Okrem toho, že spoločnosť Apple predáva pomerne drahé mobilné zariadenia, v ponuke má aj také iPhony, ktoré sú dostupné pre každého. Absolútnym základom je dnes iPhone SE 3. generácie, ktorý má výkonný procesor, slušný fotoaparát, ale trochu zastaralý dizajn. Dá sa však kúpiť vo veľmi výhodných zľavách. Oplatí sa to? Na to si skúsime odpovedať v tomto článku.

Začnime tým, na čo sa iPhone SE 3. generácie spolieha. Je to iPhone s klasickou koncepciou, ktorá počíta s hranatým displejom so 4,7″ uhlopriečkou a vysokým rozlíšením a tiež domovským tlačidlom, v ktorom je integrované Touch ID. Aj keď to možno nie je najmodernejšie, telefón má relatívne drobné rozmery a tak sa ovláda veľmi pohodlne aj jednou rukou. Navyše starý exteriér dopĺňa pomerne moderný hardvér. iPhone SE 3 sa spolieha na čip A15 Bionic (5 nm) s podporou 5G pripojenia, ktorý ponúka napríklad aj stále aktuálny iPhone 14. Taktiež je tu kvalitný 12 Mpx fotoaparát so schopnosťou zaznamenávať 4K video pri 60 FPS a veľa ďalších užitočných funkcií.

Problémom je ale štandardná cena, ktorá je poriadne vysoká. Apple si za základný iPhone SE 3 pýta relatívne mastných 549 €, čo sa mnohým zákazníkom úplne pochopiteľne platiť nechce. Dobrou správou pre to je, že po kliknutí na tento odkaz zariadenie kúpite od 425 €, čo je za úplne nový smartfón s operačným systémom iOS pomerne slušná cena. Hlavne budete mať istotu, že vám ešte niekoľko rokov vydrží, pretože vďaka modernému čipu získa aj dlhú podporu najnovších aktualizácií (ešte minimálne 3 a viac rokov).

iPhone SE 3 za výbornú cenu
Zdroj: Unsplash / TechieTech Tech / Shiwa ID (úprava redakcie)

Po stránke spracovania je to klasický iPhone. Aj keď je jeho dizajn starší, Apple tu použilo prémiové materiály, čoho dôkazom je napríklad hliníková konštrukcia, či sklenená zadná časť a elegantné zaoblené hrany. Rovnako poteší celodenná výdrž batérie, ktorá sa síce spolieha len na 2 018 mAh akumulátor, no keď má iPhone SE 3 drobný displej a úsporný procesor, s výdržou by ste nemali mať žiadne problémy. Nabíjanie môže byť buď 20 W káblové, alebo 7,5 W bezdrôtové. MagSafe sa sem žiaľ nedostal.

Keď sa vrátime ku fotoaparátom, na rôzne rozšírené funkcie môžete rovno zabudnúť. Má však softvérový portrétny režim, optickú stabilizáciu videa a iPhone SE 3 dokáže vytvoriť pomerne slušné zábery, či už si chcete odfotiť pláž na dovolenke alebo auto na inzerát. Toto Apple skrátka vždy vedelo a vedieť bude…

Prečítajte si tiež  iPhone 6 vs. Galaxy S5 vs. One M8.Kto z koho!

Oplatí sa iPhone SE 3 v roku 2023? 

iPhone SE 3
Zdroj: Trusted Reviews

Keď sa pozrieme na to, ako iPhone SE 3 vyzerá navonok, asi 90 % fanúšikov Apple by povedalo, že ani nie. Je to predsa starý dizajn, ktorý sa inšpiroval iPhonom 6 z roku 2014. Súhlasíme. Na druhej strane ide o smartfón s ešte tradične usporiadanými prvkami, jednoduchým dizajnom a kompaktnými rozmermi.

To môže vyhovovať najmä starším používateľom, ktorí si nechcú komplikovať život a zo svojho starého iPhonu 7 prejsť do niečoho modernejšieho, čo ale vyzerá a hlavne sa ovláda úplne rovnako.

iPhone SE 3 môže byť tiež dobrá voľba pre deti. Nie je tak drahý a keď naň dáte kvalitný kryt, vydrží aj apokalypsu. A ak by sa náhodou niečo predsa pokazilo alebo rozbilo, väčšina súčiastok tu bude lacná a ľahko vymeniteľná.

iPhone 12 ako lepšia, ale aj drahšia voľba

iPhone 12
Zdroj: YouTube / Digital Amusers

Na druhej strane, ak hľadáte moderný smartfón a očakávate aj nejaký ten pekný dizajn, iPhone SE 3 už zrejme nie je pre vás. Budete si síce musieť priplatiť, no podľa nás je oveľa lepším zariadením iPhone 12. Tento smartfón Apple štandardne predáva ešte aj dnes za 799 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho kúpite od 619 €. Áno, je to o skoro 200 € viac, no za tieto peniaze získate s výnimkou procesora zariadenie, ktoré je v každom ohľade lepšie.

Má modernejší 6,1″ OLED displej s vyšším rozlíšením, možnosťou odomykania pomocou skenovania tváre Face ID či ochranou Ceramic Shield. Taktiež je tu podpora 5G, avšak len s čipom A14 Bionic (5 nm). Na druhej strane sa môžete tešiť z oveľa modernejšieho dizajnu, podpory MagSafe nabíjania s výkonom až 15 W a dvojice kvalitnejších fotoaparátov na zadnej strane (širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív) s ktorými si užijete veľa zábavy. Rozhodnutie, či vám to stojí za ten príplatok nechávame samozrejme na vás. My si však myslíme, že sa to určite oplatí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -