Moderné technológie nám dokážu spríjemniť každý jeden deň. Niekto si už ani nevie predstaviť, aké je to cestovať bez navigačného systému vo vozidle. Okrem trasy vám vie prezradiť aj to, kde sa nachádzajú kolóny, dopravné obmedzenia, policajné hliadky atď… Dnes si pozrieme najlepšie navigácie do mobilu, ktoré by vám nemali chýbať. Poďme na to.

1. Waze

Začneme aplikáciou, ktorú možno poznáte z praxe alebo z počutia. Za nás sa jedná o jeden z najlepších navigačných systémov do auta vôbec. Je úplne bezplatný a stiahnete ho na platformu iOS či Android.

Waze sleduje aktuálne dianie v premávke a priamo vodiči nahlasujú „čerstvé“ udalosti. Pokiaľ je niekde nehoda, kolóna, prekážka alebo policajná hliadka, budete o tom vedieť v dostatočnom predstihu.

Výhodou je celkom slušná databáza dopravných kamier. Neprekvapí vás teda dodatočná pokuta z dovolenky/služobnej cesty po návrate z krajiny, kde ich je (najmä) na diaľnici požehnané množstvo.

Waze vám pred vypočítaním trasy umožní aj naplánovanie odchodu. Ak bývate vo väčšom meste, vyhnete sa tak rannej špičke. Nakoľko zbiera údaje priamo od vodičov a vytvára tak priemery časov, vždy je veľmi presný.

Dá sa tu zvoliť dokonca aj typ vozidla, na základe čoho sa automaticky upravuje trasa. Používateľské rozhranie pôsobí hravo a jednoducho. Za nás prvá možnosť, ktorú by ste mali vyskúšať.

2. Google Maps

Aplikácia Google Maps je pravdepodobne najznámejšia z tohto zoznamu. Ľudia používajú služby od jej tvorcov už dlhé roky. Možno nie je až tak dokonalo zameraná na vodičov ako Waze, no na druhej strane ponúka množstvo bonusov, vrátane perfektného zobrazenia trasy.

Pokiaľ ste napríklad na dovolenke, vďaka Google Maps budete oveľa jednoduchšie objavovať zaujímavé miesta alebo reštaurácie.

Nakoľko je prepojená s najsofistikovanejším vyhľadávacím nástrojom na svete, okamžite vám zobrazí nielen názov a fotografie (podniku, pamiatky, múzea a tak ďalej), ale aj recenzie či otváracie hodiny. Takisto si viete zvoliť viacero typov mapy (grafickú, satelitnú či terénnu).

Samozrejmosťou sú informácie o aktuálnej dopravnej situácii, kolónach, obchádzkach, prácach na ceste a ďalšie… Navigovanie je veľmi presné a funguje spoľahlivo. Radi by sme tiež upozornili, že nemusíte nutne využívať iba cestu autom. Appka má v sebe zakomponované napríklad aj cestovné poriadky, takže vám dokáže poskytnúť komplexné dáta ohľadom verejnej dopravy.

Aj aplikácia Google Maps patrí medzi najlepšie navigácie do mobilu, ktoré využijete v rôznych situáciách. Určite stojí za stiahnutie, nakoľko za ňu nezaplatíte ani cent. K dispozícii je pre iOS a tak isto aj Android.

Prečítajte si tiež  iOS 17.1 a watchOS 10.1 obsahuje chybu, kvôli ktorej sa vám môže rýchlejšie vybíjať váš iPhone

3. Sygic

Možno ste o tom ani nevedeli, no známu aplikáciu Sygic vytvorili Slováci. Už dlhé roky ide o jeden z najlepších navigačných systémov na trhu. Čo sa tyka podkladov, tie sú vypracované s absolútnym zreteľom na detail. Nenachádza sa tu iba 3D zobrazenie ulíc ale aj (v niektorých prípadoch) celých budov. To vám pomôže s lepšou orientáciou vo veľkom meste.

Vývojári dokonca medzi prvými predstavili funkciu, ktorá vám ukáže smer jazdy v reálnom čase. Telefón má zapnutý fotoaparát a sníma ulice. Následne sa vám v rozšírenej realite zobrazí trasa priamo do vášho cieľa.

Sygic samozrejme zbiera množstvo dát o aktuálnej dopravnej situácii. Nijaká kolóna, nehoda či práce na ceste by nemali byť prekvapením. Pokiaľ je to možné, navrhne aj obchádzku.

Nespornou výhodou je fakt, že na používanie navigácie nepotrebujete mobilné dáta. Konkrétne mapy si môžete nainštalovať priamo do interného úložiska vášho zariadenia. Upozorňujeme však, že v niektorých prípadoch nepredstavujú megabajty ale gigabajty…

Aplikácia Sygic ponúka okrem tohto všetkého aj elegantný nočný režim, head-up displej (nie nerobíme si srandu), autokameru, prepojenie s CarPlay, funkciu „kokpit“ a informácie o radaroch či rýchlostných kamerách. Žiaľ, nie je to zadarmo (nerátajúc 7-dňovú skúšobnú verziu).

Pri iOS si môžete vybrať z troch balíkov licencií (podrobnosti nájdete na tejto stránke), s rôznymi možnosťami za cenu: 9,99€, 13,99€ a 19,99€. Okrem toho sú tu aj 4 doplnkové funkcie, pričom každá stojí 3,99€ (samostatne). Pri Androide platí v podstate to isté.

4. Apple Maps

Najmenej populárna aplikácia z tohto zoznamu sú určite Apple Mapy. Firma na nich začala pracovať v roku 2012 a ich veľkolepý príchod nebol žiadnou slávou. Za dlhé roky sa tu toho ale dosť zmenilo.

Samozrejme, na Slovensku a ani vo veľa iných krajinách nie je ich použitie stále také sofistikované v porovnaní s konkurenciou. Na druhej strane, pokiaľ vlastníte iPhone, appka je tu predinštalovaná. Nemusíte nič sťahovať a ani kupovať. To je obrovská výhoda v situácií, kedy sa to jednoducho nehodí.

Samotné podklady sú z roka na rok lepšie a to isté platí aj o možnostiach navigácie. Ak sa nepotrebujete dostať na nejaké výnimočné miesto, s Apple Mapami určite trafíte. V poslednej dobe už dokážu zobrazovať napríklad aj práce na ceste či aktuálnu dopravnú situáciu (kolóny a obmedzenia). Dáta poskytuje spoločnosť TomTom…

V rozšírených nastaveniach je k dispozícií prepínanie medzi klasickou mapou, verejnou dopravou (na Slovensku zatiaľ nepodporované) a satelitom. Apple Mapy ponúkajú výpočet trasy autom, pešo, verejnou dopravou (na Slovensku zatiaľ nepodporované) a cyklistickou trasou (na Slovensku zatiaľ nepodporované). Na Android ich z pochopiteľných dôvodov nenainštalujete.

Prečítajte si tiež  Skladací iPad? Takto by mohol vyzerať.

5. TomTom GO Navigation

Na záver tu máme opäť platenú alternatívu, no tentokrát z dielne TomTom. Firma, ktorá sa dlhé roky špecializuje práve na výrobu navigačných systémov má k dispozícii appku, ktorá funguje na princípe predplatného.

Jednou z najväčších výhod je samozrejme opäť detailne spracovanie máp po celom svete. Okrem 3D zobrazenia ciest sa tu nachádzajú aj 3D budovy. Podobne ako v Sygicu, aj tu si viete podklady stiahnuť priamo na interné úložisko vášho zariadenia. V situácií bez mobilného internetu vás teda TomTom GO nenechá v štichu…

Appka obsahuje aj obrovské množstvo dát o rýchlostných kamerách, radaroch či aktuálnej situácii na ceste. Neprekvapí vás teda žiadna kolóna, nehoda či nečakané práce.

Dobrou správou pre fanúšikov Apple je aj to, že TomTom Go prináša plnú podporu pre CarPlay vo vašom vozidle. Na iOS a Andorid ju stiahnete úplne zadarmo. Počítajte ale s predplatným: 1 mesiac – 1,99€, 3 mesiace – 4,99€, 6 mesiacov – 8,99€ a 12 mesiacov – 12,99€.

Do komentára nám napíšte, čo používate vy!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.