Kompletný servis MacBooku Pro 13″ s Retina displejom

Ako iste viete, na svetapple.sk propagujeme len spoločnosti, s ktorých prístupom sa plne stotožňujeme a môžete sa na ne spoľahnúť. V tomto prípade som navštívil pobočku ITya v bratislavskom Twin City, kde som žiadal výmenu batérie a reproduktoru na staršom MacBooku Pro 13″ s Retina displejom. V mojich rukách odslúžil 5 a pol roka práce, čo sa podpísalo na 1100 nabíjacích cykloch (životnosť je cca 1000 cyklov) a „chrčiacom“ zvuku.

Kompletný servis MacBooku Pro 13" s Retina displejom
zdroj: ITya.sk

Nakoľko už vlastním novší model s čipom M1, jeho predchodcu chcem ponechať otcovi, ktorému môže slúžiť ešte niekoľko dlhých rokov. Najprv bolo ale potrebné vykonať servis. Načo kupovať nové zariadenie, keď to staré je ešte stále plnohodnotne použiteľné?

V rámci návštevy prevádzky ITya ma samozrejme nikto nespoznal a všetko prebiehalo „inkognito“. Akonáhle som počítač odovzdal technikovi, ukázal mi, že sa v ňom nachádza množstvo prachu a bude to chcieť prečistenie a prepastovanie. S tým som samozrejme súhlasil, pretože sa hliníkové šasi počas posledných mesiacov dosť prehrievalo (čo priamo súviselo s množstvom nečistôt vo vnútri).

Keď už urobiť servis, tak nech je naozaj kompletný. Ešte som poprosil technika o niekoľkých fotiek a nechal som ho pracovať. Zábery „pred a po“ si môžete pozrieť v galérii nižšie.

Kompletný servis MacBooku Pro 13" s Retina displejom
Ako môžete vidieť sami, ventilátor bol plný prachu.

Páčilo sa mi, že náhradné diely boli skladom a všetko sa dalo urobiť do hodiny. Len tak pre zaujímavosť, keď som v minulosti absolvoval niečo podobné v inom nemenovanom servise, počítač si vzali na cca 12 hodín. Nemal som nič proti, no tu to bolo oveľa rýchlejšie.

Sadol som si teda do kresla, technikov kolega mi urobil kávu a za cca 40-50 minút bolo všetko hotové. Ešte pred uzavretím spodného krytu som urobil niekoľko fotiek, poďakoval som sa za skvelú robotu a servisu ITya prisľúbil pozitívnu recenziu na našom webe.

Samotný prístup ma veľmi prekvapil, pretože som ho v podobných servisoch roky nezažil (či už som v minulosti riešil poškodený iPhone alebo výmenu disku v iMacu). Myslím si, že si objektívne zaslúži pochvalu a ak máte akékoľvek problémy so svojim zariadením, určite vám odporúčam toto miesto.

Jedna pobočka je v bratislavskom Twin City (Mlynské Nivy 14) a druhá v OC Retro (Nevädzová 6). Okrem toho sa dá všetko vybaviť aj online, pričom firma uhradí dopravu ku klientovi a od klienta na svoje náklady. Verím, že budete maximálne spokojní.

Aký je môj MacBook Pro 13″ s Retina displejom po servise

Určite vás zaujíma, čo som získal po servise. Pôvodná batéria mala reálnu výdrž na jedno nabitie cca 45-70 minút (v závislosti od činnosti). S tou novou som sa dostal na cca 6 hodín (pri rôznych úkonoch ako web, Photoshop, video atď).

Prečítajte si tiež  Nový čip M2 Ultra prekonal všetky rekordy. V prvých testoch zničil konkurenciu

Je jasné, že by sa dal dosiahnuť aj lepší výsledok, veď Apple uvádzalo pre tento počítač až 9 hodín v čase, keď bol úplne nový. To sa však nebavíme o praktickom používaní ale len o niektorých menej náročných procesoch. Za mňa teda super.

Kompletný servis MacBooku Pro 13" s Retina displejom
Takto vyzerá spodný kryt odofetný z vnútornej strany.

Čo sa týka vyčistenia a prepastovania, tepelné vlastnosti a v konečnom dôsledku aj výkon počítača predbehol moje očakávania. Rozdiel je viac ako značný. Procesor sa zahrieva výrazne menej a to platí aj o zvyšku šasi. Tak isto mám pocit, že sa niektoré úkony zrýchlili a MacBook reaguje ochotnejšie. Celkovo na mňa pôsobí, akoby bol úplne nový.

Ak sa teda rozhodnete pre výmenu batérie, určite si žiadajte aj prečistenie a prepastovanie (hlavne v situácii, keď má váš počítač za sebou niekoľko rokov prevádzky). Osobne si myslím, že to stojí za to.

Kompletný servis MacBooku Pro 13" s Retina displejom
Za tie roky sa sem dostalo množstvo „svinstva“, ktoré bolo potrebné odstrániť.

S problematickým reproduktorom som sa potýkal niekoľko dlhých mesiacov. Napokon som to vyriešil rýchlo a lacno. Teraz MacBook prehráva hudbu bez akýchkoľvek nežiadúcich zvukov čisto a kvalitne.

Čerešnička na záver

Doma som si všimol, že mi technik pridal do šasi dve chýbajúce skrutky (ktoré po rokoch vypadli) a vyčistil klávesnicu. Sú to iba detaily, no ja si ich cením. Za mňa teda 5 hviezdičiek z piatich, či už za prístup alebo za vykonanú robotu.

Myslím si, že toto je momentálne jeden z najlepších (ak nie najlepší) servis Apple produktov na slovenskom trhu. Návštevu rád zopakujem.

zdroj: ITya
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.