Apple ušetrí miliardy dolárov na nových procesoroch.

Je úplne jasné, že dôvodom prechodu na platformu Apple Sillicon nie je iba vyšší výkon a lepšia energetická úspornosť. Za všetkým môžeme vidieť peniaze. Podľa najnovšej analýzy ušetrí technologický gigant len v roku 2020 až 2,5 miliardy amerických dolárov. To je iba začiatok.

Podľa expertov je táto zmena pre Apple veľmi lukratívnym biznisom. Odhadovaná výroba čipu M1 bude stáť až štyrikrát menej v porovnaní s nákupom procesorov od Intelu. Len tak pre predstavu, za každý vyprodukovaný procesor M1 musí Apple zaplatiť cca 40$ – 50$.

Intel si pýtal oveľa viac a cena predstavuje 200$ za jeden procesor (i5) v MacBooku Air/Pro predchádzajúcej generácie. Tu je jednoduchý rozpis analýzy od spoločnosti Gupta. Začnime cenami:

  • Cena procesora Apple M1 na báze ARM: 50 USD (môže byť aj 40 USD)
  • Dvojjadrový procesor Intel Core i5 pre MacBook Air: 200 dolárov (môže byť aj 175 dolárov)
  • Štvorjadrový procesor Intel Core i5 pre MacBook Pro 13″: 250 dolárov (môže byť aj 225 dolárov)

Náklady na MacBooky s procesorom Intel:

  • MacBook Pro 13″: 8,6 milióna jednotiek x 250 USD = 2,15 miliardy USD.
  • MacBook Air: 5,4 milióna jednotiek x 200 dolárov = 1,07 miliardy USD
  • Spolu = 3,2 miliard USD

Náklady na MacBooky s procesorom M1 založeným na ARM:

  • MacBook Pro 13″: 8,6 milióna jednotiek x 50 dolárov = 429 miliónov USD
  • MacBook Air: 5,4 milióna jednotiek x 50 dolárov = 268 miliónov USD
  • Spolu = 697 milónov USD
  • To je pre Apple úspora 2,5 miliardy dolárov (podľa dát z roku 2018).

Gupta pripúšťa, že odhady nemusia byť úplne presné ale iba približné. Ešte podrobnejšiu analýzu uvidíme v čase, keď získame viacej informácií o produkcii čipov. Tak či onak, Apple za každých okolností ušetrí a nie je to málo. Treba si tu ale uvedomiť dve zásadné veci.

V prvom rade ani samotný vývoj procesorov M1 nie je úplne zadarmo. Apple muselo investovať miliardy dolárov, aby boli realitou. Teraz si však vyvinulo platformu, ktorá sa jednoduchšie vylepšuje. V druhom rade platí, že procesory M1 obsahujú vstavanú RAM a tak isto GPU. Poväčšine sú tieto komponenty samostatné a aj to ovplyvňuje cenu.

Do komentára nám napíšte, čo si myslíte o nových čipoch Apple Sillicon. My už jeden aktívne používame a nevieme ho vynachváliť. Za nás vynikajúca práca.

Prečítajte si tiež  Revolúcia M1 prinesie v roku 2021 prvé ovocie. Predaje počítačov výrazne narastú
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJwccftech
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.