Aj keď ho považujeme za úplnú samozrejmosť a súčasť nášho každodenného života, plast je s nami menej ako 90 rokov, takže má relatívne krátku históriu. Začal sa používať koncom prvej polovice 20. storočia v rámci takzvanej „éry prvenstiev“ a do dnešných dní je nevyhnutnou súčasťou pri výrobe väčšiny produktov, ktoré bežne používame.

Hoci je tento materiál prakticky nevyhnutný na naše každodenné fungovanie, pravda je taká, že nás potichu zabíja. Téma mikroplastov je stará známa vec, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko ich počas jediného týždňa sami vdýchnete? Pravdepodobne nie a z výsledku budete totálne šokovaní.

Vedcov z Physics of Fluids táto myšlienka zaujala a preto sa začali zameriavať na množstvo plastu vo vzduchu, ktoré vyskúšali namerať. Mohammad Islam z austrálskej University of New South Wales vo svojej štúdii zistil, že každých sedem dní sa do nášho organizmu dostane cez dýchacie cesty také množstvo plastu, že by to plne postačovalo na výrobu klasickej kreditnej karty.

Všetko to začína v nose alebo hltane, kde sa zbierajú mikročastice. Ako zdôrazňuje Interestingengineering, ich množstvo sa značne líši od spôsobu dýchania.

Pokiaľ dýchate pomalším tempom, častíc je viac a naopak, ak dýchate rýchlo, množstvo je nižšie. Zaujímavé je tiež to, že v našich dýchacích cestách sa ukladajú predovšetkým väčšie častice, ktoré majú 5,56 µm. Tie menšie prejdú organizmom bez toho, aby sa niekde zachytili alebo zasekli.

Obrovským zdrojom mikroplastov sú obyčajné pneumatiky 

pneumatiky
Zdroj: Unsplash / Robert Laursoo

Pokiaľ vás zaujíma, kde sa všetky tie mikroplasty v našom ovzduší berú, odpoveď je veľmi jednoduchá. Za jedného z ich najväčších tvorcov mikroplastov sú považované pneumatiky, ktoré sa počas jazdy „derú“ a odlietajú z nich drobné plastové častice. Tie následne všetci naokolo vdychujeme, čo nie je vôbec dobré.

A aké z toho plynú riziká? Odpovedí je hneď niekoľko. Práve kvôli mikroplastom pribúdajú rôzne ochorenia u ľudí, ako je astma, akútny zápal priedušiek alebo dokonca mozgová mŕtvica, či ochorenia srdca.

Loopi silikónový obal
Reklama

Je teda jasné, že túto otázku v budúcnosti budeme musieť riešiť, nakoľko predstavuje závažné zdravotné riziká. Veď napadlo by vás, že za týždeň vdýchnete toľko plastu, že by sa z neho dala vyrobiť kreditka? Asi nie…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Majitelia nových iPhonov 13 hlásia občasné problémy s displejom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -