cudzej veci”.

Kvôli chybe 53 chcú žalovať Apple špičkové advokátske kancelárie!

Asi by sa ti nepáčilo, keby si si zakúpil smartfón za 500€-600€ a po vypršaní záručnej doby prestal fungovať senzor odtlačkov prstov Touch ID. Je to jednoducho nepríjemné, no riešenie je. Tvoj známy alebo servis, ktorý máš kúsok od domu ti opravu urobí pomerne lacno a rovnako kvalitne ako Apple. Keďže celkom logicky ušetríš tak neváhaš, ale to je chyba.

Telefón ti totiž servis alebo známy vráti celý v poriadku, no akonáhle sa ho pokúsiš zapnúť, zistíš, že zariadenie tak trošku nefunguje a na displeji ti vyhadzuje jedine chybu 53, ktorá v preklade znamená, “Tento iPhone vyhoď do koša a choď si radšej kúpiť nový. Viac sa dočítaš v našom článku.

Tento prístup sa nepáči tisícom zákazníkom, ktorým zo dňa na deň prestali fungovať iPhony a v Apple Store im povedali presne to, čo nechceli počuť – kúpte si nový. Advokátske kancelárie vo Veľkej Británií sa začali tiež problémom zaoberať a podľa všetkého zvažujú hromadnú žalobu na Apple, ku ktorej by sa mali pridať aj nespokojní zákazníci.

iphone error 53 - svetapple.sk

Podľa profesionálov je totiž jednanie Apple nezákonné a porušuje zákon z roku 1971 o poškodzovaní cudzej veci. Malo by to byť vlastne úplne rovnaké ako by si vlastnil luxusné vozidlo, ktoré by sa ti pokazilo tak by si ho šiel dať do opravy. Po opravení výfukovej sústavy by ale vozidlo nebolo schopné naštartovať, pretože si tak neurobil v autorizovanom servise kde by ťa všetko vyšlo omnoho drahšie.

Podla advokátov nemusí byť cieľom spoločnosti len silou mocou ochrániť dáta z iPhonov používateľov ale tiež zarobiť na drahšom autorizovanom servise. Je to jednoducho spôsob, akým zákazníkov naučiť míňať viac peňazí zo strachu, že im telefón po “neodbornej” oprave už nepôjde.

S takýmto jednaním samozrejme nesúhlasíme ani my a Apple by malo urýchlene odomknúť všetky iPhony s chybou 53, pretože sa celý prípad dostane pred súd a okrem celkom mastnej pokuty bude musieť spoločnosť čeliť aj obrovskej mediálnej vojne a to nechce nikto!

iPhone - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here