Návod – Ako používať funkciu True Tone na vašom iPhone či iPade?

Technológia True Tone displeja debutovala po prvýkrát ešte v roku 2016 s príchodom iPadu Pro (s 9,7″ displejom). Od tej doby sa postupne začala dodávať do celej plejády zariadení. V dnešnom článku a návode vás naučíme, ako túto funkciu správne nastaviť a používať. Poďme na to!

True Tone displej – ako funguje?

Následujúce vylepšenie je založené na princípe, kedy iPhone alebo iPad upravuje teplotu farieb obrazovky v závislosti od toho, čo sa presne deje vo vašom okolí. Vďaka tomu je používanie zariadenia o niečo prirodzenejšie a vaše oči menej „trpia“.

Celé si to môžeme uviesť na jednoducho príklade. Pokiaľ by ste sa ocitli v slabo osvetlenej miestnosti, kde je umiestnená iba jedna stolná lampa, True Tone sa premení do teplejších a žltších odtieňov. Je to podobné, ako keby sme sa v rovnakých podmienkach pozerali na kúsok bieleho papiera.

Keby ste sa ale nachádzali niekde v exteriéri, počas zamračeného dňa, displej bude mať omnoho chladnejšie a modrejšie odtiene (podobne ako papier).

V tomto článku sa dočítate, ako rýchlo povoliť alebo zakázať funkciu priamo z ovládacieho centra alebo cez nastavenia. Tak isto si vysvetlíme, akým spôsobom vylepšiť jednotlivé farby pre príjemnejšie používanie v praxi (niekedy je zmena príliš intenzívna).

Zariadenia, ktoré podporujú True Tone

 • iPhone X a novší
 • iPhone 8 a novší
 • iPhone 8 Plus a novší
 • iPad Pro 12,9″ (2. generácia) a novší
 • iPad Pro 10,5″ a novší
 • iPad Pro (9,7″) a novší

Ako zapnúť/vypnúť funkciu cez Nastavenia v iOS?

Ešte pred tým než začneme, mali by ste vedieť, ako sa vôbec technológia spúšťa v prípade, že ste úplným nováčikom. Postup je absolútne jednoduchý a zvládnete ho behom desiatok sekúnd:

 • Vezmite si do ruky svoj iPhone alebo iPad a otvorte aplikáciu Nastavenia.
 • Kliknite na položku Displej a jas.
 • V otvorenom menu sa nachádza prepínač pre funkciu True Tone – aktivujte/deaktivujte ho.
 • Hotovo.

Spúšťanie cez ovládacie centrum

Vývojári mysleli aj na situácie, kedy budete chcieť prístup k TrueTone displeju okamžite (napríklad aj z uzamknutej plochy). Presne preto umiestnili tlačidlo na jeho aktiváciu/deaktiváciu aj do ovládacieho centra. Dostanete sa k nemu týmto spôsobom:

 • Otvorte ovládacie centrum na vašom zariadení (buď vysunutím zdola alebo z pravej vrchnej časti displeja).
 • Podržte prst na regulátore jasu (buď pomocou funkcie 3D Touch alebo Haptic Touch).
 • Otvorili sa vám rozšírené nastavenia. V pravom spodnom rohu viete jedným kliknutím aktivovať alebo deaktivovať True Tone.
 • Hotovo.
Prečítajte si tiež  Xiaomi predstavilo vlastný "iPad Pro", s ktorým chce prekonať Apple aj Samsung. Je pomerne lacný

Ako si prispôsobiť farby TrueTone displeja podľa vlastných preferencií?

Niektorí používatelia nie sú spokojní s tým, že funkcia premieňa ich displej (za určitých podmienok) do príliš teplých (žltkastých) odtieňov. Tento problém má hneď dve riešenia, ktoré si ukážeme nižšie.

V prvom rade môžete otvoriť Nastavenia>Displej a Jas> Night Shift. V spodnej časti si viete regulovať intenzitu tak, aby displej vyzeral čo najprirodzenejšie (počas zhoršených svetelných podmienok). Okrem toho sa však dá upraviť aj celkový odtieň vďaka farebným filtrom. K tým sa dostanete následujúcim postupom:

 • V prvom rade sa uistite, že máte aktivovaný True Tone pomocou jednej z metód, ktoré sme vám ukázali vyššie.
 • Teraz otvorte Nastavenia a v spodnej časti vyberte Prístupnosť.
 • Následne vyhľadajte položku Displej a veľkosť textu.
 • V spodnej časti menu sa nachádza možnosť „Farebné filtre“ (ktorá je defaultne vypnutá).
 • Po otvorení ju aktivujte prepínačom.

Ako si správne nastaviť filtre?

 1. V prvom rade kliknite na položku Zafarbenie (ktorá je úplne posledná).
 2. V spodnej časti presuňte Intenzitu a Odtieň úplne doprava (displej bude červený).
 3. Teraz začnite presúvať Odtieň smerom doľava tak, aby sa vám na displeji zobrazila purpurová farba (medzi červenou a modrou).
 4. Teraz presuňte Intenzitu úplne doľava. S trochou šťastia ste si znížili tón teploty obrazovky, vďaka čomu pôsobí o niečo prirodzenejším a príjemnejším dojmom. Pokiaľ sa to celkom nepodarilo, skúste presunúť Odtieň do mierne hlbšej, fialovej farby.

Nezabúdajte na to, že po tomto nastavení môže vyzerať True Tone displej „príliš modro“ v svetlejšom exteriérovom prostredí. Ak sa deaktivuje samotná funkcia, filtre ostávajú zapnuté. Musíte ich teda vypínať manuálne. Do komentára nám napíšte, či túto technológiu využívate aj vy alebo nie…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here