Apple ušetrí miliardy dolárov na nových procesoroch.

Je úplne jasné, že dôvodom prechodu na platformu Apple Sillicon nie je iba vyšší výkon a lepšia energetická úspornosť. Za všetkým môžeme vidieť peniaze. Podľa najnovšej analýzy ušetrí technologický gigant len v roku 2020 až 2,5 miliardy amerických dolárov. To je iba začiatok.

Podľa expertov je táto zmena pre Apple veľmi lukratívnym biznisom. Odhadovaná výroba čipu M1 bude stáť až štyrikrát menej v porovnaní s nákupom procesorov od Intelu. Len tak pre predstavu, za každý vyprodukovaný procesor M1 musí Apple zaplatiť cca 40$ – 50$.

Intel si pýtal oveľa viac a cena predstavuje 200$ za jeden procesor (i5) v MacBooku Air/Pro predchádzajúcej generácie. Tu je jednoduchý rozpis analýzy od spoločnosti Gupta. Začnime cenami:

  • Cena procesora Apple M1 na báze ARM: 50 USD (môže byť aj 40 USD)
  • Dvojjadrový procesor Intel Core i5 pre MacBook Air: 200 dolárov (môže byť aj 175 dolárov)
  • Štvorjadrový procesor Intel Core i5 pre MacBook Pro 13″: 250 dolárov (môže byť aj 225 dolárov)

Náklady na MacBooky s procesorom Intel:

  • MacBook Pro 13″: 8,6 milióna jednotiek x 250 USD = 2,15 miliardy USD.
  • MacBook Air: 5,4 milióna jednotiek x 200 dolárov = 1,07 miliardy USD
  • Spolu = 3,2 miliard USD

Náklady na MacBooky s procesorom M1 založeným na ARM:

  • MacBook Pro 13″: 8,6 milióna jednotiek x 50 dolárov = 429 miliónov USD
  • MacBook Air: 5,4 milióna jednotiek x 50 dolárov = 268 miliónov USD
  • Spolu = 697 milónov USD
  • To je pre Apple úspora 2,5 miliardy dolárov (podľa dát z roku 2018).

Gupta pripúšťa, že odhady nemusia byť úplne presné ale iba približné. Ešte podrobnejšiu analýzu uvidíme v čase, keď získame viacej informácií o produkcii čipov. Tak či onak, Apple za každých okolností ušetrí a nie je to málo. Treba si tu ale uvedomiť dve zásadné veci.

V prvom rade ani samotný vývoj procesorov M1 nie je úplne zadarmo. Apple muselo investovať miliardy dolárov, aby boli realitou. Teraz si však vyvinulo platformu, ktorá sa jednoduchšie vylepšuje. V druhom rade platí, že procesory M1 obsahujú vstavanú RAM a tak isto GPU. Poväčšine sú tieto komponenty samostatné a aj to ovplyvňuje cenu.

Do komentára nám napíšte, čo si myslíte o nových čipoch Apple Sillicon. My už jeden aktívne používame a nevieme ho vynachváliť. Za nás vynikajúca práca.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 síce dostane rovnaký čip ako iPhone 13, no jeho výkon bude vyšší. Ako je to možné?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJwccftech
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.