Overte si za pár sekúnd, či nemáte hacknutý email

Len pred pár dňami sa na internete objavila správa, hovoriaca o obrovskom úniku emailových adries a hesiel zo služby Gmail. Hovorilo sa o databáze počítajúcej s 3,2 miliardami používateľskými účtami, čo je vzhľadom na okolnosti veľmi nebezpečné. Existuje veľká pravdepodobnosť, že ste sa v tejto databáze ocitli aj vy.

Ja sám som sa rozhodol zistiť, ako som na tom so svojim starým emailom, ktorý sa nachádza v službe Gmail. Hoci nebol súčasťou posledného úniku, internetová stránka haveibeenpwned.com mi prezradila, že som bol „hacknutý“ už trikrát predtým.

Za spomínaným webom stojí Troy Hunt, bezpečnostný expert z Microsoftu, ktorý sa rozhodol ľuďom sprístupniť informáciu o ich aktuálnom „internetovom bezpečí“. Možno si to neuvedomujete, no hacknutá emailová adresa predstavuje veľké riziko. Pokiaľ nad ňou stratíte kontrolu, útočník vás dokáže odstrihnúť od celého online sveta či dokonca napadnúť bankové účty a podobne.

Akonáhle otvoríte web haveibeenpwned, ocitne sa pred vami políčko, do ktorého stačí zadať konkrétnu emailovú adresu. Po stlačení tlačidla pwned? získate okamžitú informáciu, ako je na tom.

Ak sa objaví červená farba s textom „Oh no – pwned?“, mali by ste urýchlene zmeniť prístupové heslo a pokiaľ je to možné, aktivovať aj dvojfaktorovú autentifikáciu. Nižšie na stránke uvidíte informácie, odkiaľ pochádza konkrétny únik.

Ak sa objavila zelená farba s textom „Good news — no pwnage found!„, váš email je s najväčšou pravdepodobnosťou v bezpečí. Aj tak vám ale odporúčame použiť funkciu Notify me, nachádzajúcu sa vo vrchnej časti menu. Jednoducho sem len zadáte svoj email a pokiaľ by sa neskôr objavil v nejakej databáze, stránka vás o tom bude informovať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -