Asi všetci sme už zažili to, že v našej e-mailovej schránke sa občas objaví správa od niekoho, koho ani nepoznáme a napadne nám jedine to, odkiaľ majú moju adresu. Nuž, je to ako s telefónnym číslom, na ktoré nám volajú otravné spoločnosti. Ak ti niekto volá, hovor stačí zložiť. No pri e-mailoch je to iné a môže to narobiť viacej škody ako úžitku.

Nedaj sa nachytať! Takto e-mail od Apple rozhodne nevyzerá!

Nebezpečenstvo je na internete prakticky hocikde a ani o tom nevieš a veľmi ľahko sa môžeš stať obeťou tých, ktorí takéto veci vytvárajú vo svoj prospech.

Radi sa zameriavajú najmä na používateľov iPhonov, alebo všeobecne Apple zariadení, keďže veľa z týchto používateľov nepozná napr. všetky funkcie systému alebo štýl komunikácie spoločnosti Apple.

Ak takémuto používateľovi príde e-mail so spackaným logom Apple o tom že jeho iTunes ID bolo zamknuté a je potrebné kliknúť na nejaký odkaz, tak je to jednoducho blbosť. Prečo? iTunes ID neexistuje a človek, ktorý o tomto nemá veľký prehľad spanikári a na daný odkaz klikne.

Najlepšie, čo sa po kliknutí môže stať, je len nejaká reklama, ale vo väčšine prípadov ide o vírusy, malware a iné typy infiltrácií. To teda znamená, že pokiaľ si nie si vedomý niečoho, čo si ani so svojim účtom nerobil, podobné správy hneď maž.

Ako ich rozoznať?

Určite si treba všimnúť hlavne predmet e-mailu, hlavičku, štylizáciu textu a vlastne celú správu. V prvom rade oslovenie, detailný popis obsahu správy, logo Apple a pätička správy s údajmi o Apple.

V správe od Apple rozhodne nebude link na odkaz, že niečo treba zaplatiť (či už eurami alebo Bitcoinmi) a už vôbec v e-maile nebudú chyby (v angličtine). Ide o to, že pravé e-maily od Apple majú určitú formu, z ktorej je jasne vidieť, že nejde o klam a správa skutočne prišla od Apple.

Preto si treba dávať pozor na to, aké e-maily otváraš a ohrozuješ nielen svoje zariadenie, ale aj jeho obsah či údaje o platobnej karte.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo Apple Watch Series 7
Môže ťa zaujímať
- Reklama -