Nelegálne získavanie interných dokumentov od najväčších technologických spoločností sveta sa nevypláca. Svoje o tom vie aj mladý muž z Austrálie. Súd rozhodol, že za krádež osobných údajov zo serverov Apple pôjde do väzenia na 18 mesiacov. Okrem toho musí zaplatiť pokutu vo výške 5000$.

Muž okradol Apple o citlivé informácie

Len 24-ročný Abe Crannaford bol odsúdený po tom, ako sa v januári priznal k neoprávnenému prístupu ku serverom spoločnosti Apple. Na tomto mieste sa nachádzajú veľmi citlivé dáta, ktoré by nemal vidieť nikto iný, ako poverené osoby.

Celý prípad sa odohral v druhej polovici 2017 a pokračoval začiatkom roka 2018. Vtedy sa ešte iba 21-ročný Crannaford dostal k informáciám, ktoré mali byť určené len pre zamestnancov Apple.

Hlavným problémom bolo ich následné zverejnenie (cez vlastný profil) priamo na sociálnej sieti Twitter. Okrem toho sa rozhodol pridať na GitHub aj odkazy, ktoré mohli prakticky kohokoľvek naviesť k firmwéru.

Súd bol v tomto prípade nekompromisný. Hoci Abe nedostal plný trest, ktorý je stanovený na 2 roky a pokutu 10 000$, aj tak pôjde do väzenia na 18 mesiacov a zaplatí 5000$.

Zaujímavý bol aj spôsob obhajoby tohto mladého muža (ktorý však veľmi nevyšiel). Jeho právnik (Ines Chiumento) tvrdil, že Apple v určitom zmysle podporuje hackerov odmenami, cez svoj špeciálny systém nehlasovania chýb. V tomto prípade však Crannaford nič podobné nevyužil.

Kto vie, čo Abe svojim konaním vo finále sledoval. Teraz však nad tým môže rozmýšľať na dlhšiu dobu za mrežami. Je to škoda. Namiesto toho mohol získať slušný balík peňazí…

zdroj

Prečítajte si tiež  Kúpte si plyšáka v tvare Macintoshu z roku 1984.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.