Apple predstavilo MacBook, na ktorý sme sa tešili prakticky už od leta. Pozrite si porovnanie MacBook Pro 15″ vs MacBook Pro 16″. V čom je nová generácia lepšia a oplatí sa ju kúpiť?

MacBook Pro 15″ vs MacBook Pro 16″

Nakoľko ide o medzigeneračnú obmenu, tak je samozrejme logické, že 16″ verzia bude prakticky vo všetkom lepšia ako minuloročný model 15″. Na druhej strane je možno pre používateľa v tejto chvíli dôležité aj to, aký je v počítačoch rozdiel.

- Reklama -

Presne preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom porovnáme oba počítače v tých najdôležitejších aspektoch, v ktorých sa líšia. Ak sa chystáte na kúpu nového MacBooku a neviete sa rozhodnúť, ste na správnej adrese.

MacBook Pro 16″ má lepší displej, rozdiel ale nie je až taký veľký…

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
MacBook Pro 16″ má lepší displej – svetapple.sk

Tou najväčšou zmenou je samozrejme uhlopriečka displeja. Novinka má o palec viac. Nie je to veľký rozdiel. Pravdepodobne si to ani nevšimnete. Pre prácu na profesionálnej úrovni je to ale dôležité. Kedysi bol v ponuke ešte aj 17″ MacBook. Uhlopriečka nového zariadenia je príjemným kompromisom medzi 15″ a 17″…

Rozlíšenie nového zariadenia je 3072 x 1920 pixelov a vytvára tak 226 ppi. Doterajšia generácia mala rozlíšenie 2880 x 1800 pixelov, čo tvorilo 220,53 ppi. Je tu síce rozdiel v prospech novej generácie. Na druhú stranu je ale tak malý, že ho nemáte šancu spozorovať. Celkovo by mal byť displej na novom MacBooku mierne vylepšený.

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
Kvalitnejšie by malo byť aj zobrazenie – svetapple.sk

Ak niekto robí s grafikou, určite to ocení. Na strane druhej už aj 15″ model bol na tom fantasticky. Ak vás teda nič na tom, že budete mať o 1″ navyše neláka, novinka po stránke zobrazenia zas o toľko lepšia nie je.

Stará klávesnica je s novým MacBookom späť

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
ESC – svetapple.sk

Displej je síce super, ale pokiaľ radi na počítači píšete a nevyhovovala vám nová, „motýlia“ klávesnica, toto bude pre vás väčší benefit. Apple sa vrátilo k staršiemu systému. Ten nazýva ako nožnicový. Celkovo sa jedná o lepšiu klávesnicu po stránke spoľahlivosti a presnejšími reakciami. Starý systém ponúka píšucemu navyše aj lepšiu odozvu. Zážitok z písania teda bude na vyššej úrovni.

Keď už sme pri klávesnici, Apple sem vrátilo klávesu ESC. Tá je oddelená od TouchBaru (pred tým bola súčasťou tohto dotykového doplnku). Sám Phil Schiller uznal, že na absenciu fyzickej klávesy ESC sa sťažovalo najviac používateľov. Apple sa teda rozhodlo, že ju sem vráti.

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
„Staro-nové“ sú aj šípky – svetapple.sk

Pri klávesnici nesmieme zabúdať ani na to, že sa zmenil aj dizajn šípok. Tie boli kedysi v tvare obráteného písmena „T“. Neskôr ich nahradili nové „plnšie“ klávesy. Apple tento detail ale opäť zmenilo podľa starších modelov. Nám osobne tento staronový štýl vyhovuje oveľa viac. Na MacBook Pro 16″ sa bude pracovať s textom oveľa lepšie ako na staršej generácii. Tá chcela klávesnicu posunúť smerom vpred ale táto iniciatíva Applu veľmi nevyšla.

Audio systém, ktorý nemal žiaden iný predošlá MacBook 15″.

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
Bezkonkurenčný audio-systém – svetapple.sk

Apple zabudovalo do počítača špičkový audio-systém. Vďaka nemu je zariadenie vhodné aj pre ľudí, ktorí pracujú práve so zvukom. Konkrétne v počítači nájdeme 6 reproduktorov. Tie hrajú podľa prvých testov veľmi nahlas s prekvapujú svojou robustnosťou basou a čistotou.

Netvrdíme, že 15″ model mal zlý audiosystém. Vo všeobecnosti všetky MacBooky hrali vždy relatívne slušne. Na stranu druhú má ale nový 16″ model úplne novú „generáciu“ zvuku, ktorá by mala ukázať aj konkurencii, kto je kráľom v tomto obore. Ak teda budete robiť niečo pri čom sa používa zvuk a niekedy nebudete používať slúchadlá, mali by ste zvážiť toto zariadenie.

Batéria a výkon, ktoré sp zase o niečo lepšie.

Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16" displejom.
Apple práve predstavilo nový MacBook Pro so 16″ displejom.

Na záver tu máme batériu. Tá je na tom o čosi lepšie ako predošlá generácia. Čísla na papieri ukazujú 1 hodinu v prospech 16″ modelu. Či to budú ale skutočné hodnoty ukážu až testy. Dôležité je však podotknúť, že tu dostanete v balení výkonnejší 96W adaptér.

Čo sa týka výkonu, tak v tomto smere to je samozrejme špička. 64 GB RAM alebo 8 TB operačnej SSD neponúkol nikdy žiaden iný MacBook. Na druhú stranu ale nový 16″ model používa rovnaké procesory od spoločnosti Intel ako 15″ zariadenia, ktoré prišli na trh ešte v máji. Po tejto stránke teda zmenu nezaznamenáte.

Aký je váš názor na novú generáciu MacBook Pro 16″? Pôjdete do toho alebo ostanete pri staršej generácii? Svoje odpovede napíšte do komentárov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.